• 2098
  1.6 milyar euro ile dünyanın en çok harcayan hocası olarak, 2001 yılından bugüne kadar, beher transfer sezonunda ortalama 5.4 milyon pound (yıllık 11) civarı harcama yapan daniel levy’ın tottenham’ının başına geçen hocadır.

  mou birinci chelsea döneminde 25, inter döneminde 13, real madrid döneminde 13, ikinci chelsea döneminde 23, united döneminde ise 10 adet transfer yapmış bir adamdır; çıkış yeri olan ve daha düşük bütçeli porto’da da 14 transfer yapmıştır.

  buradan düz yola çıkarak, mourinho’nun, mevcut kadroya göre oyun yapısını şekillendirmek ve eldeki, özellikle genç oyunculara seviye atlatmaya çalışmak yerine, kafasındaki taktiğe uygun adamları satın alarak başarıya ulaşan bir hoca olduğunu söyleyebiliriz. bu illa iyi veya kötü bir şey değildir; genç oyuncu geliştirmek “elit bir teknik adam” olmak için ne derece kriterdir, bunu da tartışırız. açıkçası ben, klopp, pochi, bir nebze simeone, ferguson ve wenger dışında bu özelliğini çok çok ön plana çıkartan bir hoca var mıdır noktasında tıkanıyorum. elbette “valverde - bilbao dönemi” akıllara gelebilir, ancak bilbao’nun özgün transfer politikası nedeniyle bu bir özellik değil bir mecburiyettir.

  klasik konudan sapma hastalığımdan kurtulup mou özeline dönecek olursak, aslında genelde oynattığı 4-2-3-1 sistemine uygun bir takım devraldığını söyleyebiliriz. zaten gidecek mi / kalacak mı belli olmayan oyuncuların tutulması durumunda, 2-3 nokta atış transferle dağınık united, yeniden yapılanma içerisinde olan chelsea ve emery ile başarısızlığa mahkum arsenal’in olmadığı tabloda kolayca üçüncülük mücadelesi verebilecek, hatta elit 3 oyuncu ile liverpool ve city’e kafa tutabilecek bir kadro var elinde.

  burada temel soru şu; mou acaba kendi futbolunu rakibe dikte ettirmeye çalışan pochi futbolunu bir üst seviyeye taşımaya çalışacak mı, yoksa mou’nun alamet-i farikası olan, ancak manu döneminde tutmayan rakibi bozarak maç kazanma üzerine kurulu futbolunu mu benimsemeye devam edecek?

  şahsi kanaatim, özellikle mou’nun futbola dönmek adına menajerlik sistemi ile uymayan bir takıma gitmiş olduğu. twitter’da dönen dedikodulara göre, ocak ayında bütçesi olmayacağı kendisine söylenmiş, kabul edilebilir. ancak tottenham bale’in satıldığı sezon dışında kime bütçe vermiş ki mou’ya versin? diye düşünüyorum. levy’nin para harcamaya gönlü olsa, stad yapılacak diye 2 sene transfer yapmadan takımı çalıştıran, orta halli bir takımı gençlerle düzenli ilk 4 takımı haline getiren pochi’ye istediği düzenin sağlanacağı bir bütçe dahi vermediği düşünüldüğünde, mou’nun ihtiyaç duyacağı adamları, belki de kariyerinde ilk defa kendi yontması gerekecek. yapar mı? bilemiyorum.

  izleyip göreceğiz.