• 2022
  gözümüzün önünde yavaş yavaş eriyen ve devri geçen antrenör. ne yazık ki 2010'da emekli olmuştur. bu aslında iyi de oldu bir yandan çünkü futbolun güzel yönünü hiç geliştirmedi ve ona katkı sağlamadı. seyir zevki, ofansif futbol bunlar herkesin beklentisi. bize futbolu sevdiren hep goller ve golcüler olmuştur. istisna vardır ama ben futbolun defansif taktiğini sevdim tutuldum ya hadi futbolu takip edeyim diye başlayan var mı? ben görmedim.

  taktik anlayışını ofansif futbola yoğunlaştırmalı. kazanacağını kazandı ama futbola kale önüne otobüs çekmek dışında bir şey kazandırmadı. umarim ya kendini geliştirir ya da yorumcu olarak devam eder. zaten ben bir daha asla top class bir takımda çalışacağına inanmıyorum. bundan sonra milli takımlar seviyesinde iş yaparsa yapar yoksa underdog takım almayı istemiyor diye düşünüyorum. bu arada ilginçtir eskiden chelsea ve inter zamanlarında çok severdim ama klopp ile tanışınca her şey sil baştan oldu üzgünüm jose*

  bonus item:

  https://youtu.be/CVPNTekiE6o
 • 2027
  bizim teknik direktörümüz olsa, ilk maçından sonra ‘yangıncı tayfa’ tarafından istifası istenecek olan teknik direktör. bizim genlerimizde hem içeri de hem dışarıda rakip kim olursa olsun atak futbol oynamak var. bu adam gittikçe aykut kocaman vari oyun taktiği ile kendini bitirdi. manu’dan ayrıldığı aralık 2018 den beri newcastle united ve çin takımları dışında teklif alamadı ve en sonunda da sky sport yorumcusu oldu. bizden uzak olsun!
 • 2030
  yakın geçmişin en iyi teknik direktörüyken, bir anda nasıl tv yorumculuğuna evrildiğine anlam vermek güç. evet futbol günden güne değişiyor. saha içinde bile eski taktikler ve bu taktiklerin barındırdığı mevki düzenleri değişti, değişmeye de devam ediyor. ama mourinho'nun bu düzene ayak uyduramaması ya da uydurmak istememesi, bununla birlikte artık dev takımlar arenasında adının hiç düşünülmemesi, sevilse de sevilmese de çok üzücü. teknik direktörlüğü rafa kaldırdığını düşünmüyorum, mutlaka takım çalıştıracaktır. ama verdiği bu arayla hangi seviyelerde çalıştırır, top class takımlar kendisine şans vermek ister mi bilinmez.
 • 2032
  chelsea'ye yaşattığı son şampiyonluk sonrası zaten sorun yaşadığı farklı nesilden futbolcularla iletişim konusundaki defoları iyice ayuka çıkmış ve chelsea'nin yıldızları tarafından bile isteye takımdan gönderilmiştir.

  bu iletişim sorunu, manu'da da pogba ile arasında sorun olmuş, özellikle manu'nun başında geçirdiği son sezonda pogba'dan hiç verim alamamıştır.

  kendisi taktik bilgisi ve uygulayıcılığı olarak hala elit seviyededir, ancak çok garanticidir. yani gol yememek, atmaktan önce gelir mou dünyasında.

  manchester united ile de yıldızı bu yüzden barışmamıştır zaten.

  iletişim sorununu çözerse bundan 2 yıl sonra bi bakarız inter porto seviyesi bir kulübe yeniden şl kazandırabilir.

  boşuna special one denmiyor bu adama *

  severim ben kendisini. a+ klasında takımlarda şans bulması pek olası değil artık. belki bir iki başarısız sezonun ardından milan'a gidebilir ama milan'ın ne kadar a+'lığı kaldı bilemiyorum *
 • 2033
  eski nesil hocalar ile yeni nesil futbolcular pek anlaşamıyor. yeni nesil biraz daha bireysel ve hoca öğrenci ilişkisi daha profesyonel. eski hocalar ise fedakarlık yapan ve kendileri için oynayan oyuncularla iyi birliktelik sağlıyorlar. terim'in bu yeni nesil öğrencilere hükmetme şansı galatasaray takımı hocası olmasından kaynakli, kendisi taraftar gözünde oyuncudan büyük, united taraftarı için pogba mourinho'dan büyük. taktiksel bitiş falan değil bu, terim, mourinho gibi hocalar ile pep , kloop tarzı hocaların insan ilişkileri ve liderlik özellikleri farklı. bu yeni kuşakla sorunu terim de milli takımda yaşadı. orada bizde ki kadar güçlü olmayınca milli takimdan ayrılmak zorunda kalmıştı.
 • 2036
  kendisini kalenin önüne otobüs çekmesi ile yargılamak maç izlemediğindendir veya sadece şampiyonlar ligini izlediğindendir diye düşünüyorum. gole çok önem verir. hatta inter zamanında şampiyonlar ligini aldığında ileri dörtlüsü pandev-sneijder-eto’o-milito idi. sadece kazanmak için bütün yolu deneyen birisi.
  eğer ki avantajlı isen ve kırmızı kart görmüş motta varsa ve karşındaki rakip barça ise otobüsü çekersin. bunu şampiyonlar ligindeki tur maçlarında yapıyordu. ki pep öyle yapmadığı için hala barça’daki o olağanüstü takımdan sonra alamadı şampiyonlar ligini.
  pep’in barçası pas pas pas adamı bayarken kendisi günümüz futbolunun temelini oluşturarak kontratak nasıl yapılır dersini vermiştir ve real madrid’de bunu üst düzey yapıp rekorlar kırmıştır.
  şu an yorumculuk yapıyor. geçen sene de yapmıştı. eğer bu adamı az buçuk tanıyorsam ya ingiltere milli takımının başına geçmek için fırsat kolluyordur yada yine avrupa’nın baş veya baş altı takımlarının birini kolluyordur. ki bu da fransa’daki bir takım olabilir.
  ayrıca kendisinin kulüp kurarak başkan-teknik direktör olma gibi bir hayali de vardır.