resim
Juan Manuel Mata García
Takım:Galatasaray
Mevki:On Numara
Yaş:34
Boy:1.70
Uyruk:İspanya
 • 721
  taraftarın üstüne gereksiz gittiği futbolcu.

  adam oyuna girdiği bu kadar kısıtlı zamanda bile karagümrük'e bizi rahatlatan 1 gol, hatay'a oyunu koparan 2 gol, başakşehir'e çok hoş bir asist yapmış. zaten bunlar dışında kaç maçta kaç dakika süre aldı bu adam?

  tamam evet, göz var izan var. hatay maçında gerçekten en kötüsü mata'ydı takımın. ama o haliyle 2 gol atıp maçı da koparmadı mı?

  mertens ilk oynadığı maçlarda çok iyi oynamasına rağmen skora etki edemiyordu, mata da tam tersine çok kötü oynamasına rağmen skora etki etti ama hep oynadığı bu kısa sürelerde.

  mata'yla devam edelim demiyorum, mata şu ana kadar çok iyi oynadı demiyorum, mata oynarsa daha iyi olur bile demiyorum. ama bu adam şu ana kadar beklenenin üstünde katkı sağladı bu takıma. mertens'in yedeği bu adam. as oyuncu katkısı da beklemeyiverin. adam oynamıyor.
 • 722
  oynadığı dakikalara göre istatistikleri gayet iyi olan oyuncumuz. saha içi etkisinden daha fazla genç oyuncular için çok iyi bir örnek ve mentor. bugün herkesin yüzü gülüyorsa saha içi sonuçlardan sonraki en büyük sebep mata, mertens, icardi, sergio gibi yıldızların pozitif etkisidir. mutlu adamlar maç kazanır. burada her oyuncuyu gol attı, iyi oynadı oynamadı diye yargılamak yanlış. kendisi hatay maçında kötü oynadığını biliyordu ve çıkmak istedi ki okan hoca güvendi sahada tuttu ve sadece futbol zekasıyla aldığı pozisyon sayesinde 2 gol attı. bir şekilde aldığı kısıtlı sürelere göre gol ve asistlerine devam edecek.
 • 723
  kendisine biçilen rolü kabullenmesi çok önemliydi.

  taraftarlar mata isminden dolayı farklı şeyler bekliyor olabilir ancak mata fizik olarak o kapasitede değil ve kabul edelim ki ligimiz belki teknik ve taktik olarak avrupa seviyesinde olmasa bile fizik olarak hollanda'nın önünde ve bence ispanya ile yarışabilir seviyede.

  böyle düşününce ben gerekli katkıyı verdiğini düşünüyorum.

  normal şartlarda mertens'in ikamesi yusuf idi ancak kendisinin düşük formu sebebiyle mata formayı kapmış oldu.

  kendisinin chelsea sonrası düşüşü de oyunun her geçen gün daha fazla fizik talep etmesi ve kendisinin de yıllar içinde fizik anlamda ileri gitmek yerine gitmesinden kaynaklanmaktadır.
 • 726
  mata bu sezon 390 dakika sahada kalmış, 3 gol 2 asist yapmış. taraftardaki her oyuncu uçsun kaçsın beklentisinin tam tersi beklentiyle teknik ekibin, şans bulduğu kısıtlı sürelerde skora ve oyuna katkı yapsın tecrübesi ile de takım arkadaşlarına yardımcı olsun hedefiyle kadromuza kattığını ve şu ana kadar mata'nın verdiklerinden memnun olduğunu düşünüyorum.
 • 728
  takım iyi giderken her şeyin ne kadar pozitif gözükebileceğinin canlı kanlı örneği.

  juan mata 2 milyon euroya çok yakın bir ücret alıyor. galatasaray’ın ekonomik durumu hepimizin malumu. nba’de “garbage time” diye bir tabir var. maçın koptuğu, galibiyetin matematiksel olarak bile azaldığı maçta as oyuncular benche çekilir, çaylaklar sahaya atılır. bu garbage time için mata’ya 2 milyona yakın ücret vermenin maalesef doğru bir tarafını göremiyorum.

  yaşı belli, fiziksel durumu belli. açıkçası çok paramız varmış gibi bir transfer oldu bu. galatasaray florya’yı değerlenirir ve sıfır borca ulaşırsa mata gibi fantezi transferlere üzülmem ama mata’ya verilen parayla kiralık bir genç futbolcu transferi yapılabilrdi. rashica’nın masrafıyla mata’nın masrafı hemen hemen aynı, oradan hesap edelim.
 • 729
  2022-2023 sezonu için takımdaki herkesin kariyerine saygı duyduğu, karakter olarak da gayet takıma uyum sağlayan ve kompleksleri olmayan; bu yönleriyle gerek alt yapı oyuncularımıza gerekse a takım oyuncularımıza harika mentörlük yaptığına inandığım gayet yerinde bir transfer mata. maçlar sadece sahadaki 90 dakikayla kazanılmıyor; o 90 dakika performans için haftanın en az 4 günü bir araya geliyor takım. öyle görünüyor ki mata bu oyuncu topluluğunun takım olmasındaki en önemli yapı taşlarından biri oldu bu kısa zaman dilimi içinde.
 • 731
  gömülen bir futbolcu gördüğümde, önce futbolcunun karakterine bakarım. karaktersizin tekiyse hazır düşmüş yakalamışken bir tekme de ben atarım. mata karakteri düzgün bir insan. hatay maçında kendisi de yeteri kadar iyi olmadığını düşünmüş olmalı ki teknik heyetten değişiklik istedi. karaktersiz bir adamın yapacağı şey değil bu. ayrıca mata transfer edilirken son iki sezon kaçırdığı maç sayısını teknik heyetimizin bilmeme imkanı da yok değil mi? demek ki mata'nın takımda olmasının fizik kondüsyon gibi kriterlerden bağımsız sebepleri var.

  veteran alerjisi olan bir taraftar olarak takımımın ilk 11inde sürekli fizik gücü yerinde, maçın genelinde koşan basan futbolcular görmek istiyorum. ancak takımın tamamını böyle futbolculardan kuramıyorsunuz, takımın futbol zekası yüksek, teknik kapasitesi üst düzey, tecrübeli isimlere de ihtiyacı var. bu ihtiyaç belirli bir sayı ile sınırlandırıldığında beni endişelendirmiyor. örneğin galatasaray'da veteran kontenjanı mata, gomis ve mertens ile üç kişi. bu sayı artmadıkça ve bu kontenjandan ayrılacak ve bu kontenjana dahil olacak futbolcular böyle karakterli isimler olduğu sürece benim gönlüm rahat. bu adamlar gençlere çok şey öğretecekler, örnek olacaklar, belki aldıkları maaşın karşılığını saha içinde veremeyecekler ama eminim ki gençlere olan katkılarıyla aldıklarından fazlasını verecekler takıma.

  ayrıca mata kritik anlarda süre bulduğunda skor katkısı yapabilen bir isim. kazandığı paraya takılanlara şunu hatırlatmak istiyorum, irfancan'a ya da bruma'ya değil, bu parayı mata'ya veriyoruz ve karşılığını fazlasıyla alacağız.
App Store'dan indirin Google Play'den alın