• 527
  (bkz: 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı)

  hani pes oynarken bir oyuncunun değeri atıyorum 89'dur ama başka bir pozisyona çektiğinizde 77'ye falan düşer, kendisinin durumu da tam olarak buna benzemektedir.

  devre arasında niye oyundan çıkarıldığını hiç anlamadım. keşke hocaya bunu sorma şansım olsaydı.

  hem doğru yerde oynatılmıyor hem de yanında futbolu bırakmış bitik bir selçuk inan'la oynuyor. yani hem biz taraftarlara hem bu arkadaşa allah sabırlar versin.
 • 528
  benim anlamadığım şey şu, bu adamdan registalık yapılması bekleniyor. bunu yapar yapamaz tartışmasına girmeyeceğim, madem selcukla birlikte oynattınız bu adamı, selçuk'u neden regista gibi düşünmedik. işe yarar yaramaz farklı bir şey, zaten selçuk kötü oynuyor bir de seri'yi etkisizleştirmenin bir anlamı yok.
  (bkz: 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı)
 • 529
  allahtan nzonzi transferini uzatmadan tamamladık da, bu adamı önde kullanabileceğiz artık, yani aksini düşünmek istemiyorum tabi ki... açıkçası nzonzi geç gelseydi o zamana kadar bu çocuğun başını yiyecektik, zira 2 maça kalmaz bu herif ne boş topçuymuş denecek duruma gelecekti. daha önce ismini cismini duymayan tanımayan insanlar büyük ihtimal böyle düşünmeye başladı bile, haksız da değiller malesef. umarım şu yanlıştan döneceğiz, belhandanın topla buluştuğu bölgelerde, ceza sahası çevresinde bu adamı topla buluşturacağız ve farkını yaratacak.
 • 530
  henüz nereye düştüğünü kendisi de cozemeyen kiralık futbolcumuz. geldiği zaman millet epey ümitlendi ama bu arkadaştan dikine gideyim, top süreyim de iki adam calimlayayim tarzı bir oyun beklemek doğru değil. bu adam oyun hazırlayan, atak hazırlığı için pas yapma konusunda iyi bir arkadaş. dolayısıyla kendisinin en seveceği oyunxu tipleri hızlı oyuncular olur. mesela ayağına top bekleyen babel ve feghouli tarzı kanatlar seri'yi kötü gösterir. ama onyekuru gibi her türlü koşuya ve pasa açık oyuncular, seriyi daha fazla büyütür. bu sene emre mor dışında bu pasları atacağı kimse yok takımda. şu ana kadar hazırlık maçları ve ilk resmi maç olan denizli maçında hiç ışık vermedi. daha zamana ihtiyacı var ama pek bu ligin ve bu toprakların oyun stiline uygun değil gibi geliyor kendisinin tarzı. izleyip göreceğiz, yeter ki ben haksız çıkayım.
 • 532
  oyundaki pas hızını hızlandıracak oyuncu. takımımız maalesef gittikçe yaşlanmaya başladı ve artık onyekuru, rodrigues gibi hızlı kanatlarımız yok. bu adamın ilacı defans arkasına koşu yapıp aralara kaçacak oyuncular. ancak daha önceki entrylerde de değinildiği gibi babel, feghouli hep ayağına pas isteyen kanatlar. emre mor’un da bu konuda kendisine yardımcı olacağını ne yazık ki pek düşünmüyorum çünkü emre de top ayağında değilken tembel bir oyuncu. top kendisindeyken iyi işler yapıp, adam eksiltir rakibe kolay kart yedirtir ancak top rakipteyken takımı eksik oynatıyor. ne yazık ki emre takım savunmasında hiç yok, rakip takımın bekini kovalamıyor. hatırlayın lütfen onyekuru nasıl bekine yardım ediyordu; emre bu yardımın yarısını yapsa ilk 11’e girer ama sanmıyorum.
 • 533
  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçında defansif orta saha olarak oynama nedeni bana göre blokların arasına dikine pas atabilme kabiliyetiyle alakalı.

  seri maça çıkan kadroda bu dikine pasları hem en iyi atan hem de bu pasları en iyi alan oyuncuydu. geride oynarsa bu pasları önde kontrol edebilecek belhanda vardı. fakat seri önde oynadığı zaman bu pası atabilecek kimse yoktu geride. nitekim belhanda bunu denedi top kaybı yaptı ve marcao kırmızı kart yedi.

