• 195
  mustafa denizli'yi yetiştiren, ön plana çıkaran, sarı kırmızı tarihin en önemli dönemeç noktalarından birinde tüm beyfendiliği, çalışkanlığı, özverisi ve mutevaziliğiyle duran efsanemiz.

  tanım içinde mustafa denizli ismini kullanmamın belli bir sebebi var.

  derwall kendi ismini ya da kibirini değil de, görev yaptığı galatasaray'ın geleceğini düşündüğünden, denizli'yi yetiştirmiş, çok az insanın yapabileceği bir şekilde kendisini geri plana atmış, üstelik bunu avrupa şampiyonu almanya milli takım teknik direktörü apoletiyle yapmıştır. ''aslolan galatasaray'dır" çünkü. sözde değil...

  oldukça benzer bir durum sepp piontek-fatih terim ilişkisinde de var.

  fatih terim'in fazlasıyla tartışıldığı bugünlerde, jupp derwall üzerinden şu soruyu sormak kritik: türk futbol tarihinin en başarılı teknik direktörü olan fatih terim futbol dünyamıza ve galatasaray'a teknik direktör olarak kimi armağan etmiş ya da edecektir?

  müfit erkasap?
  mehmet özdilek?
  hasan şaş, ümit davala, levent şahin vs.?

  bu isimlerden hangisine gönül rahatlığıyla galatasaray'ı emanet edebilirsiniz?

  sadece futbolda değil, akla gelebilecek her alanda kurumsal hafıza, devamlılık bu topraklara yabancı kavramlar. yine bu topraklarda her başarı yanında o çiğ kibiri de getiriyor. "aslolan galatasaray'dır" gibi sloganlar hep sözde kalıyor. coğrafya bu kadar da kaderimiz olmasaydı keşke.

  yine, yeniden efsanemiz jupp derwall'ı saygı, gurur ve hüzünle anıyorum.