• 311
  yedeklerin ağırlıkta oynadığı takımın kalesini korurken hakkında yapılan eleştirileri pek de hakkaniyetli bulmadığım yedek kalecimiz. muslera gibi devamlılığı yüksek bir kalecinin ardında, mütemadiyen tüm sezonu yedek bekleyerek geçirmek sadece ismail için değil, hangi kaleci olursa olsun bir handikaptır. özellikle kalecilikte maç eksikliği çok daha belli eder kendini.
  bazı topları sektirmesi, çeldiği topları dışa doğru değil de tehlike hunisinin içine yapması bana göre de eksileri olsa da bende bıraktığı genel intiba fiziğiyle, ayağının görece düzgün olmasıyla olumlu yönde.
  sanırım kendisini tam anlamıyla eleştireceğim maç, as takımla maça çıktığı en az 4.-5. maç olur...
 • 314
  en güzel futbol tabirlerinden biridir şu söz;

  "kumaşı iyi"

  bu kardeşimizde kumaş yok , as takımla da oynasa b takımda da oynasa , gittiği 2. lig takımlarında da oynasa gittiği hiç bir yerde kumaşı iyi imajı vermedi bu adam. tabi burada sadece 2 3 kupa maçında kendisini izleyen arkadaşlar için durum farklı geliyor olabilir.

  bak rizeli gökhana, ankaralı altaya , trabzonlu uğurcana.. öyle maçlar oynadılar ki bir dünya gol yediler, bir dünya hata yaptılar ama adamlarda net şekilde kumaş var. ve o kumaş futbolda her şey demektir. şu şekilde anlatırsak daha iyi anlarsınız belki;

  ismail kardeşimiz yıllardır dünyanın gelmiş geçmiş en iyi kalecilerinden taffarel ve faal olarak dünyanın en iyi ilk 20 kalecisinden muslera ile çalışıyor ama olan bu. bu yukarda saydığım adamlar ise ali abiyle, mehmet hocayla falan çalıştığı halde ( ilgili takımların kaleci hocalarına lafım yok sadece siklet farkı var) şu an ismailden daha ilerideler. peki bu adamlara ismailin olanakları verilse ne olurdu?

  aha işte o sorunun cevabı bu.

  kumaş.
 • 318
  dünkü maç özelinde* istatistiklere baktığımız zaman bence olası bir rezaleti yaşamamış diyebilirim. zannedersem de bu sezon bir maçta en çok pozisyon kurtaran kaleci oldu. yerildiği kadar kötü bir kaleci olduğunu düşünmüyorum, türkiye kupasında 2. hatay maçı hariç kötü kalecilik performansı göstermedi. kaldı ki dün yediği gollerde ilk pozisyonları hep kurtardı. semih kaya denen özgelişimden zerre münezzeh futbolcumuz tüm toplara avel avel bakmasa o ilk pozisyonları yemeyecektik. kalede durmayı bilmeyen bir kaleci değil, yan toplarda keza başarılı bence refleksleri de o vücuda göre iyi ancak sık maç oynamamaktan kaynaklı çok temel hatalar yapıyor. onur kıvrak ilk zamanlarında böyleydi kalesine gelen topu bir kere sektirmeden tutamazdı, yıllar geçtikçe de bu kusurunu giderememişti, umarım ismail de öyle olmaz.

  bence bir sene boyunca en az 20-25 maç oynayacağı bir süper lig kulübüne kiralanmalı, çok kötü bir kaleci olmadığını gösterecektir. 2. kaleci olarak da altay bayındır ile anlaştığımız söyleniyor zaten batuhan da 3. kaleci olarak durur ve önümüzdeki sene bu bölgedeki rotasyonumuz sağlam olur.
 • 321
  şimdi yazacağım entry'i aslında 27 şubat 2019 hatayspor galatasaray maçısonrasında yazmışım ve depolamışım. sonrasında da unutmuşum. 24 mayıs 2019 sivasspor galatasaray maçıiçin kendisi hakkında karalamaya gelince depolanmış entry'i gördüm ilk olarak ne yazmışım onu paylaşayım.

