• 2038
  tesadüf mü'dür bilinmez; milan'ın 2004-05 sezonun efsane üçlüsündeki kaka, shevchenko ve crespo'nun kariyerlerinin düşüşe geçtikleri teknik direktördür. crespo 2005 yazında tekrar chelsea'ye döndüğünde mourinho takımın başındaydı ve ilk 11'e girmekte zorlandı. o sezondan itibaren bir daha eski crespo imajı kalmadı.

  2006 yazında chelsea'ye transfer olan shevchenkoydu. takımının sahibi rus milyarder abramovich bir sene öncesinden peşinde koştu. italyan kulübü "sheva parayla satılık değil" deseler de 2006 yazında chelsea shevchenko'yu kadrosuna kattı. ama sheva'da eski partneri crespo gibi mourinho'nun takımında kariyeri düşüşe geçti.

  yıllar sonra bu üçlünün en genç ismi kaka ile mourinho'nun yolu real madrid'te kesişti. dünya kupasında sakat sakat mücadele eden bana göre son top class brezilya'lı(neymar benim için ronaldinho,ronaldo,kaka seviyesinde değil) sezon öncesi ameliyat oldu ve uzun süre top oynamadı. mourinho ise onun yokluğunu mesut özil'le doldurdu ve sakatlıktan dönen kaka iyi maçlar çıkarsa'da her zaman mesut'un arkasında rotasyon oyuncusu olmaktan kurtulamadı.

  tabii bunlar mourinho'nun benim için ne kadar büyük bir teknik adam olduğu gerçeğini değiştirmez. bir dönem loser damgası yiyen real, chelsea ve inter'e büyük bir özgüven getirmiştir.
 • 2039
  2010'da inter ile şampiyonlar ligini kazandıktan sonra, ivmelenerek düşüşe geçen ve artık elit kulüplerle adı anılmamaya başlayan bir zamanların en iyisi.
  o dönemden bu zamana ne değişti derseniz, mourinho tarzı katı oyun ve savunmayı birinci önemde tutan koçlar yerine, daha hızlı oynayan, hücumu öncelikli düşünen td'ler daha başarılı olmaya başladı.
  son dönemin zirvedeki koçları guardiola ve kloop tam olarak mourinho'nun zıttı gibi duruyor mesela. özellikle kloop...

  mourinho için artık porto döneminde olduğu gibi belkide kendini yeniden ispat etmesi gereken bir dönem bu.
  zaten artık ya milli takım seçerek başka bir yola girecek. ya da yeniden meydan okuyarak baş altı bir takım çalıştırıp, sahneye yeniden çıkmaya çalışacak.
 • 2040
  kendisinin devrinin geçmesinin nedeninin savunma oyunu olduğunu düşünmediğim special one.

  zira karşımızda atletico madrid'de diego simeone gibi bir örnek var.

  2010'da inter ile kazandığı şampiyonlar liginden sonra sırasıyla real madrid chelsea ve manchester united çalıştırmıştır.

  kendisinin real kariyerini mahveden barcelona'nın efsanevi takımı, chelsea ve man. utd. kariyerini bitiren ise genç oyuncularıyla olan geçinemezliği.

  ki 2011'de 9 kupa kazanan barcelona'nın antitezini de bulan adamdır aynı zamanda. bugün epl'de yeniden göreve başlarsa city ve liverpool'a da antitez bulabilecek nadir hocalardan birisidir.

  ama tabi bunun için kadrosuyla iyi geçinmesi lazım ve yeni nesille hiç anlaşamıyor mou. bunu çözerse hala kral olur, çözemezse milli takımda bile başarı yakalayamaz.