• 1920
  18 ocak 2020 başakşehir yeni malatyaspor maçını 4-1 kazanan ama bana kalırsa bu maçtaki oyunu biraz abartılan takım.

  19-20 sezonunda fazla maçını izlemedim. hatta ligde başakşehir maçı olarak sadece 22 kasım galatasaray başakşehir maçını izledim. bizim iç sahadaki yenilmezlik serimizi bitirmelerine rağmen o gün de beğenmemiştim başakşehir'i. donk-ahmet-marcao üçlüsüne çoğu anadolu takımı daha fazla tehlike üretirdi. kaldı ki oraya kontratak oyunu oynamaya gelen bir başakşehir vardı. buna rağmen doğru düzgün tehlike oluşturamadılar. bana kalırsa biraz lemina'nın hediye ettiği bir maç oldu.

  avrupa maçlarını izlemedim, nasıl oynadıklarını da bilmiyorum. zor bir gruptan çıktılar. elbette ortada bir başarı var. ama oradaki oyunlarını izlemediğim için oradaki oyunlarıyla ilgili bir şey diyemeyeceğim.

  18 ocak 2020 başakşehir yeni malatyaspor maçına gelirsek:
  rakibi 4-4-2 şeklinde karşılayan bir takım başakşehir. yer yer bölgesel pres yapsalar da avrupa'nın trend 4-4-2 takımlarından farklı olarak agresif pres'ten çok alan savunması yaptılar. zaten kadronun önemli bir bölümü de agresif pres oyununu kaldırmaz. alan oyununda da özellikle geçişlerde çok fazla alan verdiler. robin yalçın'ın birkaç kez sahanın ortasından rahat bir şekilde dribling yaptığını hatırlıyorum. daha sağlam mental yapıda olan bir yeni malatyaspor, başakşehir'i çok daha fazla zorlayabilirdi.

  topla oynama oranları fazla olmasına rağmen geçen senelerdeki fazlaca pas yapan görüntüleri yoktu. kaleye daha çabuk ulaşmayı hedefliyorlardı. savunmadan çıkarken 2 stoper ve önlerinde mahmut'la oyun kurmaya çalışıyorlardı. mahmut savunmadan oyun kurulumunda hem hareketliliği hem tekniği hem de sakinliğiyle çok fark yaratan bir oyuncu. özellikle milli takımın fransa maçlarında bu konuda ne kadar iyi olduğunu epeyce de ispatladı bence. başakşehir de haliyle merkezden oyun kurulumunda onu fazlasıyla kullanıyor.
  görünen o ki rakipler de bunu bildiği için oyun kurulumunda mahmut'a önlem almaya başlamışlar. 18 ocak 2020 başakşehir yeni malatyaspor maçında mahmut'a adam markajı vardı. bu da başakşehir'in merkezden oyun kurulumunu fazlaca engelledi. yeni malatyaspor ilk 20 dakikada mahmut'u marke ederek yaptığı preslerde, başakşehir'e çokça uzun vurdurmayı başardı.

  (savunmadan oyun kurulurken, oyun kurucuya adam markajı bu sezon anadolu takımlarının sıkça başvurduğu bir yöntem. n'zonzi'ye de fazlaca markaj uyguluyorlardı. adam markajıyla ilgili güzel bir yazıyı da buraya iliştireyim. https://tardini.co/...3%BCyor-77da8ce03d68 )

  açıkçası oyun kurulumunda irfan can'dan yardım beklerdim ama fazla geriye gelmedi. muhtemelen okan buruk'un da ana planı oyunu kanatlardan kurmaktı. okan buruk 18-19 sezonunda rizespor'da da kanatlardan oyun kurmayı fazlasıyla seven bir görüntü sergiliyordu. fakat kanatlardan oyun kurulumunda da çok başarılı olduklarını söyleyemem. oyunun gole kadar olan bölümü fazlasıyla clichy'nin topu ayağına alıp nereye atacağını kestirememesiyle geçti. birkaç kez elia ve visca'nın bireysel yeteneklerini kullanarak üçüncü bölgeye geçtiler. fakat o pozisyonlardan da tehlike çıkmadı. bazen de demba ba'nın pivotluğunu kullanmayı denediler ama ondan da sonuç alamadılar.

  22. dakikada irfan can'ın kötü kullandığı serbest vuruşta farnolle'ün visca'ya asist yapmasıyla 1-0 öne geçtiler. bu dakikadan sonra hem farnolle hem yeni malatyaspor oyundan düştü. skor hızlıca 4-0 oldu.

  1-0'dan sonra rakip daha fazla öne çıkmışken kontraatak üzerinden daha fazla tehlike beklerdim. çünkü bizim okan buruk takımlarında alıştığımız oyun buydu. fakat yine doğru dürüst bir şey göremedim. "golleri başakşehir attı." demek "golleri yeni malatyaspor yedi." demekten daha zordu.

  başakşehir geniş ve yetenekli kadrosu olan bir takım. önemli bir puan avantajları da var. fakat 18 ocak 2020 başakşehir yeni malatyaspor maçındaki oyunun, özellikle de 0-0 oyununun, kalan 16 maçtan çok iyi sonuçlar alabileceğini sanmıyorum. kaldı ki başakşehir'in önünde, tur atlaması zor bir ihtimal de olsa, avrupa maçları da var. her sezon olduğu gibi taraftar eksikliğini yine hissedecekler. bana kalırsa şampiyonluk şansları söylendiği kadar çok değil.

  başakşehir'in önceki maçlarını izlemedim. dediğim gibi yorumlarımı 18 ocak 2020 başakşehir yeni malatyaspor maçı üzerinden yapıyorum. eğer "okan buruk, fatih terim'in veliahtı olacak" vs. gibi yorumlar da buna benzeyen maçlar üzerinden yapılıyorsa, okan buruk'un o veliahtlıktan şu an epey uzak olduğunu da rahatlıkla söyleyebilirim.