• 2069
  galatasaray akıbetinin ne olacağını merak ettiğim oyuncu. lemina gider seri kalır diyenler var, tam tersini söyleyenler var. ikisi de gider diyenler var. ben kalacağını varsayıp 'bu arkadaş en iyi olduğu dönemde nasıldı acaba' diye oturup eski maçlarına baktım. *

  2015-2016 sezonu bordeaux'u 6-1 yendikleri karşılaşmanın ilk 30 dakikasını izledim. niye 30 dakika? çünkü o 30 dakika kendisi ile ilgili bütün soru işaretlerimin yok olmasına yardımcı oldu. ilgili maçta takımı 4-3-1-2 oynadı. seri orta üçlünün solunda oynadı. aynı sezon ve bir sonraki sezonlarda hangi bölgede oynadığına da baktım. eğer takımı 3'lü oynuyorsa istisnasız her maç sol içte oynuyor bu arkadaş. ilginçtir aynı sezon * 4-4-2 oynayıp monaco'yu 4-0 mağlup ettikleri maçta orta ikiliden birisi seri. geçtiğimiz sezon aynı taktikle oynayıp seri'yi orta ikiliden biri yapsak bizi perişan ederlerdi heralde. '5 sene öncesinden bahsediyorsun, o zamanlar 24 yaşındaydı, normal' diyenler olacaktır. o iş öyle değil. geçen sezon seri'yi tanımlarken nelerden bahsediyorsak 5 sene önce de aynı şeylerden bahsedebilirmişiz. muhtemelen 10 sene önce de aynısıdır. seri hep aynı seri.

  mesela, izlediğim maçta 20 dakika içinde 4 top kaybı yaptı. defansif yönü o zaman da çok kötü iyi özelliklerinden bahsedeceksek. o zaman da en önemli özellikleri kenar oyuncuları çok iyi kullanması, attığı ara paslar, orta sahayı tek pasıyla rahatlatması vs. hatta galatasaray'da ön libero oynadığından daha çok sorumluluk alıyor. orda orta sahada yardımcı rolde genelde.

  özetlemek gerekirse seri'yi biz çok yanlış kullanıyoruz. eğer kalacaksa 3'lü orta sahada sol iç, ikili orta sahada defansif ön liberoyla beraber oynamalıdır.
 • 2070
  kendisi iyi bir oyuncu olmakla beraber yanında fernando veya melo gibi bir çapaya muhakkak ihtiyaç var. seri'yi de 10 numara ya da kaleye yakın bir yerde kullanmak makul değil buna rağmen. zira kaleye yakın oynama güdüleri de zayıf. geriden oyunu iyi okuyor ve kuruyor.

  6 numara alanında oynayan bir sekiz numara bana göre kendisi. bu hali ile kaleye uzak, çapanın yanında pasör orta saha olarak düşünülmeli. üçüncü orta saha ise daha golcü özellikli biri olmalı. zira bu tarz bir kurguda aranan kan skorer bir orta saha olur.

  melo-seri-sneijder tarzı bir orta saha tarihimizin en iyisi olabilirdi mesela.