• 34
  bir futbol takımı için çok önemli bir konudur. bu mühendisliği iyi yapan kulüpler başarılı olurken yapamayanlar cezasını çeker. şimdi transfermarkt üzerinden aldığım verilerle 3 büyük istanbul takımının şu ana kadar en çok yararlandığı 18 futbolcunun isimlerini açıklayayım ve buradan varacağım sonucu değerlendirelim. önce galatasaray ile başlayalım. en çok süre alandan en az süre alana kadar galatasaray futbol takımının 2020-2021 spor toto süper lig’de süre alan oyuncuları şu şekilde: marcao, taylan, emre kılınç, belhanda, donk, saracchi, linnes, arda, luyindama, babel, feghouli, okan, muslera, ömer, diagne, elabdelloui, etebo ve emre akbaba.
  fenerbahçe’nin en çok süre alandan en az süre alan oyuncuları şu şekilde: altay, ozan, gustavo, caner, tisserand, valencia, pelkas, serdar, thiam, nazım, sosa, gökhan, mert hakan, samatta, attila, lemos, novak ve cisse.
  gelelim beşiktaş’a. beşiktaş’ta ise durum şu şekilde: atiba, ersin, welinton, aboubakar, larin, vida, rosier, josef, ghezzal, n’sakala, mensah, necip, rıdvan, dorukhan, n’kodou, montero, ljacic ve utku.
  galatasaray ile değerlendirmeye başlayalım. galatasaray en çok süre alan oyuncularından diagne ve elabdelloui’yi tamamen kaybederken okan ve emre akbaba’yı ise tamamen sistem dışına atmış durumda. etebo ve ömer yeni yeni forma giyip listeye girerlerken, ara transfer döneminde kadroya katılan mustafa, onyekuru, gedson ve yedlin hala 18’e girebilmiş değiller. bunun dışında galatasaray ilk 18 içinde yer alan saracchi, feghouli, muslera ve luyindama’dan gerek covid gerek sakatlık sebebiyle yararlanamadı. süre bazında takımda ciddi bir sirkülasyon gözüküyor. kadro kemikleşmemiş ve çok fazla deneme yanılma yapılmış. kervan yolda düzülmüş. galatasaray’da en çok süre alan 18 oyuncudan 6 tanesi sistem dışında neredeyse. bu da kadroyu 12’ye düşürüyor. hala yeni gelenlerin eklemlenmesi bekleniyor kadroya. çok çarpıcı bir örnek daha vereyim. galatasaray’ın en çok süre alan 11 oyuncusu içerisinde herhangi bir forvet oyuncusu yok. bu örnek başlı başına başarısızlık sebebidir.
  fenerbahçe’de de galatasaray’a benzer bir durum var. takıma 1. forvet olarak alınan samatta en çok süre alan 14. oyuncu konumunda. takımda forvet olarak oynatılan thiam 9.sırada. ayrıca kadroda sistem dışına itilmiş caner, novak, cisse ve mert hakan gibi oyuncular bulunurken hala kadroya eklemlenmeyi bekleyen irfan, mesut ve osayi samuel gibi oyuncular bekliyor. fenerbahçe’de galatasaray gibi ilk 18 oyuncularından bazılarından gerek covid gerek sakatlık sebebiyle uzun süre faydalanamadı.
  gelelim en iyi durumdaki takım olan beşiktaş’a. beşiktaş’ın en büyük artısı karar vermiş olması. ilk 18 oyuncularının hepsinden verim aldılar ve sistem dışına itilmiş futbolcuları yok. açıkçası cenk’in eklemleneceğini de düşünmüyorum. kadroda her mevkiye ait futbolcular ilk 11 içerisinde mevcut. takımın iki forveti süre açısından 4. ve 5. sıradalar. ilk 18 içerisinden eksilen de yok eklenecek de yok. sirkülasyon az ve düzen oturmuş durumda. bu durumda da başarı kaçınılmaz oluyor tabi ki.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!