• 895
    harcadığa parayla bırak takımı orta ölçekli bir lig kurulur. birçoklarına göre mesleğinde en büyük olandan haliyle en büyük kupa beklenir. ne yazık ki yedi yıldır bu beklentileri boşa çıkarmıştır.

    jupp heynckes'ten aldığı son şampiyonlar ligi şampiyonu, tabanca gibi, takımı heder etmiştir. oynattığı pas oyunu yerel liglerde kendisini başarıya taşırken barcelona sonrasında takımları şampiyonlar liginde paspas olmuştur.(elbette paspalık durum yok, komik olmasa da kelime oyunu yapmak istedim) kendisi messi'siz, messi de xavi-iniesta'sız şampiyonlar ligi finalini yıllardır tv başında izlemektedir.

    takımlarında sistemini yani pas oyununu kusursuza yakın kurar, makine düzenini oturtur. tiki taka olarak adlandırılan bu oyundan kimileri nefret ederken kimileri büyük haz duyar ki tercih meselesidir. sistem yerel liglerde telafisi olan maçlarda meyvesini kolayca toplar. daha fazla önlem alınan, kafa patlatılan şampiyonlar liginde iyi işleyen belirli bir sisteme/düzene önlem almak zor olsa da mümkündür. bu noktada parsayı toplamak için her maç ya bir x faktöre ya da sistem içinde sistemi bozmadan düzen dışı işler yapan bir game changer'a ihtiyacınız vardır. barcelona'da iken sistem zaman zaman tıkansa bile kolay kolay durdurulamayacak, gelmiş geçmiş en büyük game changer takımındayken takımına hiçbir şekilde önlem alınamıyordu. dolayısıyla ambargoyu koymuştu.

    barcelona sonrası aynı yapıyı kurdu city'de belki bazı parçalar daha bile iyiydi fakat game changer'i(ama öyle bir futbolcu olmadığından ama eldekileri olduramadığından) ne yazık ki bulamadı neticede şampiyonlar ligi seviyesinde şimdiye kadar sistemi bir noktadan sonra işlemedi.

    messi'ye değinmişken ekleyelim: milli takımda da barcelona'da puyol-xavi-iniesta iskeleti sonrasında da arkasında ihtiyaç duyduğu düzeni bir türlü bulamadı. yeryüzünün en iyi oyuncusu olmanız(ronaldocu da olsam bu gerçeği inkar edemem) takım sporunda en büyük kupayı almanıza bazen yeterli olmuyor.