• 1
  türkiye süper ligine ağa babaları gelmiş ve başarısız olmuşken galatasaray’ın kritik sezonun devre arasında yardımcı hoca ile tekrar döndüğü ekoldür.

  del bosque, riijkard ve aragones. bu isimler bu ekolü direkt oluşturan isimler ve hiçbiri ligimizde başarılı olamadı. hani çok övündüğümüz tiki-taka pas futbolu flan var ya hah işte onu cruyff’fan alıp guardiola’ya devreden ve bu sistemin yapı taşlarından olan riijkard bile keita-elano-arda-kewell-dos santos-jo-baros gibi mucizevi bir ön hatla galatasaray’da başarılı olamadı.

  bu lig fizik ligidir. sen yapılanma ile bunu tek başına değiştiremezsin. belki biraz şans varsa bile bunu devre arasında yapmanın imkanı yok. bu ligde alman hocalar hariç başarılı olabilmiş yabancı teknik direktör yok. italyan, ispanyol, hollandalı hocalar bu ligde iş yapamaz.
 • 2
  elinizde gavi, pedri gibi cıvıl cıvıl pasörler, busquets ve alba gibi profesyoneller, morata ve rodrigo gibi gol atmasa da çabalamayı bırakmayan tahmin edilmesi zor oyuncular varsa isveç'e polonya'ya karşı 1000 pas çevirip onları yenemeseniz de yarı finale kadar gider, şampiyon olacak takımı penaltılara kadar zorlarsınız. ama arkada top tutup dağıtacak oyuncular, araya kaçmasını bilecek hücumcular, nerede çalım atılıp nerede pas veya şut çıkartılacağını bilecek futbolculardan yoksunsanız önde kurduğunuz savunma ve güya oyun kurucu orta sahanız bir ara topla felç olur. siz de yeteneksiz ileri oyuncularınızla havanda su döversiniz.

  ispanyol ekolü budur bence.