• 2169
  bir an önce kiralık transferini sağlayıp takımımıza katmamız gereken oyuncu. şu saatten sonra daha iyisinin geleceğini düşünmüyorum. en azından takımı ve hocayı tanıyan seri, sahada kendinden ne istediğini de bildiği için uyum sorunu yaşamadan, fizik açığını kapatıp rotasyona girecektir. orta 3'lüde oynayan herkesi yedekleyebilir, belhanda yerinde de düşünülebilir. taylan olmadığında 6 bile oynamışlığı var mecbur kalınırsa.

  dolayısıyla eğer şuan boş hedefler peşinde koşuyorsak, derhal vazgeçip takımınında ilk 18'de düşünülmeyen seri için fulham'a bastırmamız gerekmektedir. 1 senelik kiralık ve 8-10 milyon opsiyona hayır diyeceklerini sanmıyorum.
 • 2170
  22.09.2020 tarihiyle takımımıza transferini istediğim oyuncu.

  istememin bir çok sebebi var. ilk sebebini yazıya başladığım tarih, anlamlı olsun diye yazayım. tarih itibariyle 2020-2021 sezonu başlayalı 2 hafta olmuş ve uefa elemesinde bir ön eleme oynamış durumdayız. yani takımın bu saatten sonra kamp yapması, yeni oyuncuya oyun sistemini anlatması ve bunu alışkanlık haline getirmesi için çok geç. ya da şöyle söyleyeyim, yeni bir oyuncunun tam verimli oynaması için baya bir süreye ihtiyacımız var. bu sebepten dolayı takımı, hocayı, florya'yı bilen bir kişinin gelmesi bu adaptasyon sürecini çok aza indirir. hoca seri'den ne istediğini bilir, seri de hoca'nın ne istediğini. bu mantık her oyuncu için geçerli değildir. yani o zaman emre çolak da gelsin diyebilirsiniz. gelmesini istememenin başka sebepleri de var.

  genel olarak taylan-belhanda-emre üçlüsünün yanına koşan pres yapan bir 6 numara eksikliği olduğunu düşünülüyor. fakat ben tam tersini düşünüyorum. bu 3'lüyü tamamlamak, 3'lüden birine alternatif olması için alacağımız oyuncunun pas kalitesinin çok iyi olması gerektiğini düşünüyorum. hem belhanda hem de emre çok iyi defans-bek arası koşular yapabiliyor ve çok da hareketliler. fakat ikisinin de pas özelliği çok üst düzey değil. ikisinin de kötü değil fakat bizim baskı anında pas atabilecek ve pas alabilecek oyuncuya ihtiyacımız var. 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçı ve 20 eylül başakşehir galatasaray maçında bazı bölümlerde baskı yedik. 17 eylül 2020 neftçi bakü galatasaray maçında 30 ile 45 dakika arası ve 20 eylül başakşehir galatasaray maçında ise 45-70 dakika araları bu bahsettiğim süreç. bu zaman sürecinde baskı yememizin belki de en büyük sebebi bilerek topu rakibe bırakmaktı. fakat biz topu rakibe bıraktıktan sonra bir şeyi yapamadık. o da pasla çıkmak. eğer topu rakibe bırakıp, rakip üzerimize geldiğinde, onların bıraktıkları boşlukları kullanamayacaksak, yani geçiş oyununu tamamlayamayacaksak topu rakibe bırakmak, bize gel gol at demekten başka bir şey değil. bu geçiş oyununun iyi oynayamamamızın sebebi kimi kesimlerce hızlı kanat oyuncu eksikliği fakat bence baskıyı kıracak pası atamamamız. seri de bu baskıyı kırmamıza yardımcı olabilir.

  gol filminde çok sevdiğim bir kısım vardı. santiago munez, bencil oynayan bir oyuncu olduğu için hocası ona pas atmanın önemini anlatıyordu. bunu derken de top her zaman futbolculardan daha hızlıdır, o yüzden pas atmaya ihtiyaç duyarız diye açıklamıştı. ben de tam olarak böyle düşünüyorum. hızlı oyuncu iyidir, güzeldir fakat bu hızlı oyuncu pas alış- verişine katamazsan hiç bir anlamı olmaz.

  ayrıca seri eğer gelirse kimi kesecek ya da kimin yerine oynayacak diye düşünmek de çok doğru değil. eğer uefa'da gruplara kalırsak 60'a yakın maç oynayacağız. bu maçlarda orta sahayı ne kadar hareketli tutarsak o kadar başarılı oluruz. başarının anahtarı orta saha. hareketli olmaları için de bu rotasyonu yapmamız gerekecek.

  ayrıca fatih hoca, taktik olarak çok bilgili ve esnek bir hoca. takımı 90 dakika boyunca, tek bir dizilim üzerinde oynatan bir hoca değil. o yüzden taylan, seri, emre üçlüsü, hücumda taylan'ın daha önde olduğu, defansta taylan'ın daha geride olduğu bir sistemle oynatabilir.

  daha yazılacak çok şey var da, transferi gerçekleşmeden yazmak çok doğru değil. fakat eğer transferi olursa nicel ve nitel olarak çok faydasının olacağını düşünüyorum.