• 71
  kıyısından da olsa takip ederim.

  (bkz: 2019 fifa kadınlar dünya kupası/#2687957)
  (bkz: 2015 fifa kadınlar dünya kupası/#1768729)

  neoliberal sistem içerisinde erkeklerle maaş kıyaslaması yapmaları bildiğin saçmalık. eskiden erkek oyuncular aylık 5.000 euroya oynar ve bu durum karşısında seslerini çıkarmazlardı. çünkü oyunu seviyorlardı. eğer para kazanmak istiyorlarsa başka mesleklere yönelmeliler...
 • 73
  her sporda olduğu gibi her insana ulaşması gereken futbolun kadınlar tarafından icra edilen hali. şahsen ben de izlemekten çok keyif almıyorum ama belli başlı düzenlemelerle çok daha rekabetçi ve izlenilir hale gelebileceğini düşünüyorum. mesela:
  -saha ölçülerinin küçültülmesi gerek, bugün ortalama kadın ve ortalama erkek arasında fiziksel fark yoktur diyen kusura bakmasın ama mantıklı düşünemiyordur. bariz olarak fark var. bu erkek kadından üstündür gibi saçma yerlere kolayca çekilen bir gerçek fakındayım. kaynak isteyenler olacaktır "hadi farkları göster bakalım seksist yavşak" diye tahmin ediyorum. kaynagım yok, ama eğer kadın takımıyla erkek takımını karşı karşıya getirmenin adil olduğunu iddia edemiyorsak kadınlar için futbolun uygun hale getirilmesi gerekiyor demektir.
  -kale ölçülerinin de değişmesi gerekiyor. 1.80 erkek kaleci görünce cüce muamelesi yapıyoruz o 7 küsur metrelik kalede, kadın futbolunda aynı kaleye 1.70 insanları koyuyorlar sonra saçma sapan topların gol olmasını izliyoruz.
  -oyun süresinin kısaltılması da maçların daha dolu geçmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum. 35'ten 70 dakika oynansın büyük fark ortaya çıkar.
  -kulüp bazında basketbolda olduğu gibi türkiye gibi ülkelerde teşvik edilsin. bugün ışıl alben'i tanımayan kalmadıysa bir kadın futbolcumuzu da tanıyalım. kadın futbolunun küçümsenmemesi ve geliştirilmesi adına spor bakanlığının kampanya yürütmesi gerekiyor. futbol çok büyük toplumsal değişimlere ön ayak olabilir.

  günümüzde kadın futbolu diyince çoğu futbol izleyicisi burun kıvırıyor ama dogru düzenlemelerle bence gayet ilgi çekici kılınabilir. düne kadar ceza alan takımlarımız seyircisiz oynamak yerine kadın ve çocukları tribünlerine alıp oynuyordu gerçi. cezaya bak, kadın taraftar cezaydı şaka maka. belki hiç erkek futbolu kadar dikkat çekemeyecek kadın futbolu ama kadın şampiyonlar ligi izlemek isterdim yav, hele galatasaray kadın takımi katılsın, bir de onları izleyelim onları sevelim isterdim.
 • 75
  takip etmiyorum.

  ama senede bir iki defa bişeylerin özetine denk geldiğimde hissettiğim; kadın futbolunda çalımlar, uzaktan goller, estetik hareketler sanki daha çok. futbolda çok nadir görülen golleri sapır sapır atıyorlar. bilemiyorum belki fiziksel mücadelenin bu kadar artmadığı nostaljik futbol ondan özlemle anılır büyüklerimiz tarafından. belki erkek futbolundan bu estetiği alan fiziksel mücadelenin ve taktik disiplinin futbolun ana unsuru haline gelmesidir.
 • 76
  kar$ila$malari u17 kivaminda geçiyor. sebebi fiziksel. u17 dünya kupasi ne kadar ilgi görüyorsa, kadin futbolu da o kadar ilgi görüyor. yani insanoglunun gözü ali$mi$ bi kere topa ansizin zbank diye vurabilen solaklara, sagindan atip, solundan geçen, yetmiyormu$ gibi tur bindiren kanatlara. orada olaylar biraz daha agir çekimde geçiyor ve bu saydigim ek$inlarlar olmayinca insanoglu tatmin olmuyor sanirim. ben $ahsen voleyboll veya basketbol'u kadinlara daha çok yaki$tiriyorum. daha estetik duruyor. ancak $unu da ifade edeyim, bir kadinla futbol oynamak o kadar da zevklidir. ya$adigim yerde buranin kadin takiminda oynayan italyan bir arkada$im vardi. meslek yillarinda beden dersinde ayni takimda olduk mu, önümüzde kimse duramazdi. fanatik interli idi. kulaklari çinlasin, güzel insandi.
 • 77
  goriller, şempanzeler ve ilkel insan kabileleri üzerindeki araştırmalar gösteriyor ki erkek, önüne gelenle yatan ve çok eşli cinsiyet. bu, modern okuyucu için süpriz değil. ama aynı araştırmalar gösteriyor ki, kadınlar tek eşli değil de hipergamikler. başka deyişle, bir kadın belli bir zamanda tek bir erkeğe çekilmiş olsa da, değişik erkeklerin statü ve servetleri dalgalandıkça, kadının ilgisi düşüşteki erkekten yükselmekte olan erkeğe kayabilir.

