resim
Min-jae Kim
Takım:Fenerbahçe
Mevki:Stoper
Yaş:25
Boy:1.90
Uyruk:Güney Kore
 • 114
  yanından akıp giden oyuncuya, koşarak giden ivmesini kazanmış oyuncuya yapacağınız en küçük temas onun dengesinin bozulmasına sebep olur.

  17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçında 2. sarı karttan atıldığı pozisyon net faul+sarı kart'tır.

  o mücadeleyi orta sahadaki ikili mücadele gibi düşünemezsiniz. dokunmasa karşı karşıya kalacak, o zaman karar doğru.
 • 118
  17 ekim 2021 galatasaray konyaspor maçında gördüğü sarı kart bütün hakem hocaları tarafından doğru olarak yorumlanmıştır. hatta bazıları direkt kırmızı olması gerektiğini söylemiştir.

  yani tarafsızlığını ispat etmeye çalışan galatasaray’lıyı oynamak isterseniz doğru pozisyon bu değil. o kol o kadar açılıyorsa hem de adamın arka çaprazından itiyorsan, kabak gibi faul pozisyon, faulse de en az sarı garanti. ee sorun ne?
 • 119
  17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçında yaptigi ikinci hareket sari karttir. hucumcu basmis gitmis dogru kontrol de edebilirse kaleciyle karsi karsiya kalacak. yaptigi hareket omuz omuza mucadele degil eliyle itmedir. vucut agirligini yani kuvvetini degil eliyle itmistir rakibini. faul degil’e ornek olarak luyindama cok yapiyor mudahalelerden fakat eliyle ittirmiyor. ayaklari yere saglam bastigi icin kuvvetli bir fizigi de olunca elini kullanmadan rakibi duvara carpmis gibi savurabiliyor. omuz omuza mucadele odur. onunde kaleye son surat giden rakibin elle dengesini bozmak degil.
 • 122
  sorgulanması gereken sarı kartı olan bir oyuncunun kolunu açarak şarjı ve de ayaklardan kontrolsüz bir şekilde girişiyken, dikkatsiz davranmasıyken; sorgulanan haklı bir kartın neden verildiği. isteniyor ki geçerli sarı kartı vermesin, fenerbahçe mağlup olmasın, hep kollansın... gerçekten çok ilginç kafalar yaşanıyor bu ülkede.
  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)
 • 123
  hızlı futbolculara karşı panik yaşayarak, çok kötü reaksiyon verebilen ağır futbolcu. yani şunu demek istiyorum; örneğin araya atılan toplarda bir anda hızlanabilecek strikerlara veya hızlı kanat forvete karşı panik yaşıyor. özellikle kendisinin fizik gücü altında ezilmeyecek her kanat forvet bu arkadaşa sıkıntı yaratır.

  30 eylül 2021 fenerbahçe olympiakos maçı'nda tiquinho'nun attığı ilk gol, camara'nın attığı ve altay'ın son anda çıkardığı şut ve üçüncü golden önce yine tiquinho'nun camara'ya topu attığı an, önünde szalai olmasına rağmen verdiği reaksiyonlara dikkat edin.

