• 243
  malesef hesabını kapamak zorunda kaldık. konu neredeyse yazar olduğundan beri sürekli entrylerini silmek zorunda kalmamız nedeniyle gündemimizdeydi.

  sözlük formatını istikrarlı şekilde ihlal ediyordu. uyum sağlaması için ciddi çaba sarfettik ama peşine moderatör de taksak hatalı entry girme hızına yetişemedik. değişik üslubu ile sözlüğe renk katacağını düşündük ama şimdilik olmadı.

  daha fazla zorlasaydık bunca zaman hesabı kapatılan herkese haksızlık olacaktı.

  tabi ki formatı öğrenip birkez daha aramıza katılması mümkün ve arzu edilen bir durum.

  kendisine tekrardan sevgilerimi ve saygılarımı iletiyorum.
 • 245
  gitmesine çok üzülmediğim değerli yazar. çok zorladığı her halinden belli oluyordu. tudor gibi kendisini son ana kadar savunmaya çalıştım ancak olmadı. umarım bir gün tekrar döner ama bu kez formata gerçekten uyarak yazarlık yapar. sözlüğü kulüp içerisinden doğru bilgiler veriyordu. bu gidişinin olumsuz yanlarından. ama inanıyorum ki yazar alımlarına açılınca eskisinden daha hırslı bir şekilde geri dönecektir. mutlu uçuşlar şimdilik.

  edit: http://www.strawpoll.me/14833118
 • 247
  kendisinin aldığı cezaları bir süredir takip ediyordum."sözlük formatı ihlali" sebebiyle, bir kere dahi uyarılmadan 4 ay kadar (haziran-kasım arası) süreyle şahsıma verilen cezanın, ne zaman kendisine de verileceğini sorguluyordum. gs sözlük yönetiminin çifte standardının bir gösterimidir kendisinin bu kadar süre buralarda takılması.sözlüğe yazdığım son entry idi. kendi çapımda, basitçe bir tatmin yaşadım. sağlıcakla kalın.
 • 249
  sözlük formatı ihlali cezasını çok aşırı durumlar dışında saçma sapan buluyorum. ismailenver'in gidişi de tam bir saçmalık oldu. galatasaray sözlük moderatörlerini eli sopalı polonya gestapolarına benzetmiştim yanılmışım, kendileri nazi ss subaylarına daha fazla benzemektedir.

  yahu bu sözlüğün canlandırılması gerektiğini görüyorum. aynı zamanda eskiden emek veren yazarların sayısı düştü. yeni gelen yazarlarımız ki kendilerine çok saygı duyuyorum fakat daha anlık konulara kısa görüşler yazarak sözlüğe katkıda bulunuyorlar. kusura bakmasınlar ama ben ismailenver sayesinde mesela bilmediğim birçok şey öğrenmiştim camia ve diğer branşlar ve bireyler hakkında. kendisine uğurlar olsun diyorum fakat sözlüğü her geçen gün kirleten bence "sözlük formatı ihlali" değil. moderasyonun kendisidir. kendilerinin yıllardır "biz ağayız, adamız" havası zaten vardı, giderek bunu daha da belirginleştiriyorlar. ne diyelim, memleket faşistleştikçe sözlük de mi faşistleşiyor desek?

