• 270
  ülkemizde ırkçılık yoktur. bunu söylerken ırkçı kimse yoktur manasında söylemiyorum. 83 milyon insanın yaşadığı, günlük trajedilerin eksik olmadığı bir yerde muhakkak her ideolojide binlerce insan bulunur.

  cumhuriyetimizin kuruluşundan itibaren bu ülkede insanlar ten rengine, ırkına veya dinine göre devlet tarafından sınıflandırmaya tabi tutulmamıştır. bu yapılmamış iken bunu yapmak isteyen siyasiler de kendine çok fazla taraftar bulamamıştır.

  ülke içindeki bölgesel, etnik veya dini gruplar hakkında halk arasında bir çok olumsuz söylem vardır çünkü bir arada yaşıyoruz. dünyanın en medeni ülkesinde de farklı gruplar arasında bu tarz söylemler mevcuttur. demokrasinin beşiği britanya adasında bile yaşanırken dünyanın problem merkezinde bulunan bir ülke olarak yaşadıklarımız normal sayılabilir.

  burada kimse size farklılıklarınızdan dolayı devlet görevinde bulunamazsın demez, mal mülk alamazsın yada oy kullanamazsın da demez. kültürümüz ve dini inanışlarımız gereği toplumumuzda ırkçılık kabul gören bir durum değildir.
 • 271
  cidden kabak tadı veren konu. her şeyden ırkçılık anlamı çıkartan insanlar hayatında hiç gerçek anlamda ırkçılık olan bir toplumda yaşamışlar mı merak ediyorum. benim dayılarımdan birinin annesi alman ve kendisinin türk vatandaşlığı yok, eşi ise sarı saçları, uzun boyu, renkli gözleriyle bildiğin saf alman. alman yengemin babası hitlerin 3. yada 4. adamıymış. ailesinin yanından kaçmış ırkçılık yüzünden. berlin duvarından kaçmışlar, kurşun yağmış üstlerine. yanındaki arkadaşının kafasına isabet etmiş, onun ise ayaklarına. ayaklarında kurşun yaraları duruyor. seneler sonra ailesi ile görüşmeye başlamış. benim 3 yaşındaki kuzenim ağlamaya başlamış yengem mutfakta yemek yaparken. ananesi ağlayan torununa kes ağlamayı pis türk diye çıkışmış. yengem annesini sen benim çocuğuma nasıl ırkçılık yaparsın diyerek evinden kovmuş, son görüşmeleri olmuş. gençler; siz ırkçılığın nasıl bir şey olduğunu gerçekten bilmiyorsunuz. bilmediğiniz için de az bilinen efdane duyarlar tadında gördüğünüz her şeye ırkçılık etiketini yapıştırıyorsunuz. yada 1 kişide olabilecek bir şeyi toplumsal bir hareketmiş gibi topluma mal ediyorsunuz.

  tamam penis şakaları bana da çok bayağı geliyor. ucuz ve kalitesiz buluyorum. ama bu sözlükte wesley sneijder'e, lukas podolski'ye defalarca sarı pipi yazıldığına tanık oldum. o gün aklınıza ırkçılığın ı sı dahi gelmediğine bahse girerim. sarı pipi deyince nasıl gereksiz de olsa bir şaka oluyorsa 3. köprü, boynuma dola vs deyince de gereksiz bir şaka olur. ırkçılık olmaz. bundan ırkçılık çıkarıyorsanız sizin içiniz fesattır.
 • 272
  ülkemizde ırkçılık bal gibi de vardır. dünyanın çok büyük bir kısmında olduğuna da eminim. bu iş sadece ırk üzerinden de devam etmemektedir. ermeniye, ruma, kürde, gürcüye ırkçılık yapıldığına bizzat tanık olmuşumdur. hem de bu planlı ve organize bir ırkçılıktır. kürdün boğazından lokma geçirmedim diyerek övünen yüzlercesini bulabilirsiniz karadenizde. benim üniversitemdeki doçent küfür edicem size yetmeyecek ermenisiniz hepiniz, yahudisiniz, köpekten betersiniz diyordu sık sık. türkiyede çingenelerden daha aşağılık şey çok azdır. uzak doğuluyla da taşak geçilir, siyahi insanla da. gündüz feneri der, naber lan çançinçon der. rus kadın görse düşündüğü şey bellidir. çinliye yecüc mecüc bunlar diyen insan duymadınız mı merak ediyorum. bizde bir memlekette doğmuş diğer memlekette doğmuş adama ayrımcılık yapar. işe almaz, kız vermez. kürt aleviye kızılbaş der selam vermez, kızı aleviyle görüşse aralarını bozar kızı tehdit eder.

