• 341
  insanlar sıkılmıyor sürekli birilerini hedef göstermekten. kaan kural bu ülkenin en iyi basketbol yorumcularından biri belki de birincisi. ismail şenol gibi taraftarlık yaparak maç yorumlamaz. söz konusu pozisyonda da basketbolun doğrusunun ne olduğunu belirtmek için fenerbahçe'nin faul yapması gerektiğini söylüyor. bunu algılayamayacak kadar küçük beyinler de adamı sosyal medyada hedef gösteriyor. çok şükür basketbolu bilen insanlar var da bu tarz beyinsiz eylemler çok fazla büyümeden son buluyor.
 • 342
  https://twitter.com/.../1232756353791381507

  söz konusu tepkiyi kesinlikle hak etmemekle beraber, videoda izlediğimiz dün tarihli maçta galatasaray’dan bahsederek ‘dikkat etmesi lazım’ demiştir. bu durum bana bir kere bile kaan kural bizi mi destekliyor dedirtmemiştir. acilen milleti tahrik etmeyi, şovu, prim kasmayı bırakmalısınız. efendi, doğru ve düzgün şekilde işini yapıyor. bunu yapan çok kişi kalmadı, bari bunun için saygı gösterelim bu insanlara.
 • 347
  https://twitter.com/.../1232756353791381507
  şu kesitte kurduğu "faul yapması lazım." cümlesini bir tarafgirlik adına değil de basketbolun doğruları adına kurduğuna emin olduğum basketbol yorumcusu. ha aynı pozisyonda galatasaray olsa aynı cümleyi kurar mıydı, bilinmez ama yine de basketbolu ele geçiren fenerli holigan tayfasından değildir.
  basketbolu her zaman renklerden daha ön planda tuttuğuna emin gibiyim. ha tahminlerinin çoğu tutmaz orası ayrı.
  zamanında murat özaydınlı denen fenerlinin kendisine dair şöyle bir söylemi olmuştu, onu da belirteyim;
  https://www.hurriyet.com.tr/...dit-mi-etti-26636428
 • 348
  yorumlarını, enerjisini beğendiğim kişi.

  art niyetli kişileri anlarım da kaan kural'dan böyle bir taraf olma durumu neden beklenir, neden linç edilmesi için hedef gösterilir anlamıyorum.

  ne istiyorsunuz arkadaş, bırakıp gitsin mi kaan kural, uğur meleke, bülent timurlenk gibi adamlar.

  turgay demir, ahmet ercanlar mı kalsın piyasada.

  gidince de ilk bunlar ağlamaya başlar "o güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler" diye.
 • 349
  zamanında fb ülker ile ilgili yorumları fenerlilerin hoşuna gitmediği için ekranlardan uzaklaştırılmıştı, türk milli takımı hocasını* eleştirdiği için turgay demirel tarafından işinden edilmişti. bugün ise galatasaray aleyhtarı olmakla suçlanıyor ve linç ettirilmek isteniyor.

  kaan kural'ı yaklaşık 15 senedir severek takip ediyorum. basketbolu bana sevdiren insanlardan birisi, belki de birincisidir murat kosova ile yaptığı nba stüdyo programı sayesinde. bu süre zarfında bir kere bile, bakın tek bir kere bile bir takımı destekleyip öbür takımı kötüleyen art niyetli bir yorumuna rastlamadım. bunu 17 haziran duruşu sonrası yaptığı "galatasaray her türlü haksızlığa rağmen maça çıkmalıydı" yorumunda bile hissetmedim. çünkü samimiyetinden hiç şüphe duymadım.

  her zaman kendi kafasındaki basketbol doğrularını dile getirmiş, içinde basketbol sevgisinden başka bir şey olmayan bir insandır kaan kural. türkiye'deki kirli fanatizm tartışmalarının içine çekilemeyecek kadar değerli bir spor yorumcusudur.

