• 324
  çok sevdiğim, güvendiğim, herkes ve hatta okan hoca gibi hem yabancı sınırını çok rahatlatmaları, hem genç olmaları ve ileride bonservis kazandırma potansiyelleri nedeniyle aşırı umutlu olduğum ama şu ana kadarki form durumları, performansları ve ruh halleriyle hayal kırıklığı yaratan ikili.

  yunus sezona nispeten daha iyi, özgüvenli ve formda başlayandı. adana'da yaptıklarına benzer şeyler göstermedi değil ilk maçlarda ama her maç katkı veremedikçe azar azar özgüvenini yitirdi. skora katkısı ve formu beklentinin altında kaldıkça morali düştü, ardından refleks olarak kendini ispatlama derdine kapıldı ve her saniye "dur bir gol atayım da kendimi göstereyim" modunu açtı, bu durumda katkısı daha da azaldı. kendisi böyle böyle sonsuz bir döngüde diplere doğru ilerliyor, gene de bu gencolardan birisini ilk 11 seç deseler yunus derim, onun problemleri nispeten daha kolay yönetilebilir durumda.

  kerem'in durumun analizini yapmak hem kolay hem zor, kulüp tarihin en berbat sezonlarından birinde az biraz yüzümüzü güldüren varsa o da kerem ve ilginç performansıydı malum. koca bir sene onun şapkadan tavşan çıkarmasına mahkumduk, bu durumda da her maç avagadro sayısı kadar top kaybetmesine de, defansı umursamamasına da, her duran topa atlamasına da en kötüsü de mıy mıy triplerine de kredi verdi bu takım ve taraftar, el mahkum. ancak yeni galatasaray'da artık kerem'den beklentiler bambaşka; artık farklı şapkalar ve daha iyi tavşanlar var ve neredeyse hepsi kerem'den kaliteli fakat kerem bunu hazmedemedi gibi duruyor.

  galatasaray geçen senenin berbat kadrosunu her transfer dönemi 1-2 oyuncu ile yavaş yavaş düzeltseydi, kerem bu geçişe alışabilirdi belki, ama sadece 1-2 aylık bir transfer döneminde takımın şımarık ama yetenekli olan tek assolistliğinden, iyi kurulmuş bir orkestranın ortalama üstü bir sazcısına düşünce zaten zayıf olan mental özellikleri dibe vurdu. belki yazın beklediği transfer teklifleri gelmedi, belki taraftarın bir anda yeni yıldızların gazıyla kendisini silip attığını sanıyor, belki de acı gerçeği kabul edemiyor egosunu yenemiyor. sonuçta her geçen maç kerem'i daha da kaybediyoruz geri döndürmek de yunus'a göre daha zor.

  sırf bu ikiliyi rehabilite edememe ihtimali yüzünden bile okan hoca'nın yerinde olmak istemezdim, bu 8+3 saçmalığında sırf kerem ya da yunus'u yedeğe çekmek adına defansta tüm taşları yerinden mı oynatırdım, yoksa yıllar sonra oh be dedirten orta saha kurgusunu berkan ile troller miydim, kulüp efsaneliğine giden muslera'yı mı küstürürdüm, bilemiyorum. belli ki okan hoca da bilemiyor ama adı fatih terim olmadığı için ne böyle bir challange'ı kaldırabilecek bir tecrübesi ne de deneme yanılma yapabilecek kredisi de var bu taraftarda.

  hem bizim hem de bu ikilinin sonu hayrolsun.
 • 327
  fener 6 maçta 20, beşiktaş 7 maçta 16 gol atarken kanat oyuncularından inanılmaz destek aldı.

  biz ise 8 maçta 9 gol atabildik. bu iki arkadaşımızın toplam katkısı 2 gol 1 asist. ki yanılmıyorsam 3'ü de aynı maçta oldu. yani diğer 7 maçta 0 gol 0 asist demek bu. yine yanılmıyorsam bu iki arkadaşa mertens'i eklersek bu 3 futbolcudan 0 verim alıyoruz. mevzu bu futbolcuların kalitesiyle sınırlı değil gibi geliyor bana.

  kerem ve yunus yetenekli fakat futbol zekaları maalesef bir o kadar düşük oyuncular. tehdit de olmayınca kafalarına göre takılıyorlar.

  başka altermatiflerle tehdit edilmesi gereken ikilidir. gerekirse berkan ve emre taşdemir girer 11'e. ya da başka herhangi 2 yerli oyunculu alternatif kadrolarla gözleri korkutulmalı. bunlara bel bağlarsak şampiyonluğu geç, ilk 3 bile zor.
 • 328
  karar mekanizmaları çok yetersiz. pas verecekleri yerde şut atıyorlar, şut çekecekleri yerde pas veriyorlar. ayrıca hızlı oynamak demek acele etmek demek değil. atak olgunluğu denen bir şey var. iki oyuncunun da hem karar mekanizmasını, hem de topsuz oyunda daha fazla rakip savunmanın boşluklarına koşu atmasını öğrenmesi lazım.

