• 48
  kobe bryant, yanlış anımsamıyorsam bir söyleşisinde, antreman sonraları kişisel olarak yüzlerce şut çalıştığını söylemişti. ki bahse konu kişi kobe: basketbol tarihinin en yetenekli oyuncularından biri, bazılarına göre en yeteneklisi.

  judd trump'ın da neredeyse her gün (maç yaptığı günler dahil) saatlerce antreman yaptığını biliyoruz. soru şu, trump'ın şu an dünya bir numarası olması, son dönemde oynadığı neredeyse tüm finalleri kazanması, odaklanmanın çok kritik bir öneme sahip olduğu bir sporda, mental anlamda hep diri kalması şaşırtıcı mı?

  peki bu topraklarda durum nasıl: özellikle futbol özelinde, kariyerleri boyunca yeteneklerinin üstüne çalışmayla çok az şey koyabilen oyuncular, (oyuncu yerine sporcu yazmaya elim gitmedi) mesela video analizlerinden sıkılan, hatta hocalarını sabote edenler vs. (bkz: cesare prandelli)

  tanım: yeteneği ve iş ahlakıyla bulunduğu yeri sonuna kadar hakeden, sporu bıraktığında kuvvetle muhtemel snooker tarihinin en büyük isimleri arasında yerini alacak sporcu.
 • 49
  futbol tarihinde en iyi performans bana kalırsa lionel messi'nin 2011-2012 sezonundaki 60 maçta 73 gol 29 asistlik performansıdır. o derece akıl almaz istatistiklere ulaştı ki, hala zaman zaman akıl almaz işler yapsa da o bir daha kendisi bile bu sayıları tekrarlayamadı. tarihin en iyi futbolcusu mu bilemiyorum ama o sezon için açık ara tarihin en özel oyuncusu bana göre.

  işte judd trump'ın son bir senede ulaştığı seviyeyi messi'nin 2011-2012 sezonundaki seviyeye benzetiyorum. yetenek olarak her zaman üst seviyedeydi ama şu an mental olarak da inanılmaz bir durumda. messi gibi akıl almaz şeyler yapıyor ve bunları çok kolaymış gibi gösteriyor.

  snooker = ronnie o'sullivan'dır benim için ama judd trump'ın şu anki formu ulaşılamaz bir seviyede bence. gerçekten özellikle ronnie ile oynadığı finallerdeki konsantrasyonunu tüm sezona yaymaya devam ederse, tarihin en dominant snooker sezonlarından birini bize izletecek gibi duruyor.