  "biraz metaforik bir şekilde kendisini değerlendireceğim ama anlaşılacağını düşünüyorum ve dediklerim sadece ismail çipe değil genel olarak tüm genç oyuncular içindir. mahmut mahlasını kullanalım
  mahmut ilkokulda iyi notları sayesinde iyi bir anadolu lisesini kazanmıştır. iyi bir üniversiteyi mesela boğaziçi olsun kazanabilmek için büyük gayret göstermesi gerekmektedir. ama mahmut'un lisedeki notları böyle ortalamaları pek iç açıcı olmasın ve mesela diyelim matematiğe pek kafası çalışmıyor. mahmut insan üstü bir efor ve iyi bir çalışmayla belki boğaziçini kazanabilir. dışardan baktığımızda şimdiye kadar ki performansıyla daha mütevazi bir anadolu üniversitesini kazanma ihtimali mesela yüzde 80 olarak değerlendirelim. boğaziçi'ni kazanma ihtimali şimdiye dek anadolu lisesinde ki performansı baz alınırsa çok düşüktür. tek tük deneme sınavlarında yüksek neticeler elde etmesi boğaziçi'ni kazandırmaz ama kazanma ihtimali her zaman vardır.
  ve mesela çok daha yüksek potansiyelli bir anadolu lisesi öğrencisinin bir sınavda leş bir not alması onun boğaziçi'ni kazanma ihtimali düşürmez. burada ki esas önem öğrencinin potansiyelinin ne olduğudur. boğaziçini kazanmayı sağlayacak potansiyeli de keza boğaziçi'nde başarılı olmasını garantilemez.

  böyle bir örnekten gittim çünkü bu sözlükte herkesin yaşadığı bir süreçti bu üniversite sınavları.
  alt yapıda aslında bu metafordan çok farksız değildir. bazı oyuncular daha potansiyellidir bazıları ise değildir. potansiyelli olmayanlar başarılı olabilir mi evet olabilir potansiyellilerden çok ama çok daha başarılı olabilir. galatasaray'ı da bu üniversiteyi kazandırabilecek butik bir dershane olduğunu varsayarsak galatasaray öğrenci olarak en potansiyelliler üzerinde durmalıdır. her öğrenci üniversiteyi kazanamaz keza her futbolcu da üst seviye olamaz.
  demek istediğim lisede bir öğrencinin az çok hangi seviyede bir üniversiteyi kazanacağı bellidir. bunun gibi hangi futbolcularında üst düzey, ülkesel seviye ve ya alt seviyede olacağı bellidir.
  bir oyuncu sadece genç diye üstünde durulmaya çalışılması bazı durumlarda olmayacak duaya amin demektir.

  ismail kardeşimiz 27 şubat 2019 hatayspor galatasaray maçında olmayacak bir hata yapmıştır. futbol bu hatalar olacak elbette ki inşallah hatalarından ders çıkarır güzel bir kariyeri olur. ama burada üst düzey kalecilerin komik hatalarını göstermek abesle iştigaldir.
  hep diyorum ozan kabak hem galatasaray alt yapısındaki çok büyük şans hem de büyük şanssızlık. genç oyuncuya şans verilince insanlar hepsi ozan gibi paralara satılacağını sanıyor.
  ozan'ı sanırım buradaki yazarlardan bile bu sene duyanlar olduğu için biraz konuyu karıştırıyor. ozan wonderkid'di arkadaşlar
  hani bildiğiniz fm'de almak için uğraştığımız oyunculardan olan bir wonderkid. u14 yaş gruplarından beri takip edilen bir oyuncu. galatasaray çok fazla alt yapıdan oyuncu çıkarmadığından insanların çok bilmediği bir proses.
  her oyuncu öyle 4 ay oynayınca bir kulüp 10 küsur milyon euro vermez. ozan'ın performansı dışında alt yapı kariyeride inceleniyor. bunun için stuttgart bu oyuncuyu aldı. hani ozan hata yaptığında üstünde durmasak ozan değil galatasaray kaybederdi. ozan muhtemelen bir takım tarafından alınır başka bir yerde kendini gösterirdi. bizde hayıflanırdık nasıl kaçırdık diye(fenerbahçe'nin merih örneği gibi).
  bu yüzden diyorum ozan şahsına münhasır bir örnektir. her alt yapı oyuncusunu kendi çerçevesinde değerlendirmemiz gereklidir. oyuncuların potansiyellerini doğru anlamak çok ama çok önemli.