  duyar kasmak gibi ergen söylemleriyle bu konu geçiştirilemez. başka örnekler verilerek geçiştirilemez. öznel düşüncemize göre bir gruba yapılanların çok daha kötü olması diğer gruplara yapılanların şaka olduğunu göstermez. usa'deki siyahi vatandaşların sosyal medyada paylaşımlarına bakın lütfen. bütün hayatlar değerlidir dediğinizde bile sizi linç etmeye çalışıyorlar. oysa siyahiler kadar olmasa da her ırktan insana usa'de korkunç yakıştırmalar yapılmıştır. çinliler ve japonlar için bunlar insan değildir dedikleri yıllar çok uzak değildir. ayrımcılık yapılmıştır. dünyanın her yerinde vardır bu hastalık. ortadoğu bataklığında olmadığını iddia etmek komik bile değildir.
 • 273
  hakkinda yanlis bilinen bir olgu.

  turkiye'de irkcilik vardir, yapisal irkcilik yoktur. arasindaki farki, bireysel seviyede irkci kisiler gorebilirsiniz (eboue'ye muz sallayan fenerbahce taraftari), fakat turkiye ve ozellikle osmanli imparatorlugu, cok fazla farkli irktan (sari irk, siyah irk) insan icermedigi icin bu yapisal seviyeye ulasmamistir.

  yapisal irkcilik icin: https://en.wikipedia.org/...Institutional_racism

  yapisal irkcilik daha cok 18 ve 19. yy da dunyayi somurgelemis ulkelerde gorulur, fransa, amerika, ingiltere vs. biz asla boyle bir somurgecilige girmedigimiz icin (ya da giremedigimiz diyelim) bizde olan bir olgu degildir.

  su amerika birlesik devletlerinde olan olaylar tamamen 300 yillik ulkenin iliklerine kadar islemis olan irkciliktan, yani yapisal irkciliktan kaynaklanmakta. bizde boyle bir seyin olmasi icin oncelikle ulkemizde farkli irk gruplarindan insanlarin uzun bir sure bulunmasi gerek ve bu insanlarin sistematik olarak ayrimciiiga ugramasi gerek. bunun olmasi da onyillar, hatta yuzyillar alir, kisaca bu sozlukte su an yazan kimse boyle bir olgu gormeyecektir.
 • 275
  devlet başkanının kendisinin ermeni olduğu iddiaları için bunlar afedersiniz ermeni dediler dediği bir ülkede ırkçılık vardır.

  bir ırkçı değiliz dediğiniz zaman ırkçı olunmuyor.

  edit: "bunlar afedersiniz ermeni" kısmını yazmıştım eksik olmasın tamamını yazayım. bir ırka mensup olmanı hakaret olarak algılandığı ve neredeyse her ırkın birbirini aşağıladığı bir ülkedeyiz.
 • 276
  tasvip etmiyorum elbet lakin aklıma hep bir kitap cümlesi geliyor.

  --- alıntı ---

  çünkü, yani, birisine hiç düşünmeden, ırkçı bir şey söylerseniz bu herhalde sizin ırkçı olduğunuz anlamına gelir, öyle değil mi? çünkü, sizin her zaman, düşünerek, kendinizi ırkçı sözler söylemekten alıkoymanız gerekiyor demektir bu. başka bir deyişle, ırkçılık kafanızda her zaman var ama siz beyninizi kullanarak onu engelliyorsunuz. andrea ırkçı değil, ama bir züppe, çünkü kendini züppece şeyler söylemekten alıkoyması için uzun ve derin derin düşünmesi gerekiyor. (çat!-nick hornby-süha sertabiboğlu çev.-sel yay. - 1. baskı - sf: 185-186)

  --- alıntı ---

  bizim ülkemizde ırkçılık yok diye övünmek bana çok doğru gelmiyor. evet, belki siyahi insanlara karşı bir antipati ya da tepki yok bizde. çünkü hiç onlarla birlikte yaşamadık. onları afrika'dan köle olarak getirip de satmadık. sonrasında köleliğin kalkmasıyla birlikte özgür ama fakir olan bu siyahilerin toplumsal hayatta neden oldukları sorunlara karşılık, geçmişte zihinlerimize yer eden onların 2. sınıf insan hatta hayvan olduğu düşüncesinin de etkisiyle onlardan nefret etmedik elbette. ancak çingenelik etme cümlesini neredeyse deyim olarak dilimize yerleştirdik. bugun ben dahil pek çoğumuz suriyelilere pek sıcak bakmiyoruz hatta onları aşağılayıcı ifadeler de kullanıyoruz. şahsen kendi adıma sesli dile getirmiş olmasam da tıpkı o kitap alıntısında bahsedildiği gibi, düşüncemde var onlara yönelik antipati hatta belki nefret.