  17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçında, özellikle dar alanda çok iyi hızlanabilen djaniny'e karşı da çok kötü reaksiyon gösterdi ve haklı bir şekilde ikinci sarı kartını görerek oyundan atıldı.
 • 124
  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)
  ilgili maçta gördüğü ikinci sarı kartın çok ucuz olduğunu düşünüyorum, bu pozisyonların benzerlerine giren luyindama hazırlık maçında bile böyle bir pozisyonda kart görse sinirlenirim. fakat arkadan çekilmiş kamera açısından bakıldığında djaniny'i sırtından itiyor gibi duruyor. bu yüzden hakemin ne düşündüğünü de anlayabiliyorum.
 • 125
  kendisinin yaşadığı pozisyon ancak türkiye gibi dandik liglerde faul olur bence.
  demiyorum ki faul değil ama türkiye için faul. bizde her temas, her hareket faul. o yüzden maç değil duran top izliyoruz genelde.
  ama şunu biliyorum ki aynısı gelecek hafta verilmeyebilir ya da verilebilir; standart yok.
  benim şahsi görüşüm çok basit bir olay olduğu ve böyle şeyler için faul çalınmaması gerektiği ama bu dediğim düzgün liglerde geçerli olur, türkiye'de buna faul diyorlar.
  ki yorumcular da bölündü; deniz çoban, lale orta, bülent yıldırım faul yok diyor, erman toroğlu, ahmet çakar, bünyamin gezer faul diyor. demek ki kolay pozisyon değil. hakem yorumu diyip geçmek lazım.
  edit: avrupa'dan taze örnek;
  https://mobile.twitter.com/.../1450903550020698112
  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)
 • 128
  kim min jae’nin janiny’e yaptığı hareket en ufak bir tartışmaya mahal vermeyecek kadar net fauldür ve dolayısıyla ikinci sarı kart doğrudur. ceza alanına doğru atılmış bir top, topa koşan iki futbolcu, kim, janiny’nin gerisinde kalmış, topa yetişmesi, janiny’nin şutunu engellemesi imkansız. kim hiç müdahale etmese janiny çok rahat gidip kaleciyle karşı-karşıya kalacak ve şutunu atacak. gol olur olmaz orasını bilemem ama pozisyonun formatından bariz gol pozisyonu değilse bile tam anlamıyla umut vadeden bir pozisyon. bariz gol pozisyonu diyen hakemler de vardı ki bence de tam sınırda bir pozisyonu olduğundan haksız değiller. böyle bir pozisyonda kim ne yapıyor. sağ kolunu dirsekten bükerek koşu halindeki janiny’i arkadan itiyor. janiny’nin dengesi bozuluyor ve düşüyor.

  bu pozisyonla ilgili şunları söyleyebilirim.

  1-pozisyon tartışmasız faul ve sarı kart.
  2-bu pozisyonun faul olup olmadığı değil avrupa’da tüm dünya’da sadece türkiye’de tartışma konusu olur.
  3-bu pozisyon avrupa’nın hiçbir ülkesinde en ufak bir tartışma yaratmaz. tartışma açanları da bir daha ciddiye almazlar ve konuşturmazlar.

  nitekim daha üç hafta önceki bjknin oynadığı ajax maçında, kenan bu itmeden çok daha masumunu yaparak rakibini itti (hem de omuzu ile itti) ve rakibini düşürüp attığı gol hakem tarafından iptal edildi. türkiye’deki birçok hakem eskisi de karar doğrudur çünkü şiddetli şarj var dedi. hakem olmayan bjkli yorumcular ve eyyamcılar ise hayır pozisyon faul değil dediler. tabi ben bunlara yine güldüm.

  avrupa’daki futbol, verilen fauller ve hakem kararlarının türkiye’den şöyle farkları var.

  -avrupa’da daha az faul yapılıyor. maç başına ortalama 20 civarı. türkiye’de otuz üzeri. bu fark bazılarının zannettiği gibi hakemlerin yorum farkından kaynaklanmıyor. takımlarımızın ve teknik direktörlerimizin zihin yapısındaki çarpıklıktan kaynaklanıyor. evet bizim teknik direktörlerimiz faullü ve temaslı oyunu taktik olarak kullanıyorlar. futbol tenis değildir mottosunu uydurmuşlar futbolu kikboksa çevirmişler. tamam futbol temaslı oyundur da güreş ya da kikboks da değildir. bu konuda uğur meleke’nin mükemmel tesbştleri var açıp okuyabilirsiniz. benim görüşüm şudur; avrupalı hakemler ligimizde maç yönetse her maç en az kırk faul düdüğü çalarlar. çünkü bizde temas diye yutturulan pozisyonların %90’ı net faul.

