• 39
  ben de bu olaydan muzdariptim.

  pandemi başlangıcında (15 mart 2020) 68 kiloydum. şimdi 74 kg'yim. ayda 1 kilo aldım.
  22 yaşındayım, boyum da 184.

  aslına bakarsanız hala zayıf sayılırım; ama eskiden yani lise hayatında hiç kilo alamıyordum. hatta ye-iç-yat-uyu yaptığımda bile alamıyordum. doktora falan gitmiştim, biluribin değerlerim yüksek çıkmıştı. yani karaciğerim diğer insanlara göre çok hızlı çalışıyordu. doktor bundan dolayı kilo alamıyorsun demişti; ama artık alabiliyorum. sanırım değerler kendi kendine normale döndü. *
 • 40
  belirli bir istikrar çerçevesinde gerçekleştirdiğim şey.
  ama doğru bir şey değil asla kilolu olmak, kimse bana uymasın.
  çocukken oldukça zayıftım aslında.
  mesela 8 yaşındayken 19.5 kiloydum.
  saint-joseph'te okurken, bir gün servis çok kalabalıktı ve neredeyse oturacak yer dahi yoktu.
  şoför, beni kastederek "murat ufacık adam ya, her yere sığar o." demişti, çok net hatırlıyorum. :)
  işte kilo konusunda bu denli sorunsuz bir şekilde hayatıma devam ederken, 18-19 yaşlarımdan itibaren kilo almaya başladım ve bugünkü halime geldim.
  aslında şişman denebilecek bir konumda değilim ama birkaç kilo fazlam var.
  bunun nedeni de yemek yemenin benim için adeta hobi olması. :)
  bu durumun herkes o kadar çok farkındaki, babam benim için "sırf yemek için yaşıyor murat." diyor. :)
  demin de söylediğim gibi oldukça yanlış bir şey tabii ki, umarım irade gösterip önüne geçerim bu durumun.
  pandemi nedeniyle spor salonuna gidememek de beni olumsuz etkiliyor haliyle.
 • 41
  makarna, bira ve protein-karbonhidrat ağırlıklı beslenerek rahatlıkla elde edilecek olay. almanya günlerimde sadece 4 ayda 70 kilodan 85 kiloya çıktığımdan bu durumu iyi bilirim dostlar. çalışan bir insandım aynı zamanda ve ciddi efor sarf ediyordum. egeli biri olarak sebze pek bulamamıştım, sadece kabak yapar yerdim. her gün bununla beslenemeyeceğime göre protein ve karbonhidratlarla çoğu günlerim geçmişti. ülkeye döndükten sonra idealime döndüm tabi, 72 kiloyum. türk mutfağı şahane cidden. tanrı ayırmasın. *
 • 43
  bir arkadaşım var adı mustafa. 1.72 falan boylarında çok şişman değildi ama yine de göbek ve oturduğunda yanlarında oluşan yigilmalari görebiliyordun. horlama, uyku düzensizliği, terleme falan derken ciddi bir irade gosterdi, tatli ve ekmeği kesti. işten gece 1de bile gelse o 15bin adımı mutlaka atti, yürüdü, tempolu yürüdü. hangi ortamda olursa olsun fazla gördüğü hiç birşeye elini uzatmadi. yaklaşık 2.5 ayda otuz kiloya yakın kilo verdi ve tığ gibi bir delikanlı oldu. görünce onu çok şaşırıyorum, başka biriymiş gibi geliyor.

  edit : başlık kilo almak ama ben kilo vermekten bahsettim, hoş görün artık. umarım kilo problemi yaşayan arkadaşlara bir vesile olur da ufaktan yazı bir işe yarar. esen kalın. :)
 • 44
  kilo vermek gibi almak da biraz matematik ve metabolizma olayi.

  sürekli olarak günlük ihtiyacınızdan fazlasını alırsanız vücut onu yağ olarak depolar ve kilo alırsınız.

  yatmadan önce yerseniz kilo alırsınız. kaldı ki karaciğeri ve midenizi de bir süre sonra elinize alırsınız :(

  ama spor ile birlikte protein ağırlıklı bir beslenme yaparsanız kas kütlenizi arttırarak kilo alırsınız ki, başlıkta bahsedilen sanırım bu değil :/
 • 46
  hayatım boyunca kilo almaktan ve zayıfsın biraz kilo al laflarını işitmekten bıkmış biri olarak belki de sırf bu yüzden(espiri) askere gidip gelmiş biri olarak diyeceğim tek şey "düzen".

  spor, uyku düzeni, yemek düzeni, kaliteli yağ ve karbonhidratlarla beslenme düzeni bu işin yapıtaşları.

  bu 4 faktörü işin matematiğine göre uygularsanız rahatlıkla kilo almak isteyen kilo alabilir, vermek isteyen de verir.

  71 kg gittiğim askerlik görevimi 82 kg dönerek tamamladım. 6 ay içinde adam akıllı spor bile yapmadan, sadece yat-kalk saatleri, besleyici günlük yemek öğünleri ile birlikte sivil hayatta alamayacağım kiloyu aldım.

  he ne oldu dersiniz, şuanda 1 ay geçti ve 78-80 kg arası gidip geliyorum. yani askeri düzen ve yahut beslenme düzeni diyelim, bu tarz bir düzene uyulmadığında vücudunuzun yapısına göre kilo alıp-verme olayı gerçekleşiyor.
 • 48
  yaklaşık 10 yıldır bu sorundan muzdarip bir kişi olarak, freeletics uygulamasının çok faydasını gördüm. kilo vermenin dışında, vücudun sıkılaşması için gerekli olan programı otomatik yazıyor. evinizde alet olmasına gerek yok ayrıca. tabii ki bir kaç dumbell sonuca ulaşmayı kısaltacaktır.

  ancak bunlar sadece yardımcı unsur. kilo sorunu kişinin kendisini disipline almadan çözebileceği bir sorun değil. sadece yardımcı oluyor dış unsurlar.