  edit: düşüncelerim sadece bu konu üzerinden değerlendirmemelidir, genel bir analizdir.
 • 251
  öncelikle sözlük yönetimine saygımız sonsuz tabiki , bildiğim kadarıyla gönüllü olarak bu işi yapıyor ve bize karşılıksız hizmet sunuyorlar.hepsinden allah razı olsun.ama malesef ki bende bu kural ihlali mevzunun abartıldığını düşünenlerdenim.yani tamamen kuralına uygun ama okunmayan , yazılmayan bir sözlük mü istiyoruz abiler?
  ben bazen entryleri ezberlediğimi farkediyorum.o derece durgun bazı günler.böyle olmasındansa biraz daha kuralsız ama daha canlı daha aktif olması daha güzel olmaz mı?
  moderatörler sağolsunlar benimde kurallara uymayan entrylerim için defalarca uyardılar , gayet ilgili davrandılar ama abiler bu yelpazeyi biraz açalım.vallahi benim yazdığım , yazacağım önemli değil de bu kural ciddiyeti yüzünden başka hiç bir yerde bulamayacağımız , erişemeyeceğimiz bilgileri kaçırıyoruz.örneğin quaker abimiz duyumculuk olarak başladı bildiğim kadarıyla.bu formata aykırı bir durum olmasına rağmen bir şekilde orta yol bulundu diye hatırlıyorum.şimdi ne güzel adamın adına parodi hesap var bi dünya da takipçi.bunlar hep buraların reklamı be abi.reklam demek daha çok okunmak , daha ciddiye alınmak demek.neden daha çok insana ulaşmayalım?
  neden "nasıl daha çok okunuruz?" demiyoruz da , "kurallara uygun mudur değil midir?" diyoruz hep.
  oysa ki entrylerin kitabına uygunluğunu irdelemeye harcadığımız emeğin 100 de birini bu güzel mecranın çitlerini genişletmeye harcasak daha güzel olmaz mı sizce?
  ismailenver özeline gelirsek , severek okuduğum bir abimizdi.moderasyonun uyarılarına yeterince dikkat etmedi belki umursamadı ama ceza sadece ona mı kesildi?
  yoksa onu severek okuyan bizlere mi?

  eğer moderasyona istemeden saygısızlık ettiysem peşinen affola.tamamen daha güzel bir sözlük için gecenin bu saattinde yazdım bunları.
 • 252
  genelin aksini düşündüğü, bunu seslendirdiği ve genele karşı olan fikirlerinin çevreye verdiği "rahatsızlık" sebebiyle hesabının kapatıldığı "korkusunu" yaşadığım yazar.

  korkum şudur ki; bu durumun bedellerinin ne olduğunu anlamak için günümüz türkiye'sine bir bakmak yeterli.
  bu durumun sözlüğü götüreceği yer ise belli; "körler ile sağırlar, birbirini ağırlar".

  umarım bu "sözlük formatı" denen şey "seni hiç sevmedim sütoğlan, babanı da sevmezdim" tarzı bir gerekçe değildir.
  hayata karşı "kör" ve "sağır" olmamak için doğru bildiğimiz şeyleri yazmaya devam.

  ta ki sözlükten uçurulana kadar.
 • 253
  son donemde sozlukte ustteki entrye cevap verme fetisizmi bu kadar artmisken; analiz, degerlendirme hak getire entrylerin cogaldigi bir zamanda okunabilen -ki kendisini cokca elestirdim uzun entryleri konusunda- birkac sozluk yazarindan birisiydi. ne diyeyim, ustteki entrye cevap vermelere doyamayalim. sirf "bir futbolcu" yazdi diye tanima uyan yazar formati ihlali yapmis olmuyor nasilsa.
 • 255
  daha cuma dedim ki uçuracaklar. flood konusunda da uyarmıştım. sözlükteki bazı moderatörlerimize de dedim ki 10 kere ceza alıp 11 kere dönenler var. bu kadar ceza alıp geri dönmeleri normal değil, ya bunu çözün ya da bu kadar ceza vermeyin. ama tabii ki bombastik moderasyon 10 kere ceza alıp 11 kere dönen yok ki modunda takıldı. kinayeyi anlayamamak, pijamaları indirip ayakta alkışlanacak hareket. ha bir de birinin ceza verip diğerinin vermediği olaylar var. karı gibi kaçmak yazan bir entry'si vardı ismailenver'in. bir moderatöre göre sorun değil, ötekine göre sorun. biri silmiyor, öteki siliyor. whatsapp grubunuzda oy çokluğuna göre entry silmek çok zor olmasa gerek mesela?

  flood yapıyordu, gereksiz bir enver paşa güzellemesi vardı her entry'de. bana ne enver paşadan? enver paşa okumak istesem, enver paşa sözlük veya ekşi sözlük okurum, ilgili kitaplar vardır. emlak hakkında hmm neymiş bu diyorsun, bir bakıyorsun enver paşa dağa 10 kişi kaldırmış, çizdiği haritayla pokemon go'da nerede pikaçu bulunduğunu anlatıyor. bunu okuyorsun. hoş mu? değil.

