resim
Jean Michaël Seri
Takım:-
Mevki:Önlibero
Yaş:30
Boy:1.68
Uyruk:Fildişi Sahili
 • 2435
  daha önce defalarca yazdım yine yazıyorum. türkiye gibi kasap dolu fiziğe dayalı liglerde kendisiyle oynamak takımı bir kişi eksik oynatmaktır.

  gerçek dünya yıldızı wesley sneijder'in bile zaman zaman ikili mücadelelerde ezildiği, falcao'nun sakat olmadığı dönem bir çok maçta kaybolduğu, daha da yakın örnek sezon başı bjk ye gelen miralem pjanic'in gol dahi atamayıp 2 asistle tamamladığı keşmekeşi yüksek bir lig burası.

  işin doğrusu o bölgeye melo, fernando, lemina, atiba, josef de souza gibi forvete drogba, gomis, mario gomez, podolski, balotelli, muriç gibi çiğ et yiyen biraz da çirkef adamlar lazım. çıtkırıldım adamlar bu ligde yapamıyor. bu kadar basit bir gerçeği de çoğu futbolsever neden göremiyor anlamıyorum.

  bu sezon şampiyon olan trabzonspor'un kadrosuna baktığımızda as oyuncuların yarıdan fazlası aygır gibi. yoksa bu ligde işiniz zor.
 • 2436
  fatih hoca'nın seri geldiğindeki ilk planına dair bir iki bir şey yazmıştım zamanında. takımda plan yok taktik yok denmesi üzerine sinirlenip yazmıştım. zira ben terimlerin yanlış kullanılmasını ve durumların yanlış aktarılmasını sevmiyorum. bir planın varlığı ile o planın doğruluğu ve/veya uygulamasındaki başarı miktarı farklı şeylerdir. neyse bunu geçelim ve hemen vaz geçilen plana dönelim.

  o zaman fatih hoca benım çok ilgimi çeken bir planla çıkagelmişti. sonra bundan çok hızlı vaz geçti. önce (yarım yamalak özetlersek) nzonzili klasik arkayı 3'leme işine girip sonra çift pivotlu sisteme geçti. ancak sene başındaki plan seriyi net bir şekilde stoperlerin önüne koyup aksiyonun devamında stoperleri de seri'nin önüne atmaktı (o zaman seri stoperlerin önünde mi oynar diye sorular sorulurken -ki nasıl yani- hoca onu stoperlerin bile arkasında oynatmaya dair bir dizayn sürmüştü). buna çok heyecanlanmıştım. acaba plan 9 kişinin önde alan kapatması ve seri'yi alanlar daraldıkça öne yaklaştırmayı mı planlıyor diye düşünüyordum. böylece 9 kişi dahi önde alan kapatabilecek ve ön olan baskısında orta sahada bir boşluk oluşmayacak. aynı zamanda geriye marcao'nun tam aynası olarak olmasa da yanına bir tane daha top çıkartıcı koymuş olacaksınız ve luyindama'nın atletizm avantajını biraz daha önde kullanıp hata yaptığında kapatma şansı vereceksiniz. hem ribound toplarda topu tekrar hücuma rakip toplarlanamadan atmak için seri çok iyi bir seçenek olmaz mıydı? böyle heyecanlanırken aklıma negatifler de gelmeye başlıyordu. yahu diyordum tamam iyi güzel de bu kadar arkayı boşaltmaya izin verecek bir atlezim oluşabilecek mi? ya da seri'nin alan kapatma zaaflarından kurtuldunuz da istediğiniz kadar önlem alsanız da seri'nin belli bir miktar süpürücülük yapması veya takımına belli durumlarda zaman kazandırması gerekecek. ee bu nasıl olacak? ön alandarakibi de sıkıştırmış olmaz mıyız bu planda?

  o ara kafamda böyle artılar eksiler uçuşuyor. peki ne oldu? plan iptal. eee ben bunun sonucunu çok merak ediyordum ama olmadı yapacak bir şey yok.

  bu arada bu planın işe yara ihtimali vardı falan da demiyorum. futbolda beni dinleseniz şampiyonluk sayılarınız daha az olurdu bu da bir gerçek. * ama hipotetik bir dünyada bunun sonucunu merak ediyorum hala.
 • 2437
  bonservisi elindeyken makul maaş dahilinde anlaşılabiliyorsa kaçırılmaması gereken fırsat. şu anda orta saha rotasyonundaki herkesten daha fazla 8 numara, daha fazla 6 numaradır. en çok sıkıntı çektiğimiz bölgeyi finansal olarak sıkıntılı olduğumuz bir zamanda kaliteli isimlerle doldurmak zor iş. beğenmeyenleri de anlayamıyorum. es kaza alanyaspor'a antalyaspor'a transfer olursa seneye ağzımızın suyu aka aka izleriz.
 • 2439
  bonservisi elinde ve ne oynadığı belli iyi futbolcu. bizim için bu iki tanım her şeyden daha önemli.