  ayrıca ileride gomis gibi statik bir poacher koyup, ters ayaklı oynadığı için merkeze top atamayan kerem & yunus koymak taktiksel bir hata. eğer ileriye icardi veya gomis koyuyorsaniz bu oyuncuları daha rahat içeriyi beslemeleri için kendi doğal ayaklarının olduğu kanatta oynatmanız lazım. -yunus solda, kerem sağda-
 • 329
  oynadıkları maçların belirli dakikalarında kanat değiştirerek rakip savunmaların önlemlerini bertaraf edebilecek ikili.özellikle geçiş oyunlarında ters ayaklı kaldıkları kanatlarda değil diğer kanatlarda bulunduklarında tek top oynayıp golcülere fırsat yaratacaklarını ve rakip savunmacıların antremanlarda çalıştıkları savunma yapılarını bozacaklarını düşünüyorum.
 • 330
  geçen seneki taylan berkan sendromuna yakalanmış ikili. taylan ve berkan da yabancı sınırı yüzünden sürekli oynadı ve alternatifleri yoktu. kerem ve yunus da mecbur oynuyorlar ama bu bizim hatalı kadro mühendisliğimizden kaynaklı. ayrıca ikisi de çok iyi oyuncular bu kadar gömmeyi doğru bulmuyorum. okan hoca oyuncuların performansını yukarı çıkartmalı, bunun için geldi.
 • 334
  sol beki türkleştirip en azından kerem'i kulübeye atmalıyız. dün gördük ki dubois da sadece idare ediyor solbekte. orada idare etmeye raziysak berkan veya emre de gayet "idare" edebilir. sol açığa da rashica veya mertens geçer. olmadı yusuf geçer. mertens santrfor, mata 10 numara, yusuf sol açık, yunus sağ açık şeklinde de olabilir. eminim çok daha efektif hücum ederiz bu şekilde. okan hocam okuyorsan buraları lütfen bir düşün bunu.
 • 337
  devre arasında mutlaka yedek kulübesinden oyuna sokabileceğimiz bir yerli transferi yapmalıyız. halil akbunar mı olur, uğur çiftçi mi olur, efecan mı olur bilmiyorum ama mevcut yerli kadromuzla kerem ve yunus'a kesinlikle dokunamıyoruz. bu oyuncular formalarını garanti gördükleri için kendilerini aşmaya uğraşmıyorlar. barış alper ve kazımcan bu ikiliyi olumlu manada tehdit etmeye yetmiyor.
 • 341
  transfer donemi basinda da soylemistim yine tekrarliyorum ikisi de yetenekli futbolculardir fakat su hala sampiyon olacak takimin kanatlari olacak seviyede degillerdir. ileride olacaklardir bundan hic suphem yok.

  bu takimin hedefi sampiyonluk bu yuzden kendilerini yedekleyebilecek degil direk kesilebilecek bir kanat oyuncusu alinmasi gerektigini defalarca belirtmistim. sampiyonluga oynayan bir takim bu ikiliden bir tanesini her turlu kaldirir fakat ikisini birden kaldiramaz. cunku ikisini birdan oynatmak demek mac basina yalniz ikisinden 50 top kaybi ile oynamak demektir. okan hoca da gaza gelmeyerek rashica ve yusuf demir transferlerini yaptirdi fakat turkiye'de geri getirilen irkcilik kurali yuzunden bu iki ismi de kullanamiyoruz. kerem ve yunus kotu performans da sergilese oynatmak zorunda kaliyoruz.
 • 342
  (bkz: yerli futbolcu/#3446747)

  kimse kusura bakmasın, yerli olmasalar objektif değerlendirilse ikisi de yedek olur en fazla.
  kaç top kaybı yaptı son maçlarda kerem sayan olmuştur, benim mideme sancılar girdi saymayı bıraktım. kendisinin geçen seneki durumu şu. “koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler”
  yunus’un zaten ne yaptığını ben çözemedim. bizim bor hikayesi gibi bir gün kurtarıcak hepimizi. bir şeyler yapıyormuş gibi ama maçta yokmuş gibi de :)

  her zaman söylerim yerli futbolcudan anca defans hattına takviye yapılır. en fazla bir tane çalışkan orta saha kullanabilsiniz. ( berkan, okan, suat, tugay…) türk futbolcunun doğasına aykırı hücum oyuncusu mantalitesini sahip olmak. o egoyu, sorumluluğu, disiplini kaldıramıyor bünyeleri, psikolojileri. bakın bir arda’ ya , burak yılmaz’a geçirdikleri süreçler gelsin aklımıza yeter bence. arda zaten ayrı bir hikaye, bir kariyer nasıl uçurumdan aşağı bodoslama düşer bildiğin ders niyetine değerlendirilir.
  neyse uzatmayalım efendim;
  galatasaray kanatlarının emanet edilemeyeceği, bu mental yeterlilikte olmayan, yerli oyuncu olmanın meyvelerini yiyen kanat oyuncularımız.
 • 343
  lig başladığından beri istenen verimi gösteremeyen ikili. formsuz oldukları doğru ama başarısızlıkları biraz takımın genel durumuyla da ilgili.
  bir kere sene başından beri çevresiyle etkileşimi güçlü bir forvetle oynayamadılar. hem seferovic hem de gomisten alan açmak, duvar olmak, servis yapmak gibi forvet oyuncusunun etrafındaki takım arkadaşlarının etkinliğini arttıran aksiyonları neredeyse hiç göremedik. weghorstun çevresine katkısı gibi.
  bir ikincisi takım olarak bu ikilinin seveceği türden pozisyonları çok hazırlayamadık. bu biraz da oyun şablonuyla ilgili. 4-2-3-1 den ziyade 4-3-3 gibi dizilsek ikilinin de verimi artacaktır. zira geçen sene ikisinin de performansı bu dizilimde tepe noktasına ulaştı. hoca sırf bu ikili için oyun şablonunu değiştirmez. oyuncuların uyum sağlaması şart.
  ayrıca bunlar genç insanlar. son bir senede popülerlikleri ve sorumlulukları çok arttı. mental olarak herkesin kolayca kaldırabileceği durumlar değil. o nedenle sabır ve anlayış göstermek lazım kendilerine.
App Store'dan indirin Google Play'den alın