• 832
  bazı arkadaşlar katil adam öldürüyor, cezasını çekiyor ona da katil demeyelim şeklinde bir uç örnek verebilirler de, bence de şikeci diye anılmaması gereken kulüp. böyle bir muhabbet oldu, adamlar paşa paşa küme düşüp eksi puanla başladılar. bizi de doğrudan ilgilendiren bir kulüp değil, ezeli rekabet olarak adlandırılacak bir münasebetimiz yok kendileriyle. galatasaray sözlük'te ezeli rakiplerimiz ve bariz birkaç takım dışında bir takım sempatisi veya antipatisinin tebliğ edilmesini doğru bulmuyorum.
 • 835
  2005-2006 futbol sezonunda şike yaptığı için küme düşürülen torino ekibi.

  şikeci diye anılması gayet normaldir çünkü şahıslar şikeyi kulübün çıkarları için yapıyor. bu olay her kulübün başına gelebilir orası ayrı.

  en basit örneği fenerbahçe spor kulübü.
  aziz yıldırım denilen zat şike yaptığı için “ben ne yaptıysam fenerbahçe için yaptım.” demişti. kulübü fenerbahçe’de, cas’ın yaptığı inceleme sonucu avrupa’dan men edilmişti.

  juventus’u şike gerekçesiyle küme düşüren italya futbol federasyonu kadar cesur ve adaletli olmadığı için, bizim o dönem ki tff başkanı* fenerbahçe’yi küme düşürmedi. bundan 100 yıl sonra bile bu tip takımlar her zaman şikeci olarak hatırlanacaktır.

  ayrıca tıpkı fenerbahçe taraftarı gibi, juventus taraftarları da şike için hâlâ 'komplo' der.*
 • 840
  "kimsenin pek hazzetmediği kulüp..." filan denmiş de alakası yok. italya'da en fazla taraftara sahip kulüp açık ara juventus'tur. 16/17 sezonunda en fazla izlenen 10 serie a maçından 9'u kendilerine aittir:

  https://i.hizliresim.com/m2kL34.png

  bir de o kadar inter, milan, roma vs. formunda dolaşıyorum; bizim sözlükteki kadar şikecilikle tahkir edildikleri hiçbir mecra görmedim. çünkü ortada "tencere kara, seninki benden kara" durumu var. milan hem totonero 80'de hem de calciopoli'de şikeden ceza aldı; 80'de serie b'ye düşürüldü*. lazio, hem totonero 80'de hem de calciopoli'de küme düşürüldü; calciopoli'de affedildi. fiorentina calciopoli'de küme düşürüldü ama lazio gibi affedildi. bunlar dışında bologna, reggina, palermo, napoli vs. birçok kulübün totonero'da, calciopoli'de veya bunların dışında ceza almışlığı var. perugia'nın çatlak başkanı luciano gaucci'nin* zamanında ettiği bir laf vardı, "italya'daki maçların yüzde 80'inde şike var." diye... ki şike yapmak ta 1989'da yasa dışı ilan ediliyor*. yalnız şu da var, 2006'da ve sonrasında italyanlar şeriat kurallarını işlettiler. juventus'un 2 şampiyonluğu gitti, -9 puanla serie b'ye düşürüldü, sportif direktör moggi ömür boyu futboldan men edildi, bence o an dünyanın en iyi kadrosuna sahip olan takım dağıldı, sponsorlar kaçtılar, yeni stat işi yattı.. vs. vs... analarından emdikleri süt burunlarından geldi kısacası ve sadece italyan değil dünya futbol tarihi değişti. şimdilerde juventus'un federasyona açtığı ama mahkemelerin yetkisizlik öne sürerek bulaşmak istemedikleri 444 milyon avroluk bir tazminat davası da var. (meblağ çok büyük olduğu için bir sonuç çıkacağını sanmıyorum artık, belki şampiyonluklar geri verilebilir.)

  bir tek inter'liler bu şike mevzularında rahat konuşur ama juventus'lulara göre de calciopoli'nin arkasında moratti ve şürekası var. bunlar oldukça uzun ve karmaşık suçlamalar olduğu için özet bile geçemeyeceğim.

  bu arada juventus 2006'da neden küme düşürüldü sahi? madem şikeci deniliyor, bilen birisi aydınlatsın? sonrasında olayın şike* olup olmadığını tartışalım.