• 518
  kendisi hakkında büyük bir yanılgı olduğunu düşündüğüm oyuncudur.

  kendisi 6 numara değil, defans çıkışında topla ilk bulusan oyun kurucu olarak oynamaktadır. bu ayrımı iyi yapmak gerekli. çünkü n'zonzi geldiğinde dahi, bu görevi seri'den daha iyi yapabilecek bir oyuncu takımda yok. zaten takımınızda seri olduğu zaman, defanstan çıkmak için başka alternatifler arama ihtiyacında da bulunmuyorsunuz.

  seri 6 numarada oynuyor, o yüzden verimsiz oynuyor diye değerlendirmek, yanlıs ve haksız bir yargılama olur diye düşünüyorum. oyunu değiştirmediğimiz sürece( durağan, bekleyerek oynanıyor şu anda galatasaray takımında futbol) seri 8 oynamıs, 10 oynamıs hiç farketmeyecektir.

  kişisel fikrim ise, daha hem takımla yaptığı antreman sayısının az olması, hem de bireysel olarak form tutmadığı için, bu geçiş evresinde vasat üstü oynadığı yönündedir. illaki daha iyiye gidecek ama daha önce söylediğim gibi bu 6 oynamadığı için veya pozisyonu değişeceğinden olmayacaktır.

  kendisi eğer bildiğimiz performansına çıkabilirse, bu ligin çok üzerinde kalitede olduğu ve biraz sabır ile birlikte çok güzel hatırlar bırakacağından adım gibi eminim.

  belhanda 10 numaralı forma giyiyor diye, kendisine edilmedik laf kalmadı. aynısının seri üzerinden de tekrar etmesinden korkuyorum açıkçası.
 • 520
  her yerde "6 numara" kelimesini görmekten kusmuş biri olarak yazayım, ön libero falan olarak değil jorginho tarzı defansın önünden topu alıp üçüncü bölgeye ilerleten oyuncu olacaktır. nice'te kariyer yıllarını yaşarken de sıkça bu pozisyonda oynamıştır.

  sıkıntı bu üçlü orta sahayı tamamlayan oyuncunun selçuk gibi statik bir oyuncu değil, çok daha hareketli, kante tarzı bir oyuncu olmasıdır. bu seneki takımın sıkıntısı da bence bu şekil kullanmaya çalışacaksak bu rolü oynayabilecek oyuncu takımda yok. nzonzi kesinlikle olmaz, donk olmaz, ömer bayram'ı falan denemek lazım ciddi ciddi.
 • 521
  6 numara deyince akla çapa mı geliyor bilmiyorum ama andrea pirlo da 6 numara oynamıştır kariyeri boyunca, chelsea’de kante, bakayoko gibi adamlara rağmen jorginho oynamaktadır. dahası ve en önemlisi seri kariyerindeki maçların yarısında, belki yarısından da fazlasında 6 numara pozisyonunda oynamıştır.

  açıkçası ben de 8 numarada oynatılması taraftarıyım ama 6 numara oynayınca çok absürd bişeymiş gibi, kariyerinde ilk defa oynatılıyormış gibi davranılması da çok saçma. bu adam her ön libero oynatıldığında başlığına gelip komik komik şeyler yazan arkadaşlar daha önce kaç maçını açıp izledi merak ediyorum gerçekten. adamın kariyerinin yarısı ön liberoda geçmiş ve ön liberoya koyduğumuzda sneijder'in ön liberoya koyulmuş gibi bir ortam oluşuyor.
 • 522
  kendisi tam bir 8 numaradır kardeşim. yok defans önünden top alacakmış da, yok pirlo gibi oyun kuracakmış da... bu adam topla giden, hızlı paslarla oynayan, delici bir oyuncu. bu adamı defansın önüne koymanın hiçbir anlamı yok. bu adamı önde oynatmamak bu adamdan alınacak verimi yarı yarıya hatta daha fazla düşürüyor.

  kimsenin aklına 6 numara deyince kazma oyuncu gelmiyor. benim aklıma busquets, matic, casemiro hatta melo geliyor. ön libero top kapar kardeşim. ön liberonun defansif sezgileri yüksektir. pas arası yapar. ilk topa basar. bu adamların en önemli özellikleri budur. sonra iyi pasör olmaları, topla çıkmaları, gol atmaları vb gelir. önce top keser bu adamlar.

  seri ise top kapma konusunda neredeyse yok hükmünde. belhanda ve selçuk da yok hükmünde olunca orta sahayı herkes elini kolunu sallaya sallaya geçiyor. sırf hocayı savunmak için abuk subuk, konuyla alakasız örnekler vermenin anlamı yok. süslü cümleler kurup, terimler kullanmıyoruz diye futboldan anlamıyor değiliz.
 • 525
  (bkz: 16 ağustos 2019 denizlispor galatasaray maçı)

  maç biteli ne kadar zaman oldu, hala selçuk inan yerine kendisinin kenara gelmesinin nedenini çözemiyorum. çok acayip bir durum. yani sen zaten seri'yi normalde maçın başında savunmanın dibine kadar gelip top çıkaracağı pozisyona koymuşsun; e bırak bari adam orada kalsın.

  yani seri ileride oynuyor olur; yine de katılmasam da kendimi zorlayarak en azından anlamlandırabilirim değişikliği. ama yok.