• 1
  2019 avrupa 21 yaş altı futbol şampiyonası kadrosunu açıklamışlar.
  http://gss.gs/62d.jpg
  sonda söyleyeceğimi baştan söyleyeyim italya'nın euro'16 a milli takım kadrosundan daha iyi kadro.*

  kadronun yüzde 80-90'ı falan serie a'nın düzenli oynayan oyuncularından oluşuyor. 2006 dünya kupası'ndan sonra italyan futbolu milli takımlar düzeyinde bir çöküş yaşadı çünkü alttan kimse gelmiyordu. yani geliyordu da gümbür gümbür gelen bir altın jenerasyon yoktu. tek tük çıkan oyuncuların tecrübelilerle harmanlanmasıyla euro'12'de final oynasalar da yeterli olmadı o ekip. ancak italyan futbolu geçirdiği dönüşüm ile beraber yetişen oyuncuların meyvesini yavaş yavaş yemeye başlıyor. özellikle serie a takımları bu altyapıdan yetişen oyuncular sayesinde iyi mücadeleler veriyorlar. bu arada bu kadrodaki isimlerin bazıları zaman zaman a milli takımda da yer buluyor kendisine. ya da a milli takım düzeyinde oynayıp, yaşı buraya müsait olan ancak bu kadroya yazılmayan oyuncular da var. mesela donnarumma. ihtiyaç var mıydı? alex meret varken gerek yoktu zaten. alex meret baya baya donnarumma ile milli forma mücadelesi verecek bir isim ilerleyen yıllarda.

  defans bölgesi kadronun en zayıf bölgesi. aslında zayıf değil de işte diğer bölgelere göre zayıf. gözler bir türlü atanamayan ancak halen daha çok genç olan federico dimarco'nun ve gianluca mancini'nin üzerinde olacaktır. mancini zaten 21 yaşın üzerinde ama en zayıf bölge defans hattı olunca 21 yaş üstü oyuncu kontenjanını oraya harcamış italya. bu sene enfes işler yaptı atalanta'da. football manager sevdalılarının zaten ismen tanıdığı bir isim. dimarco ise inter'de bir türlü istenen patlamayı yapamayınca bir isviçre'ye falan gitti gezdi sonra yine inter u21'e döndü. patla be kardeşim artık. çok değil santon kadar olsan yeter.

  orta saha zaten evlere şenlik. insan böyle bir orta saha rotasyonuyla turnuvaya katılmaya utanır. der ki çoluk çocuğun karşısına dünya yıldızları koyuyoruz bizde hiç haysiyet yok mu der. der yani bunu. zaniololar, tonaliler, pellegriniler, barrellalar havada uçuşuyor. aralarında bugün transfer etmeye kalksanız en ucuz alacağınız isim lorenzo pellegrini olabilir zira kendisinin sözleşmesinde 30 mn eur'luk çıkış maddesi var. as roma ya o sözleşmeyi yenilemiştir ya da götünde ayı bağırıyordur yenilemek için. daha önce izlemediyseniz sandro tonali ismini iyi izleyin. ben football manager 2012'de marco verratti'yi 400 bn eur'a falan transfer ederdim. 19'da da tonali'nin profilini görünce ve onu 3 mn eur'a falan transfer edince kendisini merak edip izledim, araştırdım. kime sorduysam verratti'den daha iyi yerlere gelecek deniyor. yeni bir andrea pirlo doğuyor, gözden kaçırmayın. 2013'te istanbul'da u20 şampiyonasında pogba'yı ve thauvin'i canlı izlemiştim. onların gelişimi, onu canlı izlemiş olmanın verdiği hazla birleşince insan kendisini yetenek kaşifi falan zannediyor, güzel bir his. tonali'ye dikkat. orsolini de fena topçu değil, daha iyi yerlere gelecektir ama milli takım seviyesinde chiesa - bernardeschi kanatlarını kesebilir mi bilmiyorum.

  forvet hattının toplam piyasa değeri şu an 100 mn eur'un üstünde net olarak. u21'e bak birader sen ne ettin öyle? görselde forvetler olarak ismi yazılan 4 isim arasından en az bilineni andrea pinamonti. 1.85m boyu, sarı saçları ile yeni bir immobile görüyorum onda. yetenek olarak net bir şekilde cutrone'nin önünde bana kalırsa ama cutrone ac milan'ın forvetlerden yüzünün gülmediği bir dönemde önemli bir fırsat yakaladı. pinamonti'nin önünde ise hep icardi gibi bir canavar vardı. dahası önce eder sonra da yeni agüero lautaro martinez vardı. şans bulduğu anda önemli işler yapar. bu sene serie a'da frosinone formasıyla 27 maça çıkıp 5 gol 3 asistle oynadığını da eklemek lazım. ayrıca bir önceki paragrafta ismini geçirdiğim federico chiesa'ya değinmeye gerek bile yok. baba chiesa olan enrico chiesa fatih terim'in fiorentina yıllarından öğrencisi. kişisel olarak fiorentina'ya olan sempatim sayesinde hem bernardeschi'nin hem de chiesa'nın parlamalarına canlı şahit oldum. italyan kulüplerinin de böyle bir olayı var şov işini beceremiyorlar, eğer özel bir ilgin yoksa "wonderkid" denilen adamı ancak patlama yaptığında öğreniyorsun. fransa öyle mi mbappe'nin anasından süt emdiği saatleri bile biliyorduk. ben şahsen federico chiesa'dan bu yaz 70+ mn eur'luk bir transfer bekliyorum. bu çocuk oldu. hız var, bitiricilik var, zeka var, pas var her şey var adamda. ya da çocukta. ne derseniz.

  forvet hattında takip edilmemesi gereken adam moise kean. yetenek olarak çok şey vadediyor, evet ama ben bu çocuktan hiçbir şey beklemiyorum nedense. olsa olur ama kralı olur fakat biraz sakat imajı vermiyor değil. bilemiyorum belki de afro kökenli italyanların yarattığı imajdan dolayıdır* ama sırf kendisi için italya izlenmez bu turnuvada. özellikle kadroda chiesa, meret, barrella, tonali gibi isimler varken.

  fransa milli takımı alt yaş kategorilerinde uzun yıllar gümbür gümbür geldi ve meyvelerini de çok erken aldı. fransa dünya kupası şampiyonu olduğu 2018 yazında o genç takımlardan beri adından söz ettiren jenerasyon 25-26 yaşında falandı. prime time'a daha yeni geçiş yaptıkları yılda dünya şampiyonu oldular. işte ben bir benzerini de bu italya kadrosundan bekliyorum. gerçekten bir gümbür gümbür gelen de bunlar. davulun sesi uzaktan yakından her yerden hoş geliyor. elektronik davul galiba enterasan notalar da basıyor, ondan herhalde.

  neyse başta söylediğimi sonda da söyleyeyim; bu kadro italya euro 2016 a milli takım kadrosundan net kere net daha iyi kadro. alé forza alé!

  bu girdiye de italya için 2014 yılında yazdığım bir şiir ile nokta koymak isterim.

  -----
  baş koymuşum italya'mın yoluna
  peynir kenar pizzasına ölürüm
  asırlardır makarnamı tuzladım
  ırmağının akışına ölürüm italyam
  ölürüm italyam...
  -----