  şimdi tam şurada bir damien rice biyografisi yazdığımı düşünün. sonra entry doğal akışına devam ediyor. güzel mi? değil. neyse, umarım ileride emlaklar, amatör branşlar hakkında falan daha az enver paşasız şeyler yazar.
 • 256
  sözlüğün kuralları hakkında en ufak bir fikrim yok. hatta internet alemindeki tüm sözlüklerin genel kuralı olan : '.... yapan oyuncudur, ... yapan kişidir.' vs. gibi tabirlerle yapılan tanımlamaların varlığını geçen ay kuzenimin uyarısıyla öğrendim.

  ismailenver'i de kişisel olarak hiç tanımam. sözlük kurallarını bilmediğimden ismailenver'in entrylerini okuduğumda gözüme aykırı herhangi bir şey çarpmıyordu. hatta 'bu kadını da bir şeyden duymuştum. sanırım reebok'ın crossfit yarışmalarında vardı. aaaa doğruymuş, ismailenver başlığını açmış. helal olsun adama. millet sabahtan akşama kadar arda turan'ın ayakkabı bacığı mavi mi olsun, yeşil mi olsun diye tartışırken adam sözlüğü zenginleştiriyor.' diyordum. ben bilmiyorum fakat sözlüğün kuralları mutlaka vardır, uyulması gerekiyordur. bunda hem fikirim. yalnız bildiğim bir şey var ki; türkiye'de hiçbir başarı da cezasız kalmaz.
 • 259
  sözlükten ceza alışı tam anlamıyla sözlük formatı ile alakalı olan kullanıcı. bu konuda bira turnusol kağıdı görevi de görecektir, neden gönderildiği konusu kafasında netleşmiş olan her birey gönül rahatlığıyla ben sözlük formatı denen hadiseyi hazmettim diyebilir hatta bu konuyu referans gösterebilir.

  işin daha acı olan kısmı şudur ki bu açıklamadan başka herşeye benzeyen açıklamanın ötesine geçemiyoruz. çünkü olay freni tutmayan süper güçlü bir spor otomobili satın almaya çalışan birine "freni tutmuyor bu arabanın, durman gereken ilk yerde öleceksin" dediğiniz zaman "olsun be abi çok hızlı gidiyor" demesi kadar mantıklı bir seviyeye ilerliyor malesef.

  türk internet efsanesi, özellikle 2000'lerin başında muhteşem bir kaynak olan ekşi sözlük bugün bayağılığın bininin bir para etmediği kocaman bir çöplük haline geldi. bunda her ne kadar değişen türk internet kullanıcısı profilinin de payı olsa da sözlük yönetiminin tanınırlık, görüntülenme sayısı vb. hedefleri gözeterek aldığı kararların, küçük küçük tavizlerle başlayıp bir yerden sonra ucunu kaçırdığı ihlallerin etkisi çok daha fazla oldu.

  bugün galatasaray sözlük 10. yayın hayatını yaşıyor. iki kardeşin kurup büyüttüğü, binlerce yazarın katkı verdiği, kimilerinin tanışıp evlendiği hatta çoluk çocuğa karıştığı, her daim niteliğiyle ön planda olmuş bir platform. bugün hala daha yazar alımı zamanı bir hareketlenme bir heyecan oluyorsa, özellikle yapılmayan reklamlara rağmen türk internet sözlükleri sıralamasında kafaya oynayan bir sözlük varsa onu var eden ve bir arada tutan şey herkesin şikayet ettiği formatı ve tavrıdır.