  seri dikine pas atarken önde dikine pası alabilecek tek oyuncu olan belhanda’ya da denizlispor yakın oynadı ve o pasları aldırtmadı. bu pasları alması için oraya gelen ikinci oyuncuyu selçuk olarak düşünmemiş hoca. çünkü savunmadan çıkarken selcuk sola yaklaşıyordu, pası almaya ise babel geliyordu. ancak babel de bu konuda yetersiz kaldı. çünkü o bölgede pası almak için sadece çeviklik veya top kontrol yeteneği yetmez. aynı zamanda pası alan oyuncunun topu hızlı bir şekilde dağıtması gerekir ki babel’in böyle bir alışkanlığı -normal olarak- yok. belki jimmy solak olmasından dolayı o bölgede pasları alacak oyuncu olarak denenebilirdi ama o da kanatta bile fazlasıyla top kaybı yapan bir oyuncu olarak o bölgede çok riskli olurdu.

  seri’ye dönersek: nzonzi’nin gelişiyle önde oynayacağı artık kesin. çünkü seri gibi nzonzi de bu dikine pasları atma konusunda çok iyi. artık seri’den önde daha fazla faydalanırız. fakat bu ikiliden birinin oynamadığı maçlarda epey sıkıntı çekeceğiz. orası kesin.
 • 534
  mevkisinde oynamaması dışında çok da formsuz olan futbolcu. yaptığı top kayıpları kendi standardının çok altında. denizlili futbolcu 5 metre arkasından koştu geldi topu aldı ruhu duymadı mesela. nzonzi gelip kendi yerine geçtiğinde de 2-3 hafta çok iyi bir performans beklemiyorum kendisinden. ama sonrasında açılacaktır. demek istediğim kötü olmasının tek sebebi yerinde oynamaması değil. cl maçlarına kadar toparlar diye düşünüyorum.

  edit: imla
 • 535
  ferrari olarak alındı, biz tüp taktırıyoruz. 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçında ön libero olarak oynamış malesef ve malesef selçuk inan kendisine tercih edilmiştir. seri 8 numarada oynat selçuk' u 11' e yazma koy donk' u ön liberoya takım oynasın. 25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor maçında nzonzi' nin gelişi ile kendisi 8 numara oynayacaktır diye tahmin ediyorum.
 • 536
  kesinlikle daha önde oynaması gerektiği konusu doğru ama şu anda verdiği silik ve etkisiz görüntü sadece bununla alakalı da değil. yani ilk maçında 8 numaraya geçip yine benzer bir performans görürsek şaşırmayın. bu kardeşimizin belli ki baskın bir oyun anlayışı yok, karakter olarak da hemen uyum sağlayan durun bakalım ben geldim ne oluyor burada durumları da yok.
  biraz memur zihniyetli ve doğru sistem içinde işini mükemmel yapabilecek oyunculardan görüntüsü veriyor..
  inşallah başı kesik tavuk oyun sistemimizde hayal kırıklığı yaratmaz..
 • 537
  hocanın yanlış oynattığı futbolcumuz. yok formsuzmuş, yok ezik karakterliymiş gibi söylemler kurtarmıyor. adam geldiğinden beri stoperlerin önünde. belhanda'yı oraya koymaya çalışmakla hiçbir farkı yok. umarım hoca inat edip felipe gibi harcamaz seri'yi de. velhasıl seri, felipe gibi şikayet edip işteb kaçan bir oyuncu değil. ama hoca inat etti mi yapana ya da futbolcuyu yollayana kadar uğraşır bazen. umarım eboue gibi yerini bulur hocanın gözünde.
 • 538
  bakınız fm terimlerini falan pek sevmem ama bu arkadaş box to box ortasaha. yani oyunun iki yönünü de çok iyi oynayabilen bi arkadaş. taraftar olarak bas bas bağırdık ilk çıktığı maçtan beri yanlış kullanıyoruz diye. nitekim oyun anlamında da pek bir şey yapamıyor orada. bunu biz görüyoruz da fatih hocam nasıl göremiyor anlamıyorum. hadi kadromuzda donk olmasa anlarım imkansızlıktan oynatıyor diye ama var arkadaşım.. öyle sırıtacak bi oyuncu da değil yani donk. adam hayatında hiç bizim oynattığımız pozisyonda oynamış mıdır bilmiyorum. hoca ne diye diretiyor acaba?
 • 539
  belhanda stoper önünde ne kadar oynarsa seri de o kadar oynayabilir. kendisi topla buluştuğunda hatta buluşmadan bir saniye öncesinde boşluk gözlüyor, ona göre oyunu yönlendirmeyi amaçlıyor. ama o da ne? önünde konumlanmış ve topu belhanda ile babel’in oralara iletmekle mükellef selçuk bey rakiplerin arasında saklanır halde. bekler yaklaşmaz top almaz. kanatta jimmy ve babel geri gelip takım boyunu kısaltmaz. eh siz olsanız ne yaparsınız? başlarım selçuk’una deyip yana, geriye ya da uzun mesafe ileriye gönderirsiniz haliyle. bu vaziyette bile %94 pas ortalaması çıktı kendisinin.
  umarım selçuk son defa 11 görmüştür ve nzonzi, olmadı donk defansif orta sahasıyla, merkezde pas istasyonu olarak oynayacaktır bundan sonra. yoksa ne nzonzi ne seri kullanılamaz hale gelir inat yüzünden.
 • 541
  kendisinin 6 numarada forma giymesinin sebebi seri'nin orada iyi oynayacak olması değil, terim'in "geriden kısa pas oyunuyla sağlam çıkış" oyununu oturtmak istemesi olan oyuncu. bu açıdan düşündüğümüzde de kadroda gençleri saymazsak kalan tek pasör orta sahamız selçuk'un da 8 numarada oynaması mantıklı hale geliyor.*

