• 342
  galatasaray için dönüm noktası olmasını beklediğim çiçeği burnunda yeni transferimiz. kulüp tarihi boyunca bir çok şahane ortasaha oyuncumuz, ya da son dönemlerin popüler tabiri ile 8 numara oyuncumuz, efsanemiz oldu. ancak hepsi oyun temposundan ya da üst düzey pasörlükten eksik kalan oyunculardı. çok koşanın oyun görüşü zayıf oluyordu, oyun görüşü sağlam olanın temposu çok kötü oluyordu. savunmada zorlanan hücumda iyi iş yapardı, hücumda iş yapan savunmaya dönmekte zorlandırdı. yıllardır sosyal medyada "box-to-box" oyuncu transfer edilmesi istenir. işte seri bu oyuncudur. savunmada bir melo kıvamında değil ama zayıf da değil, koşar, rahatsız eder. hücumda ise bitirici pası da atar, oyunu açan pası da atar.

  peki bu kadar övdük, takım çağ atlayacak mı? ona kimsenin net cevap verebileceğini sanmıyorum. sonuçta futbol 11 kişiyle belirli taktik çerçevesinde oynanan bir oyun. eğer savunmadan topu çıkaramıyorsan, ki fatih terim'in yıllardır aşmaya çalıştığı bir problem bu, ortasaha da bir tık zayıf görünür, takımın geneli de. o yüzden herkesin dediğini tekrarlamış olacağız ama yanına gelecek oyuncu veya oyuncular çok önemli olacak. eğer 1 oyuncu ile çağ atlansaydı real madrid modric'in yanına kroos'u, barcelona xavi'nin yanına iniesta'yı koymaz satar para kazanırdı. belki bunlar biraz uçuk örnekler oldu ancak ortasaha özellikle tek başına şov yapabileceğin bir alan değil. seri'nin burda önemi ise, eğer yanına doğru adamları koyup, kendisinden verim alabilirsek, ileride ortasaha transferleri için bir başlangıç noktası olabileceği düşüncesi.

  bir diğer değişle, 2025 yılında şöyle bir şey söylemeyi ve duymayı hayal ediyorum eş dost sohbetinde: "abi seri gibi bir ortasaha almalıyız". artık oyunu tek yönüyle oynayan temposu düşük, dayanıklılığı düşük oyunculara yer yok futbolda. seri de güzel performansıyla umuyorum ki bizim için bir standart sağlayacak gelecek için.
 • 346
  kap bildirimindeki aşağıdaki kısım beni rahatsız etmiş olan futbolcumuz.
  --- alıntı ---
  ...yapılan anlaşmaya göre 01.06.2020 tarihine kadar şirketimizin 18.000.000 euro transfer bedeli karşılığında oyuncuyu satın alma opsiyonu bulunmaktadır.
  --- alıntı ---
  https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/775899

  bizim ülkemizde transfer sezonu resmen 7 haziran civarında başlıyor en erken. 1 haziran 2020'den önce bonservisiyle kendisini almaya karar versek ffp kapsamında yeni transfer sezonu başlamadan 18 milyonluk satışı gerçekleştirmemiz gerekiyor.

  seri'yi parlatıp cilalayıp sonra da bonservisine 18 milyon verip devamında da 25-30'a başka yere satma planını bu yüzden asla kullanamayız. 18 milyonu bulmak için 2019-2020 sezon ara transfer döneminde oyuncu satmamız gerekiyor. 1 hazirandan sonra satarız birini alırız öyle dersek de fulham diyecek ki "30 ver, al." hakkı olacak bunu demeye.

  kap açıklamasında bu yüzden bu 1 haziran açıklamasının bir anlamı kalmıyor. ya da sezon ara transfer döneminde birini 18 milyona falan satmayı planlıyoruz.

  biz sözleşmeyi temmuz ortasında yapıyoruz da neden 1 haziranda bitiriyoruz bu anlaşmayı? 30 haziran yap bari!

  kısacası belhanda'yı falan satıp seri'yi sezon sonunda memnun kalırsak alırız hayallerim falan kalmadı artık. 18 milyon imkansız bir bedel değil elimizde 2-3 oyuncuyu satıp elde edeceğimiz bonservisle. yabancı sayısı azalacağı için zaten mecbur yabancılardan satacağız. bir şekilde 18 milyonu ayarlayabiliriz seri ile kimyamız uyuşursa. ama bu sözleşmeye göre sezon arasında bu satışlar yapılmalı ve öyle satın alınmalı.

  mayıs ortası sezon bitecek ve seri iyi bir performans gösterir yeniden parlarsa "biz seri'yi almak istiyoruz ama 1 haziranda sözleşme bitiyor. alamayız artık. vermezler 18'e" diyeceğiz. çünkü 1 hazirandan önce 18 milyona bonservisi alırsak o kadar kısa sürede birini satıp da o parayı bulamayız. ondan sonra da uefa verir cezayı.
 • 347
  galatasaray'ımızın yeni orta saha oyuncusu.

