• 415
  nihayet kadroumuzda olduğu aklımıza gelen oyuncumuz. yani bu kadar yoklukta, kadro darlığında ve düşük performansların olduğu ortamda nasıl şans bulamaz aklım almıyor. eyvallah feghouli paşa canı isterse maçları tek başına alabilecek adam ama haftalardır dökülüyor ve takımı yavaşlatıyorken, ömer, adem, emre, hatta şener gibi oynadığında takıma hareket getiren oyuncular gibi neden düşünülmedi inanılmaz gerçekten.

  hocadan gençlere şans vermesini falan beklemiyorum artık çünkü vermiyor. standartları ve beklentileri çok yüksek olduğu için sadece bağıra bağıra gelenlere belki şans veriyor. ama kendi aldırdığı rotasyon oyuncularına bile güvenip süre vermemesi çok garip. ligin ilk maçında kötü oynamıştı diyenler var ki çok komik. ligin başında bizim takım şimdiden bile kötüydü, kaldı ki transfer ettiğin adam ilk maçında kötü oynadı diye forma vermeyeceksen niye para verip de alıyoruz bu adamları yahu.
 • 416
  hiçbir taktiksel tercih, sahaya sürüldüğünde neredeyse ayakta duramayan selçuk inan'ın süre alabildiği bir takımda bu adamın şu zamana kadar yok sayılmasının sebebini açıklayamaz.

  soso'nun sürekli geriye gittiği, emre'nin bulduğu şanslara rağmen bir türlü bekleneni veremediği, babel'in takım oyununu baltaladığı, belhanda'nın yokları oynadığı bir süreçte bu adam hangi haklı gerekçeyle kızağa çekildi arkadaş. antrenman perfomansı mı rezalet, disiplinsizlik hali içerisinde mi (ki böyle bir şey olduğunu hiç sanmıyorum)? o zaman kadro dışı bırak? hayır işin enteresan tarafı, bu adam yaz kampının en iyilerinden biriydi lan, belki de en iyisiydi hatta. 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçındaki kötü performansıysa bir şeylerin sebebi, o maçta tüm oyuncular kötüydü. yani sebep buysa cidden, marcao o maçta yaptığı saçmalıktan ötürü komple silinmeliydi.

  dillendirmeyeyim diyorum, yediremiyorum falan ama adaletsizlik cidden nirvana anasını satayım.
 • 417
  sofiane feghouli, formda olduğu bir günde gerçekten tek başına bile maç kazandırabileceğini birçok kez kanıtladı. ancak, formsuz olduğu bir günde ise takımı özellikle savunma anlamında bir kişi eksik oynattığı da bir gerçek.

  jimmy durmaz ise, yetenekli olmasına rağmen tabii ki bir feghouli seviyesinde oyunu etkileyebilme gücü yok. ancak, takım savunması anlamında hem babelden, hem feghouli'den hem de emre mor'dan daha çok efor sarf eden bir oyuncu. en azından takımı savunmada bir kişi eksik oynatmaz.

  özellikle, nagatomo'nun önünde oynasa bir nebze anlarım da sağ beki mariano olan ve 4-1-4-1 oynamayı çalışan bir takımın bek oyuncusunu bu kadar yalnız bırakma gibi bir lüksü olamaz.

  bizim ligimizde ne kadar geçerliliği halen olsa da modern futbolda, ne kadar yetenekli olursa olsun savunmaya yardım etmiyorsanız, maç kazanmakta zorlanıyorsunuz. zaten takım mühendisliğini öncelikle, bu plana uygun yapmazsanız daha çok "makas açıldı" filan der, club brugge gibi dinamik takımlara imrenirsiniz.

  açıkçası, artık takımda formundaysa çok yetenekli ama savunma katkısı olmayan feghouli gibi oyuncular yerine, oyunun iki yönünde de mücadele veren ömer bayram ve jimmy durmaz gibi oyuncuları görmek istiyorum. ha bu tarz olup bir de üst düzey yetenekli mario lemina gibi adamlar bulsanız zaten mükemmel olur.
 • 419
  bir oyuncu oynadıkça daha iyi olur. bu zamana kadar neredeyse hiç şans vermeyip trabzon deplasmanında son yarım saatte oyuna alıp çok iyi oynamasını bekleyemezsiniz. evet basit hatalar yaptı ama feghouli'nin yapamadığı şeyi de yaptı. bir pozisyonda çizgiye kadar inip topu içeri çıkardı az kalsın gol oluyordu. jimmy de o ışık var. en azından şans verilmesi gerekir. 3-4 maç kötü oynarsa tamam olmuyor deriz. ama bence feghouli'nin şu halinden daha iyidir. trabzon maçında oyuna seri ile girdikten sonra galatasaray hücum hattı bayağı hareketlendi. solda sağda ve ortada top aldı. çalım denedi hareketli oynadı. en önemlisi kaçak güreşmedi. sorumluluk aldı. takımımızda bazı oyuncular var ki al gülüm ver gülüm... iki ay idman yapsam onların oynadığı topu bende oynarım. çalım deneme yok, dikine oyun yok, top sürme yok, sorumluluk almak yok. al topu dön etrafında ver yana... jimmy bu şansı hakediyor.