• 49
    ne alırken ne de yollarken beceremediğimiz transfer türü.

    ciddi hedefleri olan bir takımda ilk 11 için 1 veya 2 tane genç ve makul satın alma opsiyonu olan kiralık oyuncu olabilir. ya da emre mor gibi ne vereceği belli olmayan oyunculara yatırım yapmadan önce deneme amacıyla böyle bir metoda yönelebilirsiniz. fakat bir takım bütün planlarını kiralık oyunculara göre kurmuş, omurgasını onlara emanet etmişse başarısızlık ihtimali bir hayli yükseliyor işte böyle. kiralık oyuncu oynatmakta abes bir şey yok, eleştirdiğim nokta takımın ana planının bunların üzerine kurulması.

    çünkü genç ve opsiyonlu oyuncu kariyerini düşünerek kendini kanıtlamak için elinden geleni yapacaktır, aidiyet hissedecektir. fakat yaşı 30'a dayanmış asla transfer edilemeyeceğini bilen oyuncular en fazla bitse de gitsek modunda takılırlar. kulübün mali durumu ortada, ffp al-sat dengesi ortada, kimi satacağız da seri'yi nzonzi'yi çift haneli bedeller ödeyerek kadromuza katacağız? bunu oyuncular bilmiyor mu sizce? yerlerine almanya'dan 2 tane isimsiz gurbetçi getirsek bu sene en az bu kadar performans verirlerdi sanırım.

    avrupa'da başarılı oluruz zannederek bu isimli transferleri yaptık olamayacaktıysak keşke yaş ortalamasını düşürecek, dinamik ve satarken kar edeceğimiz tip oyunculara yatırım yapsaydık, onlarla da başarısız olurduk ama en azından mücadele ederdik, belki geleceğimizi kurtarırdık.
    türkiye'de şampiyon olabilmek için bu kalibre transferlere ihtiyacımız yok.