  peki neden bizde bu faullü oyun taktik olarak kullanılıyor da bunu kimse görmüyor. çünkü bu durum güçlü takımların işine geliyor. fbjk bu durumdan çok yararlanıyor. faulü yapan fbjkli ise efendim sadece temas var devam deniyor, faule maruz kalan fbjkli ise efendim faul deniyor. doğru karar vermeye kalkan hakemler de dünkü maçın hakemi gibi medyadaki fbjkli çakallar tarafından linç ediliyor.

  işte bu çarpık zihniyet yüzünden bizde oynanan futbol o kadar saçma ki %100 fauller bile böyle tartışılabiliyor. futbolumuz tam anlamıyla kaos futboluna dönüşüyor. halbuki hakemler biraz daha cesur olsa ve faulleri çalsalar, kartlarını tereddütsüz kullansalar, faullü oyunu taktik olarak kullanamayacak kimse. böylece daha az faulsüz bir futbol, topun oyunda daha çok kaldığı maçlar izleyebileceğiz. .

  avrupa’da bu tür pozisyonların tartışmasız tamamında faul veriliyor. izleyenler bilir. peki türkiye’de neden bu kadar kıyametler kopartılıyor. bunun nedeni çok açık. golü yiyen fenerbahçe olduğu için. bjk yediğinde de aynı şey oluyor. masum bir pozisyon için kıyamet koparılıyor.

  dünkü maçtan sonra neden kıyamet koparıldığını anlamak için size üç fotoğraf vereceğim. ali koç’un maç sonu ve sabiha gökçen’deki konuşması, erol bilecik’in maç sonu açıklamaları ve ferit şahenk’in ertem şener’i maç sonu canlı yayında araması ve ertem şener’in eziklik sergilediğ fotoğraflar. bakın ali şansalan bana göre bjk amigosu bir hakemdir ama verdiği üç kritik karar da doğrudur. evet mimikleri fenerbahçe’ye karşı biraz saçmaydı ama sırf mimikleri nedeniyle bir hakemi linç etmeye kalkmak nasıl bir insanlıktır. demek ki her maçtan sonra bu anlı-şanlı zengin iş adamlarımız bütün tv ve gazete spor müdürlerini arıyorlar ve onları yönlendiriyorlar. tabi yönlendirirken bazen havuç bazen de açıkça sopayı (aba altından da olabilir) gösteriyorlar. belki de bu işadamlarının sesini taklit eden bazı sahtekarlar da işin içine giriyordur. (duyduğum bu tür bir olay var) sonuç olarak tüm medyada müthiş bir linç başlatılıyor ve sonuç yine kaos yine hüsran.

  türkiye’nin en güçlü iş adamlarının böyle manipülasyonlara (açık ya da gizli) yeltenmesi neden böyle acınası haldeyizin cevabıdır. ali koç’un maç sonu ve sabiha gökçen’deki konuşmaları tam bir 6222, hatta tck açusından daha ağır yaptırımlar gerektiren bir açıklamadır ve açık açık yapılmıştır. erol bilecik’in açıklamaları da aynı şekilde provakasyondan başka bir şey değildir. ferit şahenk’in canlı yayında ertem şener’i araması da korkunçtur. kim bilir perde arkasında daha neler neler dönmekte. perde arkasında daha korkunç şeyler olmasa, bütün medya böyle acımasızca linçe kalkışmaz/kalkışamaz. üstelik bu linç sadece bu maçta olmuyor. birçok galatasaray maçından sonra da olmuştur ve olacaktır. bir trabzon-galatasaray maçından sonra çom masumane bir pozisyon sonrası ümit öztürk aleyhine başlatılan linçin altında da bu güçler vardır bence. türkiye’nin en yetenekli hakemlerinden biri olan ümit öztürk’ü bu linç sonucu adeta bitirdiler. (allah müstahakınızı versin)

  çokça tekrar ettiğim bir görüşümü yazarak bitiriyorum.