  kalitelidir, iyidir, güzeldir ve de hoştur ama dostlar hakikaten yeter da. hayla inanamıyorum, ay bir dakika 2 . şok geliyor tarzı tepkileri artık sonlandıralım. tamam seri seri ama burasi da galatasaray, özür dilerim yani.

  kimler geldi kimler geçti buradan. sadece son 10 yılda seri'den daha kaliteli ve kariyerli onlarca futbolcu geldi geçti. elano, keita, melo, sneijder, drogba, podolski.... bir çırpıda akla gelenler.

  heyecanınızı anlıyorum ama adama da 25'lik xavi muamelesi yapmamak lazım. seri de yeri gelecek kötü oynayacak yeri gelecek hatasıyla gol yiyeceğiz hatta maç kaybedeceğiz. allah korusun bu kadar methettiğiniz adamı eleştirmek o kadar kolay olmaz o zaman. ölçülü sevinelim. hemen göklere çıkarmayalım. bakın falcao bitmek üzere diyorlar. falcao transferi resmileştiğinde ne yapacak bu arkadaşlar? seri için inanamıyorum diyen adam falcao için ciddi ciddi tımarhanelik mi olacak yani?
 • 349
  fulham'ın premier lig'e çıkamaması, seri'nin tekrar kiralanması, fulham'ın yine premier lig'e çıkamaması ve seri'yi bize max 7 milyon euro'ya bırakmasıyla sonuçlanacak bir hikayaye konu olmasını dilediğim yeni transferimiz. bir sakatlık falan olmazsa fark yaratacağına adım gibi eminim. zaten herkes şimdiden nasıl bonservisini alırız hesaplarına girmiş bile. 18 milyon verip almak bana hayal geliyor, ama melo'da olduğu gibi bezdirene kadar kiralama yöntemiyle neden olmasın?
 • 350
  satın alma opsiyonu üzerine endişelere yer olmadığını düşündüğüm futbolcu..

  1 hazirana kadar 18 milyon yatırma bir ffp ve/veya finansman probleminden daha ziyade nakit akışı yönetimi ile alakalıdır. net o miktar kasada olmasa bile banka teminatı/kısa vade borçlanma, sponsor teminatı vs.. ile aşarsın.
  galatasaray’ın mali durumu yıl sonu itibariyle daha iyi olacak, niyetine girilsin, değeceği düşünülsün, 18 milyon euro sağlanır.
  selçuk inan, trabzonu colman ile şampiyon yaptı(fb şike ile birinci oldu , o başka mevzu). sonra galatasaray’a geçerek melo ile şampiyon olmamızı sağladı. o orta saha pozisyonu çok önemli , ligin kaderini değiştiriyor.
  seri aynı etkiyi yaratacaksa , değer. bir lig şampiyonluğu 30-45 milyon euro, keza avrupa’da cl’de gruptan çıkmakta en az , o kadar. bütün olay oyuncunun kendi istemesiyle birlikte yıl sonunda kazanılacak başarının büyüklüğü ve onun bunun içindeki katkısıdır. değeceğini somut olarak anladığımızda 18 milyonda gerekirse, verilir.

  bunun yanısıra cl’de iyi oynaması ile yükselteceği değeridir önemli olan, onu zaten anlarsın, ocaktan itibaren menajerine teklifler gelmeye başlar. düşünmüyorsan takımda, ticari işleme döner transferi. mesela 30 mayısta 18’e alıp , 2 haziran’da 25’e satarsın avrupa’ya. ilk yılını kira gösterip, ikinci yıl zorunlu satınalma ile aşarsın problemi.

  ffp al-sat dengesine dönem sonu bakılır, şu anda biz de azda olsa eksideyiz, bakılan eylül başındaki dengedir. yani her an artıda olmak gerekmiyor, dönem sonunda artıya varmak lazım. mesela marcao’dan 30-35 gibi gelecek gibiyse, yerine de adam bulduysan, 18 milyon ödenir, değeceğini düşündüğün zaman.

  tabii ayrıca oyuncu kendi kalmak isterse, fulham gene kiralık olarak verir. melo örneğinde olduğu gibi, uzata uzata kiralık olarak alma opsiyonu da olur.

  uzun lafın kısası, önemli olan noktalar galatasaray’ın başarısı, seri’nin bundaki katkısı ve kendisinin kalma isteğidir. gerisi halledilir.
 • 352
  kampa katılmadığı için sanırım hala aldığımıza ikna olamadığım canım ciğerim orta saha oyuncumuz. çok acilinden antreman fotoğrafları düşmeli, gözümüz orta saha görmeli. kendisi umarım gelecek sezon parlar devre arası parası yatırılır sezon sonu 25-30'a okutulur ve bu döngü yeni oyuncularla devam eder standart kalitemiz de bu seviyeden düşmez.

  acilen kampa katılıver aslan parçası.