• 897
  yine bir roportajinin cevirisi goal dergisi'nden onur özgen tarafindan turkce'ye cevrilmis olan buyuk teknik direktor. roportajin linki burada:

  https://www.goal.com/...l52u6tq1abmsh0mr3mep

  dolu dolu bir roportaj. galatasaray'in 2019-2020 sezonunda ne oynamaya calistiginin, su ana kadar planlarin neden islemediginin tartisildigi noktada bize teknik heyetin ne amacladigi, nelerin eksik, nelerin yanlis olabilecegi hususunda fikir verebilecek onemli ipuclari var. belki daha bol vaktim olan bir gun bu yorumumun altini bir entry'le doldururum, ancak simdilik vakti olan yazarlarimizin okumasini tavsiye ederim diyeyim :)
 • 898
  https://www.goal.com/...l52u6tq1abmsh0mr3mep

  mükemmel bir röportaj olmuş. özellikle burada yok alandı, yok oyuncu bölgesiydi vb. şeylere takılıp ayar olan ve gereksiz görenlerin mutlaka okuması gerektiğini düşünüyorum. pep'te röportajında sürekli alanlardan bahsetmiş. günümüz futbolunda artık bilimsel verilerin, alan parselizasyonunun, oyuncu görevlerinin ve her oyuncunun sahip olduğu alanın ve pozisyonun oyununun ne kadar önem arz ettiği apaçık ortada.
  futbol anlardan oluşur evet ancak o anları yakalamak içinde her şeyi doğru yapmanız gerekir. rakip analizi o kadar önemli hale geldi ki tüm zirveye oynayan teknik adamlar rakip analizi ve devamında ne oynanması gerektiği hakkında defalarca çalışıp antrenman yapıyorlar.
  video analiz meselesi de gerçekten hiç öyle dalga geçilecek boş bir mesele değil. hem rakip video analizi hem kendi takımının hemde kendi oyuncu grubunun video analizini her teknik adam oyuncu grubuyla beraber yapmalı. böylece her oyuncu bireysel olarak hatalarını görüp pep'in de örnek verdiği gibi oyuncu kendini izlediğinde "evet burada bunu yapmalıydım" diyerek hatalarını birebir görerek daha doğru bir oyuna kavuşur.
  pep guardiola bulunduğu seviyeye gerçekten çok çalışarak gelmiş bir teknik adam. başarıları ve m.city'e oynattığı oyunda ortada. eğer bir teknik adam olsaydım * kesinlikle guardiola ile yatıp kalkardım. büyük teknik adam. keşke bu tarz röportajları daha çok görebilsek kendisi ve benzeri teknik adamlardan.