• 16
  (bkz: yeni melo)

  elbette o kalitede olmasa da tarz olarak o * tipte biri gerekiyor diye düşünüyorum. tarzını belli etmek gerekirse yaklaşık olarak benzediği oyuncular:

  (bkz: felipe melo)

  (bkz: moussa sissoko)

  (bkz: kwadwo asamoah)

  transferi sanılandan çok daha kritik ve stratejik bir öneme sahiptir. yeterince önemsenmediğini düşünüyorum. "terim selçuk'unu buldu, melo'sunu arıyor" derken melo'ya en yakın isim olarak kendisini söylemiştim. zaten bu ikili birbiri iyi olduğu için, birbirini puzzle gibi tamamladığı için bu kadar parlamıştı, önce bunu bir hatırlatalım. bu nedenle seri'nin yanına onu tamamlayan o adamı alamazsak gerçek performansını alamayacağızdır.

  transferi için neden "hayati" kelimesini kullandım? bunu açıklayayım:

  1) yaşlanan kadromuzun her sene gençleşmeye ihtiyacı var ki takımı hem ekonomik hem de enerji anlamında çevirebilesin.

  2) bu gencin bonservisiyle satın alınması, ileride sana fazlasını getirecek olma ihtimali. (yanında seri'nin de olduğunu düşünürsek)

  3) şampiyonlar liginde bi kaç maçta parlasa 2 ya da 3 katına satılabilir olması. (badou ndiaye'yi premier lig'e 16ya sattıysan buradan hesap et fiyatını)

  4) sadece seri'yi değil tüm orta saha ve kanatların yükünü taşıyabilecek fiziksel özelliklere sahip bir oyuncu olduğundan herkesin performansını arttıracak olması. (buna forvet de dahil)

  5) gerektiğinde hücuma da çıkabilen, iki yönlü oynayabilen, top sürüp taşıyabilen özelliklere sahip olması. (olası sakatlıklarda donk-duncan olarak da kullanabilirsin)

  6) oyuncunun dinamik yapısı ve özellikleri itibariyle 4-4-2 de dahil olmak üzere! 4-2-3-1, 4-3-3 gibi taktik formasyonları takıma oynatabilmesi. (misal donk-seri ile 4-4-2 falan oynayamazsın!)

  6) sadece 6 olarak değil 8de de oynayabilmesi nedeniyle hem seri'nin alternatifsiz olduğunu da düşünürsek bu bölgeyi de doldurmuş olması. (sonuçta 6 aldıktan sonra seri'ye yedek alacak paramız da kalmayacak)

  7) kiralık seri, seneye ayrıldıktan sonra -ki umarız ayrılmaz- o bölgeye kaydırılıp bizi bu mağduriyetten ekonomik anlamda kurtarabilmesi ihtimali.

  8) takımın eksik parçası olması ve sol ayaklı olması.

  çok boyutlu düşünüldüğünde * * * * bir taşla 8 kuş vurulması nedeniyle bu kadar hayati bir öneme sahiptir. bu nedenle değeri bizim için sanılandan çok daha fazla olduğundan gereken tüm fedakarlıkların ve çalışmaların yapılacağını ümit ediyorum.