  maalesef ülkemizin başına bela olan malum çete yüzünden toplum o kadar yozlaştı ki herkes birilerini çeşitli sebeplerden linç ettirmek istiyor. bu toplumsal çözülme yüzünden arada kaan kural gibi değerli insanlar da hedef gösteriliyor. üzülmemek elde değil.
 • 350
  2.36' da zach' ın basket faulune, fener benchinden ve oyundakilerden en ufak itiraz bile gelmemişken, türkiye' de hücum faulü diyecek tek yorumcudur. ayrıca 75-74' ü yakaladığımız pozisyon sonrası, hakemler melih' in faulünü çalmadı diye ağlamıştır. 16.15' ten itibaren de bunu izleyin. maçın tamamını izledim, yukarıdaki yorumları okuyunca öldü de melek olarak aramızdan ayrıldı sandım. kaan kural iyi bir basketbol yorumcusu olabilir ama dünkü maç için tarafsız değildi.

  https://www.youtube.com/watch?v=6HxCseHgbHI
 • 351
  türkiye basketboluna fersah fersah büyük gelen bir yorumculuk yeteneğine sahip, objektif yorumcu. hemen hemen her maçta oynayan iki takımdan birinin taraftarıymış gibi algılanabilecek bir sürü cümle ediyordur kendileri. bu onu ne fenerli yapar, ne utah jazzlı. pozisyon ne gerektiriyorsa onu açıklamaya çalışır. anlık doğal tepkileri de işine renk katar. her şeyden de önemlisi işine son derece saygı duyan bir insandır. e-spor yorumculuğuna geçmeden evvel bilgisinin olmadığı bu konu hakkında önce gerekli donanıma sahip olması, hatta oyunu oynaması, ardından yorumlamaya başlaması buna bir örnektir. nba finallerini yerinde izleyip, maç sonu basın toplantısında popovich'e soru soran başka bir türk basın mensubu anımsamıyorum ben açıkçası kendisinde başka. son derece başarılı bir yabancı dile sahiptir.
  2 ya da 3 sezondur inan özdemir ile socrates dergi youtube kanalında yaptığı amerikan mutfak ve orkun çolakoğlu ile bilyoner youtube kanalında yaptığı çift pota programları da tadından yenmez. yukarıda bir başka renktaşın da yazdığı gibi herkesi küstürelim, soğutalım da meydan iş bilmezlere mi kalsın? inşallah daha çok uzun yıllar boyunca kendisinden bir sürü basketbol maçının yorumunu dinleyebiliriz.
 • 355
  yorumladığı müsabakalarda seyircinin aklını okuyabilen nadir spikerlerden. ekranda olan şeyle alakalı neyi merak ediyor veya neye tepki vermek istiyorsanız ona tepki veriyor. bu haliyle türkiye'de eşine nadir rastlanır kalitedeki insanlardan biri. son yıllarda formula 1 spikerliği yapan serhan acar da gözümde öyledir. futbolda ise bu kalitelere yaklaşmayı becerebilen spiker veya yorumcu yok maalesef.
 • 356
  birkaç sene önce -sanıyorum 2014- 7. ve son maçına çıkmadığımız final serisinde, galatasaray'ı haklı bulduğu yorumları sebebiyle fb'li bir gereksiz yönetici tarafından alenen işi ile tehdit edilmiş ve herkesin gözü önünde işinden olmuş basketbol yorumcusudur. o zaman çok kızdığımız, saçma bulduğumuz şeyi şimdi kendi taraftarımız yapmaya çalışıyor. rahat bırakın adamı da, hepinizden daha iyi bildiği işini yapmaya devam etsin.

  anlatımı sırasında faul yapması lazım demesi, basketbolu iyi bilen bir basketbolseverin refleksinden öte bir şey değildir. ötesinde bir şey aramak bu güzel adama haksızlık olur.
 • 357
  sosyal medyada haksız eleştirilere maruz kalmış sevdiğim, zevkle takip ettiğim birisidir kendisi. her zaman fanatizmden uzak durmuştur, alıntıladığım röportajında tamamen bir taraftar olmasa da kısmen galatasaraylı olduğunu söylemiştir, tabi bu söylem bizim için biraz garip geliyor, ama bu adamı fenerbahçe amigoluğu yapmakla itham etmek büyük bir yanlıştır. yine aynı röportajında mahmut uslu'nun defalarca kez kendisini işinden etmeye çalıştığından bahsetmiştir. ergin ataman hocayla da yine maç içinde yaptığı yorum yüzünden karşı karşıya gelmiştir.