  neden selçuk geride seri ileride oynamadı dersek de selçuk'un topu sürerek ileri taşıma özelliği hiç olmadığı için baskı anında ya uzun top ya da kaleciye dönüş olarak kullanacak, ki 18/19 süper kupa finalinde çok net gördük bu oyun(!)u. seri ise gerek kendisi gerekse doğru pozisyon almasıyla luyindama'nın çıkmasına izin vererek bu çıkışları sağlıyor.

  nzonzi kadroya girince seri'ye 6 da verilen rolü kendisi üstlenecektir. selçuk'un doğru düzgün yerine getiremediği görevlerini ve daha fazlasını seri 8 numarada oynayacak.
 • 542
  şimdiye kadar takımın geri kalanından daha iyi bir görüntü çizmemiş futbolcumuz. bunun da 6 numara oynamasıyla falan alakası yok. genel olarak henüz alışamamış bulunduğu ortama, sosyal olarak da öyle çok atılgan bir kardeşimize benzemiyor kendisi. ayrıca kimse çapa oynayıp rakip orta sahalarla boğuş dememiştir kendisine, siz öyle olduğuna inanmak istiyorsunuz sadece. zamana ihtiyacı var, iki senedir takımda olan adamların haline bakılırsa bu da son derece doğal. takımla beraber daha iyi olacak. ama seri'ye toz kondurmamak için boş yere günah keçisi aramanın da hiçbir mantıklı açıklaması yok.

  herhangi bir futbolcu yeteri kadar iyi oynamadı diye illa birilerinin kurban edilmesi gerekmiyor. futbolcunun yüzü biraz eskidiyse bu kurban genelde futbolcunun kendisi oluyor, yok sevilen bir futbolcu ya da heyecan veren yeni bir transferse de teknik heyet veya yanında oynayan arkadaşları oluyor. halbuki bir futbolcunun zaman zaman kötü oynaması bu oyunun bir parçası, bunu kabullenip biraz daha sakin kalmak bu kadar zor olmamalı.
 • 543
  16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçının özelinde ya da hazırlık maçlarıyla alakalı söylemiyorum 2018-2019 premier lig performansını izlemiş biri olarak söylüyorum ki türkiye liginde iş yapacak bi adama benzemiyor. top kapması ve ikili mücadele kazanma yüzdesi çok düşük. ayakları temiz pas yüzdesi iyi ama bence bizim bu tarz bi oyuncudan çok daha savaşçı daha fazla top kapıp ikili mücadele kazanan adama ihtiyacımız var. hücum hattımız zaten kaliteli ama belirli bi yaşın üzerinde geriye dönüşleri çok olmuyor. ortada oynayacak üç adamdan en az ikisinin daha sert olması gerekiyor. bu açıdan bakarsak aradığımız futbolcu olmayabilir. bazı arkadaşlar 8 numara oynaması gerekiyor eğer oynarsa performansının artacağını düşünüyor. umarım doğrudur. her ne kadar aksini düşünsemde.
 • 544
  herkes pozisyonu üzerinden yorum yapmış ancak esas sıkıntı pas alış verişlerinde güven vermemesidir(bkz: 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı).

  isabet oranı yüksek olabilir ancak paslarının kalitesinin çok yüksek olmadığını gördük. genelde yanlış yerlere oynadı ve iyi oyun kuramadı. bu yanlış pozisyonla açıklanacak bir şey değil.