  ben kendimi söyle savunurum; benim onların suriyeli olmasıyla bir derdim yok. ancak benim kültürüme, alışkanlıklarıma, konfor alanıma zarar verenlerin büyük çoğunluğu suriyeli olduğundan bende de bir öyargı oluştu suriyelilere karşı. aynısını kürtler için de denebilir. bir başkası çıkar aleviler için der, diyor. mum söndü deyince aranızda mum söndü ne lan diyecek bir kişi bile yoksa eğer, bizim kültürümüzde nefret yok, ırkçılık yok demek fazla iyimserlik olur.

  avrupa'da siyahiler 2. sınıf insan görülüyorlar kimilerince ve ırkçılık oluyor. çünkü çok yakın bir geçmişe kadar zaten öylelerdi hukuki olarak da. bunlar çok derin konular, bir spor sözlüğünde derinlemesine analizlerle bunu açıklamaya kalksak sayfalarca süren yazılar yazmak gerekir.

  ama tribunlerdeki bu çirkin tavrın nedenini sosyal hayatta bir incelemek, önce orada çözmek gerekiyor bence. yakın bir zaman önce amerika'da dönen arkadaşım, orada çalıştığı bir pizzacida, mekânın sahibi tarafından "siyahilere dikkat et, genelde para ödemeden kaçarlar" diye uyarılmış. ve çalıştığı süre boyunca da gerçekten bir defa siyahi bir grup çok ciddi bir sıkıntı çıkartmış kendisine para ödememe konusunda. şimdi buradan yola çıkıp tüm siyasiler kötüdür diyemeyiz elbette ya da bu olan biteni sadece o masadan hesap ödemeden kalkmaya çalışan siyahi insanlara yıkamayız. ancak bu tarz sorunlar çözülmeden de 2 3 tane ünlü futbolcunun ekrana çıkıp hepimiz aynıyız vs. demesiyle falan ırkçılık sorunu çözülmez.

  elbette insanlar sadece iyiler ve kötüler diye ayrılmalı ki o bile tartışılabilir. ama kötü diye tabir edilen şeyleri sıklıkla belirli ortak özelliklere sahip birileri yapıyorsa, geri kalan insanların onlara karşı bir nefretinin oluşması ve bu nefretin belli özelliklere yönelik olarak kodlanması kaçınılmaz olur bence.

  tabii bu söylediklerim siyahilere yönelik ırkçılık meselesini açıklamaya yönelik değil, onu yukarıda kısaca açıkladım zaten kölelik vs. diyerek. bu uzun açıklamalar daha çok bizde yok diye gereksiz yere övünmememiz gerektiğine ilişkin şeyler. bu şartlar altında oldu olacak bir de siyasilere karşı da ırkçılık olsaydı bu ülkede.
 • 277
  türkiyede olan, toplumun içinde yerleşmiş kalıplaşmış bir durumdur.

  ülkemizde, yunan, ermeni, yahudi ve gavur bir insanı aşağılamak için kullanılıyor. dini inanç, mezhep farklılıklarına göre evlilikler olmuyor... bunlar toplumun en dibine yerleşmiş, hemen herkesin duyduğu bildiği şeyler.

  siyah, beyaz ayrımı da var. herhangi biriniz, kız evladınızı siyahi bir arkadaş istese ne düşünürsünüz? çok basit bir soru, sorun kendinize, cevabını bulun.
 • 278
  türkiye'de tarihsel ve kitlesel olarak ırkçılık olmadığı doğrudur.
  yani sosyal darwinizmin şemsiyesi altında afrika'da, güney asya'da, amerika kıtasında yerli topluluklara yapılan vahşete kıyasla; fatih'te bir kahvehane'de çalışan esmer çaycıya "arap" diye seslenilerek şakalaşılmasını aynı derecede görüyorsanız, türkiye'de de ırkçılık var diyebilirsiniz.