  ancak yine de şunu belirtmeden geçemeyeceğim ki kendisinin bu kadar uzun süre bu sözlükte at koşturabilmesi tamamen moderasyonun iyi niyeti ve zaafiyetiyle mümkün olabilmiştir. dünya bu kadar tozpembe bir yer değil ve çoğu insana hayatta kalması için bile bu kadar şans verilmiyor.
 • 260
  enver paşamız sevdiğimiz bir abimizdi, janti adamdı. adabı giyinmeyi iyi bilirdi.* şakası bir yana, sevdiğim yazarlardandı. daha önce kendisini bu konuda uyarmayan yoktur, ben de uyardım. tematik modda yaz dedim, forumda alıntı yapar gibi üstteki entrye cevaben bir şeyler yazma vs dedik ettik.

  uzun yazma kısa yazma olayına girmeyeceğim zira önemli olan içerik ve üsluptur. yani tonlarca yazı yazıp hiçbir şey anlatamayan da vardır, iki cümle ile saatlerce düşündüren de. ama moderasyon ve yazarlar tarafından defalarca uyarılmış ve ceza almışken, biraz daha dikkat etse iyi olurdu. diğer arkadaşların söylediği üzere, futbol dışı branşlar üzerine de bilgisi vardı. yazacağını yazıp, fikrini söyleyip bıraksaydı çok çok iyi olurdu, ama o öyle yapmadı. kendi başlığında olsun, diğer başlıklarda olsun ikili diyalog kurar gibi yazdı ve uçurulmasında en önemli etken bu sanırım.

  yolu açık olsun diyeyim, çok tanımam etmem ama en azından saygılı bir kişiliği olduğunu söylemeliyim. mesaj attığınızda hiç öyle kaba saba bir üslup kullanmaz, ılımlı yaklaşır her konuda. hakkında hayırlısı olsun.
 • 261
  gidişine üzüldüğüm, gecenin bir yarısı ansızın pilot olmuş yazar kardeşimiz. geleceği, ufku açık olsun. yazdığı entrylerde anlaşmadığım konu olduğunda yazdığım mesajlarda hiçbir şekilde problem olmazdı. ha keza onunda bana söylediği hiçbir şeye gücenmedim. birebir iletişimde bana karşı üslubu doğruydu. argo kullanmaz lafı da dolandırmazdı.

  asıl problem şu ki, tahammülsüzleşiyoruz. okumak, dinlemek ya da farklılığı görmek çok hoşumuza gitmiyor. eleştirirken yapıcı eleştirmiyor, temeline dinamit koyacak saygısızlıkta ve üslupta yazıyoruz.

  ve bizler şurada iki üç önemsiz bilgi (sonuçta yaptığımız iş dünyayı kurtarmak, bilim üretmek değil) için birbirimize sabredip dinleyemiyorsak, ülkede insanlar nasıl kutuplaşmasın diye düşünüyorum. aykırılığın, farklı fikrin barınmadığı, barındırılmadığı yer tektipleşmeye, aynı şeyi söyleyen ve düşünen yüzbinler ordusuna dönmeye mahkum olur.

  umarım bizler farklı düşünüşlerimizi sözlük formatına uygun şekilde anlatmayı becerebiliriz. ne kadar becerebilirsek tabi.

  (bkz: yolun açık olsun paşam)

  edit komplo teorisi: bir bakarsın moderatör olur ve kendi başlığının altına nerede kalmıştık? yazar herşey değişir. :)
 • 262
  ben dahil sanırım sözlüğün formatı konusunda hassas birçok gsuser'dan uyarı almasına rağmen aynı şekilde yazmaya devam etmesi nedeniyle uçan yazar. zaten daha önce de aynı sebepten ceza almıştı. birazcık sözlük formatına uyabilseydi kalabilir ve bilgi dağarcığımızı genişletebilirdi. çünkü futbol dışındaki dallarda da bilgi ve ilgisi var. bundan sonra dönmesi mümkün görünmüyor. yıllardır devam eden her oluşum gibi sözlüğümüzün de uyulmak zorunda olan kuralları var. umarım okurken bunları düşünür renkdaşımız.