  galatasaray öyle ya da böyle bir işletmedir. hayır kurumu da değildir. alt yapı oyuncusunun üzerinde elbette durmalıdır. ama üstünde durduğu oyuncunun potansiyeline dikkat etmek zorundadır. fırsat maliyeti doğru yapılmalıdır.
  bir oyuncuyu kazanacağım diye sadece maç ve ya maçlardan olmaz aynı zamanda onun yerine yetişen diğer alt yapı oyuncularına da zarar verir onların öne çıkmasını engeller. üstünde durduğu oyuncu da öyle aham şaham bir şey olmaz.
  benim kavgam x oyuncusu kötüyse "alt yapıdan mahmut oynasın yaa daha kötü olamaz." argümanıdır.

  not: hayatta başarılı olmak için üniversite okumaya ya da çok iyi bir üniversite mezunu olmaya gerek yok elbette. bu örnekte
  üniversite olarak bahsettiğim semboliktir."

  ne kadar futboldan anlıyor olursak olalım kalecilerin potansiyelini anlamak gerçekten çok zor iştir. çünkü bildiğimiz üzere kaleciler 90 dakika maç içerisinde değil. belli sayıda top gelir ve o belli sayıdaki topun içeri girip girmemesiyle değerlendiririz çoğumuz. bir top kurtarınca helal olsunlar başlar. alt yapı eğitimi almış kalecilik mesleğini seçen her oyuncunun zaten asgari seviyede topları tutması lazım. bir kalecinin kumaşını belli eden konular, topu kurtarışından öte handling'i eğer topu tutamıyorsa nereye çeldiği, pozisyon alması ve takıma güven vermesidir.
  24 mayıs 2019 sivasspor galatasaray maçında görüldüğü üzere ismail zaten sınıfta kalmış bir kaleciydi. 2018-2019 sezonu yaz kampına kadar ki performansı baya başarısızdı. hazırlık maçlarında acaba o kadar geliştirdi mi kendini olmuştum ama görüldüğü üzere muslera'yı allah korudu da bir şey olsaydı bu sezon başımıza gelecekler çok belliydi. acilen tecrübeli yerli bir kaleci almamız gerekiyor. ismail kardeşimize de bundan sonraki kariyerinde başarılar.
 • 322
  kendisini dikkatli takip eden insanları tenzih ediyorum ancak şampiyon olunan ligin hemen sonraki -ve ligin son- maçı haftalardır oynamayan bir kaleci 10 kurtarış yapmışken biraz fazla eleştrilmedi mi?

  (bkz: 24 mayıs 2019 sivasspor galatasaray maçı)

  not: ikinci kalecilerin yaşlı ve çok görmüş -tabi fiziksel olarak düşmemiş- kaleciler olması gerektiğini düşünüyorum.
 • 323
  24 mayıs 2019 sivasspor galatasaray maçı sırasında ve sonrasında ben de eleştirdim ancak yine de eray ile kıyaslamak çok acımasızca olur. ismail çipe belli yetenekleri olan belli defolari olan, galatasaray seviyesinde olmayan ama tecrübe kazanıp kendini geliştirirse 2. kaleci olabilecek -şu haliyle 3. olur- standart bir kaleci. eray ise benim için bir hiç. kaleci falan deği, hiç olmadı.