  şimdi bunu neden yazdım? efendim kadınlar sosyal çevrelerinde yetkin erkekler bulamadıkları ve popüler kültürün pompaladığı birden fazla etken nedeniyle erkekleşiyorlar. bundan yaklaşık yirmi yıl evvel tükaka ettikleri futbolu bugün kadınların varoluş amaçlarından biri olarak görüyorlarsa sebebi işte budur. uzun bir süredir erkeklere yönelik ek gelir kaynağı olması hasebiyle ilişki koçluğu yapıyorum, çok şükür kaportayı toparlatmadığım hemcinsim kalmadı, gurur duyarım bununla lakin günümüz şartları gereği erkeklerin % 30'u anne kucağından hanımının kucağına geçiyor ve modern dünyada ilişkilerin en büyük düşmanı; erkeklerin annelerinden gördükleri sevgiyi eşlerinden beklemeleri, bir kadın ancak çocuğunu kayıtsız şartsız sevebilir bunu kavramak mühim. velhasıl erkeklerin kadınlaştığı, kadınların ise erkekleştiği enteresan bir son çağın içindeyiz. futbol gibi birçok spor dalında kadınlar dikkat ettiyseniz önce ekonomik çığırtkanlıklara başvuruyor, madem bu spor bir tutku neden yakın tarihin en büyük üç futbolcusundan biri olan lionel messi'nin edindiği başarılar yerine kazandığı parayı konuşuyorsunuz diye sorarlar adama. koordinasyon problemi hakim, saçı başı bozulmasın diye topa vurmayan bir avuç memeliyi izlemek için kimse kendi değerli vaktini harcamaz.
 • 78
  kadın düşmanı gibi algılanmak istemem, aksine kadınlardan çok hoşlanırım *, ama futbol söz konusuysa, seyir zevki açısından kadın futbolu izlemek tam bir işkence. terliyorum seyrederken, bir türlü olmuyor.

  gerçi basketbolda da aynı şeyi yaşıyorum, anlı şanlı milli kadın basketçi üçlüğü potaya değdirebilmek için ıkınıyor falan, hiç bana göre değil. akmıyor yani oyun, kastıra kastıra böyle, anlatabiliyor muyum bilmiyorum.
 • 79
  nasıl kadın tenisi grand slam lerde bile max 3 setten oluşuyorsa futbolunda da böyle olması gerekir. aynı zamanda sahanın ve kalelerin daha küçük olması gerekiyor.
  kadın ve erkeklerin spor olarak fark etmeyeceği tek spor(bkz: ki o da şüpheli) binicilik. zaten orada spor'u yapan at*. diğer güç gerektirmeyen sporlarda da erkeklerin kadınlara karşı üstünlüğünü görebiliriz. en basit inden e sporlarda bile erkeklerin bariz bir üstünlüğü var. bunun sebebi erkeklerin avcı olarak evrimleşmesi bana göre. refleks olarak genellikle kadınlara göre üstündedir.

  yanılmıyorsam erkek u-17 takımı, kadınlardaki en iyi takımlardan birine fark atmıştı.futbol nihayetinde bir fizik oyunu, burada da erkeklerin bariz üstünlüğü var.

  keyif alıyor muyum kadın futbolundan? almıyorum, ama zaten futbol için izlemiyorum*.
 • 80
  son dönemde futbollarıyla değilde, erkek futbol takımlarıyla aralarındaki gelir eşitsizliği konusunda gündeme gelmişlerdir. erkek futbol takımlarının ve liglerinin bile kendi arasında gelir uçurumu varken, kalkıp kadın ve erkek futbolunun gelirlerini dengelemek nasıl olacak ? amaçlarının ilgi çekmek olduğu açık, birde tartışmaların odağına messi gibi dünya futbolunun en iyisi koyarsanız tamamdır.

  gelir adaletsizliği konusunu bu kadar sığ ele almakta ayrı bir komedi, kadın futboluna gelene kadar dünyadaki eşitsizliği gözden geçirmeleri gerekiyor.
 • 82
  can sıkıntısından 2019 fifa kadınlar dünya kupası maçlarını takip ediyorum. ağır çekimde hareket ediyorlar sanki. abd dışındaki takımlar harala gürele kaos futbolu oynuyor resmen. erkeklerle aralarındaki gelir eşitsizliğine tepki gösteriyorlarmış, dava açmışlar falan filan geçsinler bunları. ya ablacım arz talep meselesi bu işler. millet ilgi duymuyor işte sizin ağır çekim futbolunuza, haliyle de izlemiyor. erkekler fizyolojik ve anatomik olarak dayanıklılığa, ikili mücadeleye, rekabete daha yatkın olduğundan bu tarz spor dallarında kadınlar hep geride kalacak maalesef. sad but true.