• 289
  türkiye'de hiç mi hiç yoktur. (bkz: yersen)

  hem de öyle bir yoktur ki olsa da göremezsin, görsen de mertçe "evet, vardır" diyemezsin.

  didier drogba'nın geçtiğimiz aylarda okuduğum otobiyografisi adanmışlık kitabından bir paragraf:

  "beni daha çok üzen şey, fenerbahçe taraftarlarından duyduğum, özellikle bana ve emmanuel eboué'ye yönelik ırkçı tezahüratlar oldu. bu olayların takip takımın tarihinde bir utanç kaynağı olarak hatırlandığını bilsem de bu konuda bir şey yapılıp yapılmadığından emin değilim."

  https://gss.gs/iCr.jpg

  o konuda bir şey yapıldı didier, muz konulu basın toplantısı yapıldı. https://gss.gs/OIk.jpg

  kimse de çıkıp "ulan siz ne yapıyorsunuz, çocuk mu kandırıyorsunuz müptezel herifler!?" demedi, pek tarafsız medyamız da tabiki sesini çıkaramadı...

  ben ülkem adına senden ve eboué'den özür dilerim sevgili didier.

  merak eden varsa sayfanın tamamı: https://gss.gs/feH.jpeg

  tabi dahası da var. mokoena daha önce pascal nouma'ya yapılan ırkçılıktan ilgili başlıkta bahsetti.

  obi mikel'e yapılan: https://twitter.com/.../1224361061299691525

  bir de bu var tabi: https://www.milliyet.com.tr/...evlisi-dovdu-4603351

  türkiye'de insanlar daha kendileriyle aynı dine inanan ama farklı mezhebe sahip insanları hor görmeye, hakaret seviyesine varan saygısızlıklar yapmaya utanmıyorlar yahu...

  bu konuda daha uzun uzun yazarım da sinirlerime hakim olamayıp pilot olacağımı bildiğim için şimdilik bu kadar yeter. hayır bir de çıkıp bir yazar bana bjkli, afedersin çok daha çirkin şeyler, fbli der falan aman diyeyim.....
 • 290
  bizdeki adi ötekile$tirmedir. hatta belki de bir üst modeli.

  irkçilik veya ötekile$tirme dünyanin her yerinde vardir. hayatin ilk yillarinda ba$lar. ilkokulda boyu uzun olana sirik deriz, kisa olana cüce. sonra büyürüz, kimini kürt diye, kimini laz, çerkez veya ne bileyim, çingene diye ötekile$tiririz. insanlari din, dil, irk, renk hatta cinsiyetine göre degerlendirip, siniflandiririz. çok olan, az olani veya zayif olani ötekile$tirir. kendinde öyle bir hak görür. normal olan kendisi, anormal olan az sayida olandir.

  kimsenin, kimseye kar$i din, dil, irk veya ten rengindan dolayi bir üstünlügü olamaz. üstünlük sadece takvadadir.
 • 292
  dünyada her yerde vardır; yoktur diyen, biz yapmıyoruz diyen yalan söyler.
  irkçılık bir sonuçtur ve antropolojik olarak insanın dna mirasında olan bir güdüdür ki bunun temeli de kabile-klan ayrımlarında yatmaktadır.
  insanın, içinde bulunduğumuz zaman diliminde modernleşmesi, özellikle sosyal bilimlerde olan gelişmeler ışığında ırkçılığın yanlış olduğu, herhangi bir ırk ya da milletin diğerinden üstün olmadığı, insanın kendi yapmadığı seçimlerden dolayı ayrıştırılmaması gerektiği anlaşılmıştır ama ırkçılık sürmektedir. buradaki paradoksal durum görülünce ister istemez şu soru sorulacaktır; madem o kadar gelişme oldu ama neden insanlar hala ırkçılığı aşamıyorlar ?
  doğadaki diğer hayvanlar gibi tıpkı bir hayvan olan insan daima kendisini özel hissetmek ister ve kendisi gibi olmayanı öteler ve ayrıca çeşitli primat eylemlerini hala benliğinde taşır. sözgelimi, herkes şiddetin, savaşın, tecavüzün kötü kavramlar olduğunu söyler ama bu kavramlar yapılmaya devam eder hatta sözleri ile karşı olan insanlar eylemleri ile bu kavramları gerçekleştirmeye devam ederler.
  irkçılık aşılamayacak bir kavramdır, yanlış olsa da insan varoldukta varlığını koruyacaktır maalesef.