• 39
    futbolun değişmesiyle birlikte, duran top organizasyonları dışında oldukça azalan, benim en çok sevdiğim gol türüdür. doğrudur futbol gelişiyor ve değişiyor ama özellikle ingiliz takımlarının orta saha gerisinden kanatlara uzun top hızlı oyuncu aldığı gibi topu uzun forvete orta ve gol. çok güzeldi bence.

    modern futbolda ise hem ofsayt konusunda defansların çok gelişmesi, liberonin tarihe karışması, ön libero ve stoperlerin dahi başka kimliğe bürünmesi, takım savunmasının da gelişimi ile orta kafa gol düşüncesinin mantıklı olmadığının da farkındayım. çünkü maç boyunca 1-2 gol atabiliriz ama bunun için 30 orta gerekiyor ve dönen toplar (hücumu da sonlandiramadigimiz için) atak olarak karşımıza çıkıyor. bununla başa çıkmak mümkün değil. fenerbahçe ve beşiktaş'ta caner erkin'in neden tutulamadigi güzel bir örnek. caner rakiplerdeyken çok rahattik maç sırasında. bu sekilde bir gol bulsalar dahi, kalan 28 sefer topu bize vermiş oluyorlardı.

    takımımızın atamamasının en net sebebi, duran top organizasyonun olmaması. yoksa luyindama, diagne, mostafa mohammed gibi hava hakimiyeti ve kafa vuruşunda oldukça iyi isimler var.

    son olarak 2-1 kaybettiğimiz juventus ve real sociedad şampiyonlar ligi maçlarında, ortalarla savunmalari dövmüştük adeta. iki maçtan birinde ortamlardan birinde hakan şükür omuzuyla gol atmıştı hatta.

    not: nostalji futbolu modern futbola tercih edenler derneği üyesi bildirdi.