• 1884
  entry tarihi itibarı ile son 5 sezonda ülke puanına çatladıkapıspor'dan bile daha az faydası dokunmuş olan takım.

  2015/2016 sezonunda iki eleme maçı oynayıp ikisini de kaybetti başakşehir. o sezonki ülke puanına katkısı 0 olurken 5. takım olarak ülke takımlarında toplanan 33 puandan 8,25 yerine 6,6 katsayı alabilmemize sebep oldu. totalde 1,65 katsayılık bir zararı var.

  2016/2017 sezonunda 2 eleme turu oynayıp elenmişler. ilk elemeyi 2 beraberlik ve deplasman golü kuralıyla geçip ikinci turda 2 mağlubiyet almışlar. ülke puanına 1 puan katkı yapmışlar. diğer 4 takımımızın performansından 47,5 puan gelmiş, bu da 5'e bölününce 9,7 katsayı almışız. kendileri hiç katılmasaydı 11,875 katsayı alacaktı türkiye. bu sezondan da 2,175 katsayıyı kaybetmişiz bunların sayesinde.

  2017/2018 sezonunda şampiyonlar ligi elemelerinde 2 tur oynayıp uefa avrupa ligi gruplarına geçmişler. elemelerde 1 galibiyet, 2 beraberlik, 1 yenilgileri var. gruplarda ise 2-2-2 totosunu tutturmuşlar ki bu da 8 puanlık bir karşılık bulmuş. o sezon diğer takımlarımız 26 puan toplayabilmişler. toplamdaki 34 puan 6,8 katsayı olarak karşılık bulmuş. kendileri hiç katılmasa ve 4 takımlı mücadele etseydik o sezonda ülke hanesine 6,6 katsayı yazılacaktı ülke hanesine. buradan kendilerine 0,2 katsayı artı yazıyoruz.

  ve 2018/2019 sezonu... şampiyonlar ligi 2. ön eleme turunda 1 beraberlik 1 mağlubiyet ile elenip daha sezon başlamadan veda ettiler ve ülke puanına 0,5 puanlık bir katkı yapabildiler sadece. geriye kalan 4 takımımız 27 puan toplamış. sezon sonu küme düşen akhisarspor bile ülke puanına 1 puanlık katkı yaparken bunlar 0,5 puanda kalmış. 5 takımlı 27,5 puanın katsayısı 5,9. eğer yine kendileri hiç katılmasaydı 4 takımlı 27 puanın karşılığı 6,75 katsayı. bu sezondan da -0,85 katsayı yazıyoruz kendilerine.

  uzun lafın kısası 4 sezonda ülke puanına etkileri -4.475 puan katsayı olmuş. geçen sezonu 10. sırada bitirdiğimiz ülkeler sıralamasında 9. sırada yer alan ukrayna ile aramızda 4,3 katsayı varken 8. sıradaki belçika ile farkımız 5,3 katsayı.

  bu arada çatladıkapıspor'u unuttuk. 5 sezonda 0 maça çıkıp ülke puanına 0 puan katkıları olmuş. ancak zaten hiçbir avrupa kupasına katılım hakları olmadığı için ülke katsayısından herhangi bir eksilmeye de sebep olmamışlar. 5 yılı 0 ile geçmişler...

  yani aslında olmayan bir futbol takımı, elinde her türlü imkan bulunup 2 senedir şampiyonluğu son maçlara kadar kovalayan, sıfır camiaya oynayıp milyon kişilik camiaları üzen bir futbol takımından 4,475 katsayı daha fazla katkı yapmış...

  eyyorlamam bu kadar...

  galatasaray sözlük hesaplayan adamlar servisi iftiharla sundu...
 • 1885
  son 4-5 senede kene gibi bulaştıkları türk futbolunun; eski hocasıyla, yönetimiyle, siyasi konjonktürüyle ırzına geçtiler resmen. avrupa'ya katıldıkları ilk dönemden beri oynadıkları çift ayaklı eleme turu sayısı 7 ve bunlardan sadece 2 sini geçebildiler ve bu 14 maçta sadece 1 galibiyet alabildiler. 17-18 sezonunda şampiyonlar ligi ön elemesinden elenmeleri sonucu katıldıkları uefa grubunda 3. olup çıkamadılar.

  yani bu derece sponsor desteği alan, türkiye'nin geçmiş 4 yılını en rahat mali koşullarda geçiren bu kulübünün türk futboluna bulaştırdıkları leke hakikaten utanç verici. geçtiğimiz sezon bittiği gibi kadrodaki yabancıların yarısını tasfiye edip arda turan gibi bir karın ağrısıyla da ne pahasına olursa olsun yollarını ayırması gerekirken; sezona 16 yabancı ile girip malum futbolcuyu da her maç 11 çıkarınca durum bundan öteye gidemiyor.

  tabi idari ve mali organizasyon anlamında eksiksiz olan bu kulüp sayesinde parlayabilmiş genç hoca(56) abdullah avcı da rezaletin baş aktörlerinden. başakşehir ile katıldığı hiçbir senede avrupa başarısı gösteremeyen, başarısızlığını bahane olarak öne sürdükleri ligde de her seferinde hayal kırıklığına uğrayan ve uğratan abdullah avcı'nın bu başarısı beşiktaş kulübünün teknik direktörlüğü ile ödüllendirildi(!) hamza hamzaoğlu, mustafa reşit akçay, ümit özat gibi kendisinden çok daha yetenekli olan teknik direktörler hak ettiği değeri göremezken ve iş bulamazken kendisinin elinden sıkıca tutuluyor.

  bünyesinde barındırdığı mert günok, mahmut tekdemir, edin visca, irfan can gibi futbolcular ayrıldıkları gibi zaten iyi kulüpler bulabileceğinden bu arkadaşlara çok üzülmüyorum. umarım tez zamanda iyi futbolcuları anadolu ve istanbul'daki kulüplere birer ikişer dağılır ve türk futbolunun kenesi başakşehir futbol kulübü azalarak biter