  bunun sebebinin henüz takıma adapte olamaması olduğunu düşünüyorum. kendisinin kalitesine inanıyoruz. biraz zaman tanımamız gerek.
 • 545
  daha yeni gelmiş takımın genelinin kondisyon olarak güçsüz olduğu ve yanlış bölgede oynatılan bir oyuncuya çok haksızlık yapılıyor. bu adam hiçbir zaman deli gibi basan top kapan bir oyuncu olmadı ki.. kendisi hücum yönü daha etkili tam bir 8 numaradır.

  biz ndiaye niye yolladık abi ? oyunu kuramıyor , pas oyununda olmaması . pozisyon bilgisinin kötü olması. hızı olmasına rağmen geçen sene yol geçen hanı gibi olmasından , sahte futbol oynamasından dolayı yolladık.. bunların hepsi olumlu şekilde seri de var.

  hoca belli ki possession game oynatmak istiyor. bu oyuna da seri ve nzonzi çok iyi birbirini tamamlayacak sadece biraz sabır.

  kimse yazdıklarını silmesin 1 ay sonra görüşürüz arkadaşlar.
 • 548
  teknik ekip tarafından yanlış değerlendirilen futbolcu. tüm özelliklerini sayabilecek, değerlendirebilecek kadar izlemedim kendisini ama sadece defansla ortasaha arasına hapsedilerek oradan bir kaç pas atacak diye harcanıyor şu ana kadar kendisi. ancak şu da var kendisini ayrıntısıyla bilen insanların yazdıklarına baktığımda, hareketli bir takım oyunu ve oyunculara attığı paslarla ve bu oyunda oyunu iyi yönlendirmesiyle ön plana çıkan bir oyuncu seri. bizim gibi ayağıma top gelsin, iki etrafımda döneyim sonra geriye pas atayım, keyfim yeterse biraz ileriye oyun kurayım şeklinde oynayan bir takım içinde nerede oynarsa oynasın yeteneklerini tam olarak yansıtması zor görünüyor. artık dünyada da bizim oynadığımız gibi oynanmıyor bu oyun. en yeteneksiz oyunculardan kurulu takımlar bile kendi çapında bir uyum içinde oynamaya çalışıyor. anadolu takımları bile bizden iyi paslaşıyor. umarım nzonzi ve forvet transferiyle birlikte taşlar yerine oturur da şu kaliteli oyuncuları hiç etmeyiz.
 • 549
  süper lig standartlarının üzerinde bir oyuncu. gerek mevkisinde oynamaması gerek de takıma yeni katılmasından dolayı performansı düşüktür.

  en az 6 haftasının daha böyle geçeceğini düşünüyorum. kolay değil öyle bizim gibi sistemi olmayan kulüplere hemen alışmak. o yüzden en az 5-6 hafta nzonzi ile birlikte oynadıktan ve mevkisine kavuştuktan sonra düzelecektir.
 • 550
  takımımızın yeni 8'i.

  oynadığı maçlarda izlediğimiz oyunundan birkaç şey çıkıyor. genel kanaat 6 oynayamayacağı yönünde bunda hem fikiriz. çapa da değil adam yiyen orta saha da değil ki rakiple cebelleşecek yoğun fiziki müdehalelerle yıpratacak bir tarzı yok benim gördüğüm. uyum sorunu da yaşıyor olabilir, bu problem aşılır. o halde şu an ters giden bir şey yok kendisi adına.

  n'zonzi'nin ilk 11'e katılmasıyla merkez orta sahada güzel işler yapacağına inanıyorum. ayağı düzgün stoperlere, beklere, sağlam bir dos'a ve yine ayağı düzgün kanat oyuncularımızla oynayacak bu adam. defanstan toplar daha rahat çıkacak ve daha organize ataklar izleyeceğiz. işte o zaman hocamızın kafasındaki sistemi de kendisinin yeteneğini de hep beraber hayranlıkla takip edeceğimize inancım tam.

  arkanda büyük bir camia var. gururlandır bizi, yürüyedur.
 • 551
  benim şımarık taraftarım zenci görünce kendisini adam yiyen orta saha zannetti. şimdi alakası olmadığını görünce de ağlamaya başladı.

  seri, atletik özelliklerini oyunun hücum yönünde verimli kullanan bir oyuncu. bu adamu stoperlerin önüne atarsanız bu adam ndiaye'den bile kötü görünür. çünkü defansif sezgisi, yetenekleri ve tecrübesi o bölge için yeterli değil.

  neyse ki hoca da yanlışını gördü ve nzonzi transferi gerçekleşti.