  --- alıntı ---

  -2006 yılında galatasaray dergisi ile yaptığınız bir röportajda galatasaraylı olduğunuzu söylemişsiniz. galatasaray’ın hayatınızdaki yeri nedir?

  teknik olarak galatasaraylıyım. lise’de 4 oda arkadaşımın 3 tanesi galatasaraylıydı. beni galatasaraylı yapmak istiyorlardı. ben galatasaray maçına da gittim, bayrak da salladım. bir takıma kayıtsız şartsız tutkuyla bağlı olmak fikri bana hiçbir zaman çok mantıklı gelmedi. benim için önemli olan; o gün veya o sezon takımların, benim istediğim anlamda doğru ve iyi oynamasıdır. bazıları sert oyun sever, bazıları ise daha naif oyun sever…

  hayatımda 4 tane futbol maçına gittim. 3’ü galatasaray maçıydı, bir tanesi milli maçtı. galatasaray’ın frankfurt’u eledikten sonra ali sami yen’de fenerbahçe karşısında oynadığı maçta tribün terörünün ne olduğunu gördükten sonra bir daha ölsem maça gitmem dedim. diğer takım taraftarları ile yaşanan tribün olaylarını bir kenara bırakıyorum, o maçta galatasaraylıların galatasaraylılara yaptıklarını, insan insana yapmazdı. orada canları sıkıldıkları için benle uğraşanlar vardı; ben böyle şeylere gelemem. galatasaraylı değilim ben, daha doğrusu takımlı değilim.

  ‘’çemişgezekspor -atletico mineiro oynasın bana fark etmiyor’’

  nba’de boston celtics’i tutuyorum diyorum ama boston celtics umrumda değil. boston celticsliyim dememin sebebi ise şu; robert koleji’ne ilk girdiğim zamanlar nba’den gelmiş kasetler vardı. lakers – boston finali oynanıyordu ve benim tüm arkadaşlarım lakers’ı tutuyordu. bende onlara gıcıklık olsun diye boston’u destekliyim bari demiştim.

  ben oyunun kendisini seviyorum.oyun iyi oynandığı sürece, çemişgezekspor-atletico mineiro oynasın bana fark etmiyor.

  -murat özaydınlı ile aranızda yaşanan malum olay… değerlendirir misiniz?

  bunu zaten yıllardır yapıyorlar. murat özaydınlı paldır küldür bir adam olduğu için, insanlara açık ortamda yaptı. mahmut uslu en az 10 kere benim işten atılmam için patronlarıma telkinde bulunmuştur. murat özaydınlı’nın tehditi en masumlarındandı. zaten yapacak olsa tehdit etmez yapardı. yapacak gücü olanlar ergin ataman’ından, turgay demireli’ne… yapıyorlar zaten, defalarca yaptılar.

  skytürk’te ülker-bologna maçını anlatıyorum.’’son topta ibrahim kutluay’ın bir pozisyonunda bu kadar basit faul çalınmaz ve son topu böyle kullanmamak gerekir’’ yorumlarında bulundum. ergin ataman maç sonrası bir daha bizim maçlarımızı anlatmasın dedi. bana maçtan sonra ‘’hadi gel program yapalım o pozisyonu bir daha yorumlarsın’’ dediler. ben de ‘’o programı yaparız fakat o pozisyona gene faul demem’’ dedim. ondan sonra da diğer maçları anlatma falan filan dendi, bende tamam dedim.

  şu an kişisel olarak en çok eleştirdiğim ve husumet denecek noktada olaylar yaşadığım insan bogdan tanjevic’tir. fakat o aralarında en medeni olanıdır.

  (sporaslan)

  --- alıntı ---