  türkiye’deki tüm hakemlerin dengesini bozan kulüp fenerbahçe’dir. bunu nasıl yaptıkları, zengin iş adamlarını nasıl kullandıklarını dün gece açıkça gördük. bu işadamlarının, spor programı yapan tv müdürlerini, gazete spor müdürlerini nasıl yönlendirdiğini ve sonuçta nasıl acımasızca linçe yol açtıklarını 83 milyon görmüş bulunuyor. daha önce ve hala bu işin içinde mafya da vardır eminim bundan. hıncal uluç gibi cesur gazetecilerin kurşunlanması anlamsız değildir. cesur olnaya çalışan ahmet çakar’ın kurşunlanması da aynı şekilde. bu kurşunlama öncesinde kimbilir ne kadar tehdit ne kadar havuç kullanılmıştır. burada sırası gelmişken hıncal uluç’u yürekten tebrik ediyorum. kurşunlanmasına rağmen hiç kimseden korkmadan çizgisini bozmadan mesleğine devam etti. bazılarıysa maalesef .

  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)
 • 129
  bence taş gibi stoper. suyun karşı tarafında olduğu için ya da kırmızı kart gördü diye doğru inandıklarımı söylemekten vazgeçemem.

  ama kendisi de maşallah hemen türkiye ligine uyum sağlamış. biz büyük takımız kolay kolay faul, penaltı çalmazlar kafana göre takıl demişler her gelene dedikleri gibi orası belli. baktı hatay maçında voleybol oynayabiliyoruz sıkıntı yok, adamı itekler topu alırım faul de çalmazlar dedi.

  ama papaz her zaman pilav yemiyor işte.
 • 130
  https://www.yenicaggazetesi.com.tr/-384114h.htm

  --- alıntı ---
  şarj kollar vücuda yapışık, top her iki oyuncu için de oynama mesafesinde iken yapılırsa faul değildir. hakemin her çaldığı düdükten sonra, hareketi omuzuyla yaptığını işaret eden futbolcular görmekteyiz. önce iki rakip oyuncu topla oynama mesafesinde olacak. omuz omuza mücadelede yere sağlam basan ayakta kalır. oyun devam eder. top oynama mesafesinden uzaktayken yapılan bu şarj geçerli değildir. zamansız şarjdır ve cezalandırılır. top oynama mesafesinde iken bile koşarak hız alarak gelip rakibe omuzu ile aşırı kuvvet kullanarak yapılan da nizami şarj değildir. futbolcunun arkasından, önünden yapılanın şarjla alakası yoktur.
  --- alıntı ---

  17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçında gördüğü 2. sarı kart net olarak doğrudur. bakabildiğim kadar objektif bakmaya çalıştım hatta hakemin hatasını nerde bulabilirim diye ekstra uğraştım ama yok. o kadar kolu açarak şarj hareketi yapmazsın açtığında artık o hareket itme olur.

  birde bu hareketi şarj deyip futbol temaslı oyundur diyenlerin linke bakmasını rica ederim.
 • 131
  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)

  yaptığı hareketin cezası türkiye'de takımına ve stada göre değişmektedir. şöyle ki;

  fenerbahçeliler kadıköy'de yapsa ikinci sarıyı yemezdi,
  bizimkiler yapsa saha farketmeksizin son adam olarak değerlendirilip doğrudan kırmızı yerdi,
  beşiktaşlılar yapsa saha farketmeksizin faul bile verilmezdi.

  uzun uzun tartışmaya gerek yok.
 • 132
  kendisinin yapmış olduğu harekete hangi premier lig maçında faul çalınmadığını merak ettiğim futbolcu. arkadan yapılan itme müdahalesine hangi ligde faul verilmemiş. ilk kamera açısı ile izlendiğinde adamlar sanki yanyana gibi duruyor. ancak pivot kameraya bakılınca adamın sırtına kolunu koymuş bir oyuncu görüyorum. bu marsta bile faul. ha bir de forvet oyuncusunu ceza sahası içerisinde kucaklayıp yere indirilen pozisyona penaltı vermeyen bir hakem tarafından kendisine faul verilmiştir. şu var olmasa yüzyılın penaltısı bile verilmeyecekti. kim kimi doğruyor anlamadım.

  (bkz: 17 ekim 2021 trabzonspor fenerbahçe maçı)