• 55
  suçlamayın beni. ben "iyi futbol taraftarıyım" elbette biliyorum galatasaray sevgisini. yaşadığım heyecanları, her maç yediğim tırnakları, hırstan ağladığım günleri. ama bazen (şimdi için söylemiyorum bunu ) takım ya da kulübü yönetenler hissettiğim sevgi ve hırsın yanından geçmeyen hareketler yaptığında, ona ayak uydurmadığında, sahaya yansıtamadığında küsüyorum yahu. hayat zaten zor, yapılacak işler, sorumluluklar, planlar, kaygılar... yahu diyorum bari siz yapmayın. aldığım kombinenin, biletin ya da formanın, üye olduğum yayıncı kuruluşun, hadi parayı da bıraktım size harcadığım zamanın, verdiğim sevginin karşılığını verin. kandırmayın kendinizi arkadaşlar. dünyanın en zor şeyidir karşılıksız sevgi. bunu yapana da saygım sonsuz ama anlayın be, bari birşey yolunda gitsin. bak süper olsun değil ha, ya da her şey mükkemmel olmalı değil bu. en azından olması gerektiği kadar olsun...
 • 56
  bu söz türk telekom stadı'na giden biri için söyleniyorsa gerçekten o kişiye ayıp ediliyordur. gidişi dert dönüşü apayrı bir dert olan bir staddan bahsediyoruz. tıklım tıklım olan metronun içinde az boğulma tehlikesi atlatmadık. hele yazın o metro yolculuğu hiç çekilmiyor, donuna kadar sırılsıklam oluyorsun. yağmur, kar yağdığında çamur içinde yüzüyoruz. kaldı ki bu sezon bok gibi oynayıp fark yediğimiz başakşehir ve beşiktaş maçından sonra bile içerde 30 bin üzeri taraftar geldi. kadıköy'ün göbeğindeki stada kaç kişi gittiğini 2 haftada 1 görüyoruz.

  kaldı ki ali samiyen gibi dillere destan bir mabedden, seyrantepe'de bir beton yığınına taşındık. her giden taraftara tek tek teşekkür etmek yerine iyi gün taraftarıdenilmemeli. tek sıkıntı keşke o telefonları maç oynanırken bırakıp maçın içinde olsalar, hakemi baskı altına alsalar.
 • 57
  galatasaray sözlükte bolca bulunan taraftarlardır.

  o an sinirlenirsin, ağzından çıkar tamam da gelip sözlüğe “galatasaray 5.olur” diye algı operasyonu yapmak nedir? bir de bu tipleri savunanlar var. “canı yanmış” ulan bizim canımız yanmıyor mu? biz üzülmüyor muyuz sinirlenmiyor muyuz?

  ne kadar canın yanarsa yansın gelip sözlüğü yangın yerine çevirip, zaten morali bozuk olan taraftarların sinirlerini daha da bozmazsın. kendini tutamıcaksan girmezsin sözlüğe.

  üzülüyorum cidden, 14 sene sabırla şampiyonluk bekleyen büyüklerimize üzülüyorum. eğer şuan ki taraftar kitlesi o zaman olsaydı taraftarı kalmazdı galatasaray’ın. geçen hafta* mariano’yu göklere çıkar, gel bugün* tarık çamdal ile aynı kefeye koy.

  birader biz galatasaraylıyız, galatasaray’a aşığız. cefasında da sefasında da. gelip bir mağlubiyette burayı yangın yerine verecekseniz girmeyin sözlüğe.

  lafım her eleştiri yapana değil, dozunu kaçırıp ortalığı karıştıranlara.
 • 58
  çevremde bu tanıma fazlasıyla uyan bir arkadaşım var. adam 2010-2011 sezonunda galatasaray 8. bitirince ben futbolla ilgilenmiyorum zaten dedi. feminist sevgilisi de bunu gazlıyor bu coşuyor felan. hadi dedim hatunun gözüne girmeye çalışıyor sonra ayrıldılar bunlar. birkaç sezon sonra şampiyonlar liginde başarı sağladığımız yıllarda ise bir anda fanatik kesildi. en son dursun özbek'in başkanlık yaptığı kara günlerde yine futbolu izlememeye başladı. şimdiyse günün 24 saati galatasarayla ilgili paylaşımlar, durumlar atıyor. yarım saat önce cimbombomun çocuğu emra akbaba yazmış. * bozmak istemiyorum ama nefretlik taraftar tipinden biri.
 • 60
  kendimi bunlardan sayıyorum. futbolcu milyonlar kazanacak, yönetici kendi cebinden çıkmayan parayla şöhret sahibi olacak, yayıncılar milyon dolarlar alacak, televizyon yorumcuları eşek yüküyle para alacak sonra taraftar bize sahip çıksın :(

  kötü gündeyiz üüüü :( bizim kötü günümüz nolacak? bütün her şey benim için, bizim için var. o kadar para, şöhret kazanıyorsa bu oyunun içindekiler sürekli iyi olmak zorundalar. ben keyfime bakarım. yoksa da çadır karışır hemşehrim.
 • 61
  genelde sezonun en büyük maçlarında gördüğümüz taraftar grubudur.

