• 52
  biraz iç karartmaya geldim. arkadaşlar bu ikilinin aynı anda sahada olduğu her maç ezilicez. (kalemi masaya vurarak konuşan gökmen özdenak gibi girdim konuya ama müsadenizle bi açıklama yapayım)

  iki oyuncu da benzer özelliklere sahip, topu alsın pır pır koşsun, 2 sihir yapsın, bi al ver yapsın maçı çözsün istiyor herkes. yahu rakip de enayi değil ya? kanatlardaki 2 oyuncunun arasına koyacağı ek bir destek ile bu ikiliyi kitleyip aldıkları toplarla yine kanatlardan bizim bekleri tek yakalayıp "koş lan koş bedavaymış" cümlesini duyup neyin bedava olduğunu bilmese de koşturmaya başlayan yılmazlar tarım market şapkalı kareli gömlekli telefonunu çıkar diyen dayılar gibi yaldır yaldır gelecek afrikanın bağrından kopup gelmiş siyahi kardeşlerimizin kontraataklarında ne yapacağız? ben bunu düşünüp kahroluyorum. savunmaya destek verecekler demeyin, bu iki adam kondüsyonları yüksek olucna fark yaratacak tipler.

  henüz kilit açacak forvet arkası transferimiz olmadığı için rakip bizi bu ikiliyi savunarak karşılayacak ve ondan sonra taylan-berkan ikilisinin %99 isabetli pas oranı yaptığı "biz de istemeyez miyiz kardeşim rakip ceza sahasına doğru atalım şu pası" şeklindeki paslarıyla ekran başında sıkılıp durcaz.

  neyse. umarım çok başarılı oluruz da sene sonu dönüp "lan ben de her şeye bi nego basmasam olmazmış" diyip gülerim içten içe.
 • 54
  hata türü ve etkileri analizi (fmea) yaparken önceki prosesten ürünün hatasız geldiğini kabul ederiz.

  orta saha zaten yetersiz kabulünü yaparsak forvete lewandowski'yi de getirsek problemi çözemeyiz. orta saha, orta saha gibi olursa kanatlarda fırtına gibi esebileceklerine inanıyorum. kanatta pivot oynatma geyiği öldürüp bitirdi bizi. pivot oynayacak adamın yeri bellidir. ha tüm sezonu bu 2 gencin sırtına mı yükleyelim? valla bence sorun yok ama yine de yedekleri sağlam olsun isterim tabi. önlerine as oyuncu alınsın istemem. bu 2 gence avrupa'nın olmadığı sezonda bu sorumluluğu verme taraftarıyım. yoksa sonra kimse 50 yaşında dedelerle kanat oynuyoruz demesin.

  tecrübeli bir target man, diagne, taş gibi 6 ve 8 numaralarla neden esmesinler? umarım transfer döneminde kayıp vermeyiz de bir arada ağız tadıyla izleriz.
 • 55
  futbol aslında çok basit bir oyun. aslında temelde hatalar ve alınan risklerle şekillenen bir oyun. bir bölgede yakaladığın/rakibin sana sunduğu sayısal üstünlüğü iyi değerlendirirsen başarılısın, iyi değerlendiremezsen de başarısız. işte aslında bu kadar basit bir denklemi var. ligimiz büyük takımlarına karşı oynayan görece güçsüz takımların savunmada fazla kişiyle karşılayıp hücumda rakibini eksik yakalama arayışı da bundan. sana mümkün olduğunca o sayısal üstünlüğü vermemek için aslında bütün çaba. şimdi diyelim ki bizde bu iki pırpır kanat oyuncusu var diye rakipler beklere ekstra önlem almayı düşündü. bu ne demek şimdi bizim futbol denklemimizde ? rakipler beklerde sayısal üstünlüğü almak için göbekteki üstünlüklerinden feragat etti. işte bu nedenledir ki galatasaray'ın orta sahasının gol katkı miktarları çok yukarılarda olmalı. başarının geldiği sezonlarda bu kulüp 6 numaralarından bile hatırı sayılır derecede gol ve asist katkısı almayı bildi. onun içindir ki orta sahaya yapılacak transferler sezonu belirleyecek. sonra dönüp suçu bu arkadaşlara atmaya başlarız, yazık ederiz.
 • 56
  kanattan topla içe dribbling attıklarında duvar pası yapacak ya da yüzünü kaleye dönüp pas ya da şut yaratabilecek bir santrfor ile oynadıkları takdirde verimleri artacaktır. yalnızca pivot santrforlarda bu özellikler bulunmasa da temaslı ve hakemlerin standardının olmadığı ligimizde daha yumuşak santrforlar kolay pasifize edilebiliyor. fatih hoca'nın bir demeci vardı, halil diğerleri gibi bitiremiyor ama diğerleri de halil gibi oynatamıyor diye. bize hem bitirecek hem atacak bir forvet lazım.

  ligin koşulları göz önüne alındığında en uygun tipleme 195 cm 100 kg ayak içi temiz bir pivot. pivotların en büyük olayı topu belli bir saniye saklayabilmeleri ve ardından aktarabilmeleridir. kerem ve yunus çabuk oyuncular, bir saniye demek rakiple arayı iki metre açmaları demek. bu bir saniyeyi kazanmak için de ya topu orada tutacaksın ya da hücum oyuncuların çok hızlı aksiyon alacak. cicaldau ilk geldiği zaman övdüğümüz konu buydu, ayağındaki topu çok hızlı bir şekilde doğru noktalara aktarıyordu. pivot santrforların bir diğer genel özelliği ise fizik güçleri yüksek olduğu için prese ve hücumda top kapmaya hevesli olmaları. imzaları olan kafa toplarını saymıyorum bile.

  mesela ismi geçen joao pedro ve botheim ikisi de hem oynatan hem bitiren tipte forvet oyuncuları. tam anlamıyla pivot olmasalar da daha komple tipte forvet oyuncuları. bu oyuncular da yunus ve kerem ikilisine topu daha hızlı aktarmaları ile fark yaratırlar. aynı halil'in yarattığı fark gibi. halil'den ekstraları bitirme konusunda çok iyi olmaları.

  ismi geçen oyunculardan okan hoca'nın bu ikilinin verimini arttıracak bir forvet istediğini anlayabiliyoruz. bir diğer konu ise bu iki oyuncu 4-4-2'ye uygun değil bana kalırsa. orta sahanın bir parçası olabilecek oyuncular değiller. hadi dönelim 4-2-4'e. ikisi de içe kat eden kanat oyuncuları. zaten merkezde iki net oyuncun var, rakip merkezine önlem almış olacak. merkez savunması dünya'da ve türkiye'de oldukça gelişti. kaldı ki eğer merkez ikilimizde iki tane kante yoksa iyi kurgulanmış üçlü orta sahalara karşı ezilecektir.

  bu ikiliyi en iyi oynayacak kurgu 4-3-3'tür. bir adet ayağı iyi kaleci*, iki adet pasör stoper****, iki adet oyun kurucu komple bek**, ön liberoda holding orta saha*, bir içte b2b orta saha*, diğer içte enganche tipi savunma görevleri olan ofansif bir orta saha* ve merkezde top tutacak bir pivot** ya da topla oynayabilen bir forvet** ile.
App Store'dan indirin Google Play'den alın