• 7
  hiçbir zevk insan canından daha kıymetli değildir.
  27 kasım 2022 göztepe altay maçı 'nda yaşanan olaylara bakıyorum,
  hele ki bir sağlık görevlisi vasıtasıyla, stadyuma işaret fişeği sokulma olayını düşünüyorum aklım almıyor, korkuyorum hatta.
  yaşanan olayın elle tutulur hiçbir yanı yok.
  ne spor kulübünün kuruluş amacına sığıyor ne de sağlık mesleğinin amacına.
  birinin farkındalık adına bu gidişata dur demesi lazım.
  hayır sadece taraftar tavrı bu işi beslemiyor çaycısından kulüp başkanına kadar olaylara yaklaşım bu işlerde yerleşik kültür oluşturmuş.

  şimdi düşünüyorum, bu iki kulüp (göztepe ve altay) bugün karar alınsa bu olaylardan dolayı kapatılsa,
  türk futbolu ne kaybeder diye?
  bence hiçbir şey kaybetmez, aksine çok şey kazanır.
 • 8
  sadece izmir futbol takımları üzerinden değerlendirilmemesi gereken rezil bir hadiseye konu olmuş takımlar.

  (bkz: 27 kasım 2022 göztepe altay maçı)

  bu olayın derinlerinde çok daha önemli sosyolojik tespitler yatıyor. neden ingiltere'de, almanya'da olmuyor böyle saldırılar? neden meksika'da taraftar birbirini öldürüyor? neden dünya kupası maçı'nda sahaya giren adam "free ukraine", "freedom for iranian women" mesajları taşırken elinde bir de pride bayrağı sallıyor?

  bu olay bir kere daha gösterdi. futbolu, holiganizmi hayatında başka bir mutluluk kaynağı olmadığı için, eğitimsiz olduğu için, parası olmadığı için, kavga etmeyi, "cihad" gibi anlayışları, politizmin doruklarında yaşamayı, başka bir insana fikri, giyim tarzı, cinsel oryantasyonu, tuttuğu takım sebebiyle vurmayı normalleştirdiği için hayatının merkezine koyan insanların çokça olduğu bir coğrafyada yaşıyoruz biz. en temelde eğitimsiz bir coğrafyada yaşıyoruz. meksika da öyle. bu yüzden bu tatta saçmalıklar bizim ülkemizde oluyor. hala insanlığın doğru dertleri üzerinden tepki algoritması geliştiremiyoruz kafamızda.

  geçmiş olsun.
App Store'dan indirin Google Play'den alın