• 330
  fulhamda ve nice'te kariyer gelişimini dikkatlice takip ettiğim orta saha. herhalde dünyada herkes onun geçen sene fulham'a gitmesine şaşırmıştı, top level takımlar peşindeyken o fulham'ı seçti.şimdi de bize geldi ama bence kariyeri daha yukarı gidebilirdi, o yeteneğe sahipti.
  oyuncu klasik bir pasör 6 numara. savunmadan topu alıp uzun ve kısa paslarla dağıtmayı sever. özellikle oyunun yönünü uzun toplarla değiştirmeyi sevmesi hücumda genişliği yakalarsak ciddi avantaj olabilir ki bunun için bek katkısı çok önemli. iyi tekniğinin yanında aynı zamanda çok dayanıklı da bir oyuncu. favre'ın takımında orta sahada çok savaşıyordu ve çok başarılıydı. bunlara ek olarak iyi şut atması da her zaman avantajdır. yalnız seri oyunun genelde kurulum aşamasında olan bir oyuncu, ondan takım hücuma yerleştiğinde çok yüksek katkı beklemek zor, bu nedenle yanında ofansif yönü daha iyi bir oyuncu oynamalı. geçen sene fulhan onun yanına klasik bir 6 numara olan anguissa'yı aldıve birlikte hiç iyi bir görüntü vermediler. o yüzden fatih hocanın serinin yanına 6 numara değil de 8 numara alması gerektiğine inanıyorum, böylece iyi bir pas takımı olabiliriz. ancak n'diaye'nin bile top oynadığı ligde 8 numara da oynasa başarılı olur.
 • 331
  üçlü orta sahamızın sol içinde oynayarak oyun kurma anlamında marcao ve yuto’yu rahatlatacağını düşündüğüm oyuncu. ndiaye bu konuda yetersiz olduğu için sıkıntı yaşıyorduk. savunma anlamında ndiaye kadar yırtıcı olmasa da yanına veya arkasına gelecek diğer bir orta saha transferi ile bu durum da dengelenebilir. ayrıca marcao’ya baskı yapıldığında sürekli mariano kanadına binen oyun kurma durumu da dengelenecektir. ancak sadece seri bunun için yeterli olmaz tabi. dediğim gibi diğer orta saha transferimiz de yükü paylaşacaktır.

  duncan gibi hayalini kurduğumuz bir orta saha daha gelirse bizi zevkten dört köşe edecek sekanslar izleyebiliriz gibime geliyor.
 • 332
  gerçekten büyük bir transfer başarısı. yüksek seviyelerin futbolcusu. bu adam beşiktaş veya fenerbahçe'ye gelse günlerce konuşurlar, reklam ederler ve bizimle dalga geçmeye çalışırlardı akıllarınca, ama biz 2 gün de bambaşka gündemlere daldık. falcao gelirse de en fazla bir kaç gün sürer gündemimizde olması, büyük takım taraftarı olmak tam olarak bu sanırım.
 • 333
  oyunculuğunu tartışacak halim yok, mükemmel bir transfer. ama bir oyuncu hakkında yorum yaparken insanlar bence bir şeyi ıskalıyorlar. özgür demirtaş şöyle demişti; ''insanlar korelasyonla nedenselliği birbirine karıştırıyorlar.'' o, bu sözü ekonomiye ilişkin konuşurken söylemişti şimdi ise ben bunu futbol için kullanıyorum. marcao müthiş bir pasör, ben daha ikinci üçüncü maçın ardından bu adamın mutlaka bir orta saha geçmişi var, stoper olarak böyle bir pas mekaniği geliştirmiş olamaz demiştim, yanılmamışım. stoperimiz serdar'ken biz topu savunmadan çıkarmada zorlanıyor ve bunu serdar'a bağlıyorduk. serdar yerine marcao geldi ve haliyle marcao'ya kötü pasör diyemeyeceğimiz için bu kez orta fernando ve donk'u sabit oynamakla, topu stoperlerden alıp ileriye taşıyamamakla suçladık.

  şimdi seri geldi ve bu kez seri'den tüm bu sorunu(topun geriden çıkarılabilmesi sorunu) çözmesini bekliyoruz. ilk hazırlık maçımız olan 19 temmuz 2019 rp leibzig galatasaray maçında biz prese maruz kaldığımız anlarda iki stoperimiz ve kalecimiz aralarında pas yapıp dururken, hücum presi çok seven fatih hocamızın takımı galatasaray'ımız pres yaptığında ise rakip hiç zorlanmadan topu defanstan çıkarttı.

