• 1
  japonya'da soylular tarafından oynanan ve samurayların en çok tercih ettiği futbol benzeri oyun.

  https://gss.gs/s2R.jpg

  kemari, tahta takunya giyen oyuncuların, deri bir topu havaya tekmeleyerek yere düşmesini önlemek amacıyla beraber oynadıkları bir futbol oyunudur.

  kemari'nin nasıl ortaya çıktığı bilinmese de, çinlilerin cuju oyunundan esinlenilmiş olabileceği düşünülüyor. ancak cuju ile arasındaki en temel fark kemari'nin rekabet içermiyor oluşu.

  nihon shoki, (japonya tarihi hakkında yazılmış en eski ikinci eser) kemari'nin ilk olarak prens naka no ōe zamanında oynandığından bahseder. (626-672)

  heian döneminde (794-1185) saray soyluları arasında oldukça popüler bir hale gelmiştir.

  https://gss.gs/xM4.jpeg

  kamakura döneminde (1185-1333) asukai, namba ve mikohidari oyunu geliştiren aileler iken, muromachi (1336-1573) döneminde asukai ailesi bu spora hakim tek ailedir.

  kemari oynanan sahaya kakari denir. kakari, 15 m2 kare bir alanı kaplar. sahanın her bir ucunda bir ağaç yer alır. kuzey doğuda bir kiraz çiçeği, kuzey batıda çam, güney doğuda söğüt ve güney batıda bir akçaağaç sahanın köşelerini işaretler. köşelerdeki ağaçlar bambu ile de değiştirilebilir.

  https://gss.gs/3TB.jpeg

  kemari oyuncularına mariashi adı verilir. oyun 4, 6 veya 8 oyuncu ile oynanır. son yıllarda 8 oyuncu ile oynamak kural haline gelmiştir.

  https://gss.gs/Zp2.jpg

  topun kendisine mari denir. çapı yaklaşık 18 cm olan, şişirilmiş geyik derisinden yapılmıştır.

  komari denilen birkaç test vuruşundan sonra, ken olarak belirlenen oyuncu (genellikle kemari öğretmeni veya yüksek rütbeli bir görevli) oyuna başlar.

  vuruşlar dizler düz olacak şekilde ve sağ ayak başparmağı tabanı kullanılarak yapılır. oyuncular topa vururken, "ari" "ya" ya da "o" diye bağırır. top 3 veya 4 metreye kadar tekmelenir. her oyuncu diğer bir oyuncuya topu 3 vuruşla vermelidir. kemari rekabetçi bir spor olmaktan çok, topu havada tutmak için ortak bir çaba gösterilmesidir. ken, sağ elini kullanarak sahanın ortasına topu yuvarlamadan önce, son bir vuruş yaptığında oyun biter.

  https://gss.gs/aWj.jpeg

  kemari, uwai satokane'nin (shimazu klanına hizmet eden bir samuray) günlüğünden, eğlence olarak tercih edilen bir oyun olarak görünür. satokane, genç erkeklerin sake içtikten sonra kemari, go ve diğer oyunları toplanıp oynadıklarını belirtir.

  benzer şekilde, gece geç saatlerde genç samuraylar diğer kültürel uğraşların yanı sıra kemari, şiir okuma, tütsü ve çay törenlerinin tadını çıkarırdı.

  buradan kemarinin katı bir kültürel faaliyetin aksine, bir eğlence biçimi olarak görüldüğünü anlıyoruz.