  (bkz: 28 eylül 2019 galatasaray fenerbahçe maçı)

  her yerde müthiş bir yoğunlukla bilet ararlar. şehir dışından gelirler uçak biletine 500tl, maça 500 tl verirler. maça gidince de ellerinde telefonla stadyumu ve taraftarı çekerler. son olarak da her deplasmana giden gece gündüz çaba veren ultraslan'a bol bol giydirip en kötü taraftar onlar en iyi taraftar kendileri ilan ederler. geldikleri bu büyük maçlarda da gol yediğimizde takım üzerinde hemen baskı yaratıp uğultular çıkarmaya başlarlar . '' o kadar para verdik bu nasıl futbol '' demeyi kendilerinde hak bulurlar. karaborsa yapan taraftara en çok tepki bu maçlar öncesinde verilir çünkü kendisinin geldiği tek maç bu maçlardır ve canı yanmıştır. hani deniliyor ya '' sezonda 3 maça gelmeyip , sürekli kombinesini devredenin kombinesi yansın '' ben de diyorum ki , önceki sezon lig içerisinde en az 5 anadolu maçına gelmeyene derbi bileti satılmasın.

  demem o ki, en sevemediğim gruptur. bu tipte taraftarı -5 derecede donarken izlediğimiz maçlarda da görmek isterim.
 • 62
  2 sene şampiyonluktan sonra iyice artmış ama ligin 6. haftasında kendisini yine geri çekmeye başlamış taraftar topluluğudur. çoğunun takımına en ufak bir faydası yoktur. (maddi-manevi) derbi kazanırsa ertesi gün forma giyer. şampiyon olursa kutlamaya çıkar. maç kazanamazsa efsane hocasını asar keser. galatasaray bunlar olmadan net çok daha güzel.
 • 63
  bazı sözlük yazarlarının içini iyice boşalttığı hatta bokunu çıkarttığı kavram. bakın güzel kardeşlerim sahadaki rezalet futbolu ve alınan sonuçları eleştiren taraftar iyi gün taraftarı değildir. hatta aksine kötü gün taraftaridir. adama içtiği su zehir, uyku haram olmuş takımı ruhsuz iştahsız ve mücadele etmiyor diye. takımı için üzülen, takımın daha iyi olması için eleştiriler getiren adami iyi gün taraftarı olarak yaftalamayi bırakalım artık lütfen!
  şimdi iyi gün taraftarına bir örnek verelim. bugünkü maçta galatasaray forması giyip, instagram' da #galatasaray #cimbom #lion hastaglariyle paylaşıp, maç bitince de televizyonunu kapatıp bi süre maç izlememeye karar verip işine gücüne bakan kişidir iyi gün taraftarı.
 • 66
  fenerbahçe taraftarı profili tanımıdır. ne zaman başarısız olsalar futbol için gereksiz derler. galatasaray taraftarı isyan eder çözüm arar. biat etmez, sadece eleştirir ve çözüm arar. çözüm kendisi göre kangreni kesip atmaksa bunu belirtir. bu iyi gün taraftarlığı olarak nitelendirilemez. doğru, kişiden kişiye değişir. bu doğru, fizik kuralı değildir yönetimlerde tek doğru yoktur. yaftatalamak ayıptır. aslolan galatasaraydır.
 • 67
  bence herhangi bir taraftar grubu için söylenmesi yanlış olur. zira her taraftar grubunun içinde vardır böyleleri.

  mesela fener taraftarı geçen sezon* kümede kalmayı 32. haftada garantiledi ama stadlarının doluluğu fena değildi.

  bize gelirsek, nasıl bırakabiliriz ki? 14 sene şampiyonluk bekleyen taraftarlardan biri değilim yaşım gereği ama galatasaray başarısızken, başarısını hayal etmek bile müthiş bir duygu. gerçekten başarılı olduğunda nasıl hissettiğimi bilirsiniz.