  süper ligde an itibari herhangi bir takımda topu kendisinden daha rahat çıkarabilecek bir topçu bulunmamaktadır. orta sahanın daha sağlam ve istediğimiz gibi olması için ise yanına mutlaka kendisinden daha sert ve daha çok koşan bir kişi daha gerekmektedir.
 • 2440
  mevcut orta sahamız düşünülünce maliyeti çok olmayacaksa ayhan akman, barış özbek ve mustafa sarp bile gelip tekrar oynayabilir. o yüzden seri'yi alma şansı varsa optimum bir maliyetle, hiç düşünülmemesi gerekir. mecvut kadro yapımızda 6 da oynar, 8 de oynar, 10 da oynar. cicaldau, berkan, taylan'ın oynadığı takımda az biraz top bilen herkes oynar.
 • 2441
  şöyle bir bakınca tam beşiktaş orta sahasına cuk oturacak topçu.
  josef'i hiç sevmem ancak kesici görevi ve milletvekili dokunulmazlığı var.
  yanına gedson geliyor bence şu an en iyi orta saha kendisi bu topraklardaki.
  onun yanına da seri gelirse korkulu rüya haline döner rakip.
  bize gelirse yanına yine net bir 8 almamız lazım.
  cica-seri-transfer olabilir ya da berkan-seri-transfer olabilir.
  berkan ve cica denendi zaten bu sene pek haz vermediler beraber oynarken.
  seri gibi yumuşak birinden ziyade kesici gibi bir adam lazım ikisini aynı anda oynatmak için.
  ancak orta saha komple değişecekse ilk hedef seri olmalıdır.
 • 2442
  ben orta sahalarımızın apaçi olmasını ve çift yönlü olmasını istiyorum.

  çift merkez orta saha ile oynayalım, seri gibi pozisyon oyunu için ideal bir 6 numara yerine, lemina-gedson gibi bir ikili istiyorum.

  çoğumuzun hayalindeki ikiliydi sanırım bu :( *

  böyle bir ikilinin önüne kimi koysa oynar, ister çift forvet yap, istersen bir 10 numara bir forvet yap.

  seri gibi bir orta saha gelince 3 orta saha ile oynamak zorunda kalıyoruz, kalacağız. bu tip oyunlardan sıkılan sadece ben miyim?
 • 2443
  2022-2023 sezonunda teknik direktörümüz okan buruk olursa kendisini isteyebilir. çünkü, galatasaray kariyerinde belki de en gösterişli maçını okan buruk'un gözü önünde başakşehir'e* karşı oynamıştı.

  seri ve berkan da birbirini tamamlayabilecek tarzda özelliklere sahip oyuncular ama orta saha üçlüsü cicaldau ile tamamlanırsa bu sefer de üçüncü bölgede yine yaratıcılık sıkıntısı yaşamamız kesin olur.

  bana göre, cicaldau kalacaksa berkan ile aynı rol için birbirini ikame eden iki yönlü orta saha rolü için düşünülmeli. 4-3-3 oynayacaksak orta saha; seri (taylan), cicaldau (berkan) ve iki birbirini ikame edecek oyun kurucu orta saha transferi şeklinde olursa daha mantıklı olabilir.
 • 2444
  seri'nin en önemli özelliği savunma arkası koşusu yapan oyunculara çok iyi paslar atmak.
  ikinci olarakta savunmadan top çıkarılmasını sağlamak.

  bu yıl belki de takımdaki en önemli eksiklikler bunlardı. bu yıl takımda olsaydı çok iş yapardı.

  kısaca önümüzdeki sezon kerem ve yunus kalacak ve orta sahaya beka beka gibi adam yiyen bir orta saha daha alınacaksa kesinlikle gelmesi gerekiyor.
 • 2445
  kaçırılmaması gereken fırsat olarak gördüğüm regista. seri bizimki kadar sert üstüne çok daha tempolu ve en az bizimki kadar stresli championshipde 33 maça çıkmış 2200 dk süre almış.

  onyekuru ile yakaladığı uyumu barış alper yılmaz ile yakalayabilir. bizden ayrıldığında seri’nin önüne biri ofansif ağırlıklı biri defansif ağırlıklı iki tane b2b koymayı hayal ediyorduk. defansif ağırlıklı berkan’ımız var zaten. dribbling ile top taşıyacak ve pas almayı bilen ön alan baskısından kaçmayacak bir oyuncu ihtiyacı olacak. cicaldau formdayken pas almayı ve bağlantı kurmayı iyi bildiğini gösteriyordu ancak dribblingi iyi değil. ön alan baskısı ise çok iyiydi. morutan ise çok iyi dribbling yapsa da topsuz oyunda eksikleri olan bir oyuncu. o da defansif olarak çaba gösteren bir oyuncu. morutan topsuz oyunu öğrenebilir ama cicaldau dribbling yeteneği geliştiremez. o yüzden seri gelirse cicaldau satılabilir.

  cicaldau ve morutan toplamı bir oyuncu vardı burak elmas yönetimi beşiktaş’a hediye etti. gedson olsaydı kadroda seri-gedson-cicaldau müthiş bir orta saha olurdu. bir başka mevzu ise ileride topu tutup takımı ileri çıkarabilecek bir pivot santrfor. seri olsa da olmasa da böyle bir forvete ve b2b orta sahaya hali hazırda ihtiyacımız var.

  seri gelirse topla çıkışlarda taylan’ın yaptığı mantık hatalarının hiç birini yapmaz. son dönemlerde gördüğüm en dominant defansif orta saha performansını yine seri göstermişti.
 • 2448
  turk ligi icin uygun olmadigini dusunuyorum. burasi temas seven bir lig. et ete degmeden oynayan oyuncular kariyer zirvelerini ne bu stadlarda yapabilir ne de bu rakiplere karsi. avrupada da olmadigimiz bir sezonda ligin dnasina daha uygun dise dis oynayan gozupek hardcore ortasaha oyunculari almaya calismamizi tercih ederim. mesela leminaya hayir demem. ama seri icin emin degilim, oy sansim olsa veto ederdim.