• 32
  futbol 11 kişiyle oynanıyor ve "libero kaleci" kavramı son yıllarda özellikle dünyada popüler, kaleci savunmayı oyun kurulumunda 1 kişi fazla oynatma ve pas opsiyonu olma konusunda çok önemli şu an. stoper tabi ki baskı yiyecek ama kalecinin baskıda olma durumu çok zor, stoper topu taca yada kornere atıp; rakip takıma topu kazanıp yeni bir hücum fırsatı vermek yerine kalecisine dönmeli. top bizde kaldığı sürece gol yemeyiz. kalecide en doğru pas opsiyonunun olduğu noktaya topu atmaya uğraşsın, herkes baskıdaysa uzun oynasın. stoperler uzun topu maç başına 2-3 kere kullanıyor, ancak kaleciler bu mesleğe başladığı andan itibaren aut atışı için uzun top çalışıyor zaten , vuramıyorsa o topu o formayı hak etmiyor yada yeteri kadar çalışmamış, çalışmıyor demektir. ama kimse sana kaleciye neden geri pas verdin demez.

  baskı altında değilken kaleciye oynarsan zaten hocan ne yapıyorsun sen der , ama baskı altında kaleciye oynamak ayıp değildir.

  bunu yaptığı için bek yada stoperlere kızılmasını anlamsız buluyorum.
 • 35
  günümüz modern futbolunda en büyük liglerdeki tüm takımların maç içinde taktik olarak sıklıkla yaptığı ve bunu önemli bir silah olarak kullandığı şey. bunu da kalecilerin topla buluşma ve pas istatistiklerine bakarak rahatlıkla görebiliriz. kaleciyi de bir oyuncu gibi, hatta çoğu zaman bir oyun kurucu gibi kullanıyorlar ve özellikle önde basan takımlara karşı hızla adam eksilterek hücuma etkili bir şekilde çıkabiliyorlar.

  bizde sıkıntı yaratmasının sebebi malesef as kalecimizin sakat olmasından dolayı ayağı çok iyi olmayan ve özgüveni düşük kalecilerle oynamak zorunda olmamız, takımdaki diğer oyuncuların doğru pozisyon alamaması, birbirlerini yeterince tanımamaları, tek top oynayamamaları, doğru koşular yaparak pasif durumdayken bile oyuncu eksilten zeki oyuncu eksikliği, atak varyasyonlarımızın limitli olması gibi sebepler diye düşünüyorum.