  şimdi biz sürekli oyuncularla, oynanan oyun arasında bir nedensellik bağı kuruyoruz ve topun defanstan çıkarılamamasını oyuncuların beceriksizliğine bağlıyoruz. haliyle de seri geldiği için bu beceriksizliğin son bulacağını düşünüyoruz. bense diyorum ki eğer sorun salt beceriksizlik olsaydı marcao geldiğinde bu sorunun önemli ölçüde çözülmesi gerekiyordu. takımın defanstan top çıkaramamasıyla oyuncuların becerisi arasında bence nedensellik ilişkisinden fazla korelasyon var. yani diyorum ki; defans oyuncularımız ileri oynayamadıkları için takım top çıkaramıyor, yanlış bir tez. doğru tez, takım top çıkarmayı beceremediği için defans oyuncularımızın ileri oynayamadığı zannediliyor. ve ben seri'nin mutlaka buna belli bir çözüm getireceğini ama eğer takım halinde organize olmayı, bir arada oynamayı öğrenemezsek çok da bir şeyi değiştiremeyeceğini düşünüyorum. marcao topu aldığında önünde pas opsiyonları görürse en doğru seçeneği seçemese dahi en doğru 2. seçeneği mutlaka görüp o pası da atabilecek kalitede bir adam, atamıyorsa demek ki galatasaray'ın sahaya dağılımında, organizasyonunda bir sorun var. seri, marcao için iyi bir pas opsiyonu olabilir ama topu aldğında sağında, önünde, solunda doğru opsiyonlar göremezse -ki bunları görüp de değerlendirme becerisi n'diaye göre elbette fazla olacaktır- o zaman mecburen o top marcao'ya geri gelir. ve biz bu kez seri'yi neden ileri oynamıyor diye eleştirmeye başlarız.
 • 334
  bu oyuncu kardeşimiz için fulham taraftarları içinden ingiltere liginde oynadığı maçlar baz alınarak baskıyı yedi mi sinip kalıyor, agresif bir cevap veremiyor yorumlari var. elçiye zeval olmaz.

  tabii fulhamın ingiltere ligindeki pozisyonu ile galatasarayimizin türkiye ligindeki pozisyonu çok farklı. dilerim biz bu tür tecrübeyi minimum oranda yaşarız hatta bu söylenen isterim ki tamamiyle bir hurafe olsun.
 • 335
  kendisinin 2018-2019 sezonunda forma giydiği fulham lig süresi boyunca 11’ini, dizilişini ve sistemini bulamayan, 3 teknik direktör değiştiren ve 38 maçın 33ünde gol yemiş bir takımdır. daha doğrusu takım olamayan bir oyuncular topluluğudur.

  tamam harika bir futbolcu transfer ettik, ama elinde tabi ki sihirli değnek yok. lütfen çıkarımlarımızı bunu göz ününde bulundurarak yapalım.
 • 339
  fransa ligi'ni yakından takip eden bir kardeşiniz olarak; bu adam psg'ye de gidebilirdi, monaco'ya da. hala nasıl bu coğrafyaya düştü kendisi aklım almıyor. onların kaybı bizim kazancımız oldu resmen. yönetimi kutlamak lazım.

  oyuncu bazında konuşacak olursak, afrikalı xavi deniyor. ben kesinlikle karşıyım bu lakaba. gereksiz yere beklentileri kaf dağına çıkartıyor.

  seri'nin başarılı ya da vasat performansı, dolaylı yoldan arkasında ve yanında oynayacak diğer 2 orta saha oyuncusuyla alakalı.

  melo tarzı kesici, sert bir önlibero ve belhanda ile birlikte daha çok parlar. inşallah hocamız da bu şekilde bir orta 3'lü düşünüyordur.

  onun haricinde mehmet topal ve türevi miadı dolmuş libero ile birlikte seri de çok fazla eleştiri odağı haline gelebilir.

  benim gönlümde cuellar-seri-belhanda 3lüsü geçiyor. franck kessi de plase olur, çok da güzel olur.

  sözleşmesine konulan 18 milyon euro opsiyon da bence yine bir yönetim başarısı. gelecek sezon sonu çift haneli bonservisle elimizden çıkarma ihtimali olan bi çok oyuncu var kadroda. onlardan biriyle yollar ayrılıp, tapusunu da alırsak tadından yenmez.

  seri şampiyonluklar ile adını galatasaray tarihine yazdırmasını dilediğim 28 yaşındaki afrika aslanı oyuncumuzdur.