  türkiye'de bu anlamda bir mizah malzemesi olarak ırklar kullanılagelmiştir. türkler için "etrak-i biidrak", "çingene çalar, kürt oynar" vs. neredeye her etnik grup için geliştirilen bu söylemler mizah malzemesi olmanın ötesine geçmemiştir. eğer özellikle bazı kuzey avrupa ve slav kökenli coğrafyalarda bulunmamışsanız türkiye'de siyahların da laf arasında birçok ırkçılığa maruz kaldığını düşünebilirsiniz. ama emin olun dünyanın ırkçılık seviyesinin yanında bizde o karşılaştıklarınız en fazla küsürat olarak kayda geçer.
 • 279
  türkiye'de vardır. en çok da 'orta doğu' kalıbıyla yapılır. tezata bakın ki bu kalıbı kullanlar genellikle ırkçılığa en karşı görünen kişilerdir. kürt, arap, çerkez türk, acem, süryani diye ayrıca belirtmeyince ırkçılık yapmadıklarını mı sanıyorlar? sanmasınlar düpedüz ırkçılıktır. afrikalı olanlara yapılan kadar da çirkindir.
 • 280
  bunun bahsi açılırken çoğu kişinin bazı şeyleri göz ardı ettiğini düşünüyorum.

  ilk olarak, bir tarihçi olarak, her milletin bir hafızası ve bazı tarihi olaylara karşı geliştirdiği refleksleri vardır. 1680 yılına gidip, sıradan bir anadolu insanını yahut istanubl şehirlisini çevirip "ermeniler hakkında ne düşünüyorsunuz?" diye sorsak muhtemelen "iyi zanaatkarlar, kuyumculukları iyi, devlet kademesinde görevleri var, bizim komşu var ...yan, iyi adam" gibi şeyler duyardık. aynı şey yunanlar için de geçerli.

  ancak şimdi doğudaki türklere/kürtlere "ermeniler hakkında ne düşünüyorsunuz" diye sorsak birçoğu muhtemelen söver. bu durumu bence abd'deki gibi bir ırkçılık ile bir tutamazsınız. bu insanlar gerçekten orada travma yaşamış insanlar. adamların dedeleri, nineleri gerçekten vahşice katledilmiş. köyleri kırılmaktan kurtulabilmiş. o nesillerin çocukları bu gerçeklerle büyümüş ve o da çocuklarına anlatmış. sen bu insanlara gidip de "abi bakın bu aslında ırkçılık. artık ermeniler ile böyle problemlerimiz yok. insan insan gibi bakmak lazım" falan derseniz dayak yersiniz. aynı şekilde afyon'a gidip, "abi yunanlar iyi insanlar, eğlenceli insanlar, komsi ya" falan derseniz yine aynı durum yaşanır. çünkü bakınız çok değil 2-3 nesil önce, adamların köyü yakılmış, ibadethanesi yıkılmış, annesine, karısına, kızına tecavüz edilmiş. sonra çekip gitmişler. çok değil ya hakikaten dedesi, dedesinin babası falan yani.

  dolayısıyla siz bu süreçleri yaşamış ve travmatik etkileri hâliyle birkaç nesildir süren insanlara bu argümanları kabul ettiremezsiniz. onların söylediklerini de sömürge yaşamış ülkelerdeki ırkçılıkla bir tutamazsınız. her etki eşit şekilde bir tepki doğurur. bu söylemleri hâlâ o tepkilerden geliyor.

  bu söylediklerim de birilerini yahut söylediklerini haklı çıkarmak için söylenmiş şeyler değil bu arada. yanlış anlaşılmak da istemem. ama bu üşkenin ırkçılık problemleri ile abd'yi falan aynı görmek çok büyük aptallık ya. kestirip atmak diyeyim ya da. bam başka dinamikler.
 • 281
  her yerde olduğu gibi türkiye’de de vardır. amerika’da siyahilere karşı olan kadar olmasa da, ülkemizde azınlıklara karşı bir çok örneğine rastlanmakta(evet tecrübe ettim). ülke kutuplaştıkça, söylemler serteştikçe bu durum kötüleşerek devam edecek.

  kısaca anlatmak gerekirse beyinsiz insanların, bir grubu veya bireyi etnik kökeni, ten rengi gibi sebeplerden dolayı dışlaması ve/veya zarar vermesidir. ayrıca kitle kontrol etmek istiyen zengin/güçlü insanlar tarafından da sıkça başvurulan bir yöntemdir. boştur, aptalcadır, yanlıştır.
 • 282
  tehlikeli ve sınıri ince bir çizgi üstünde gider. kisisel olara ırkçı olan vardır ve bunun olmaması imkansızdır. fakat toplum olarak ırkçı olabilmeniz icin, ırkçılık yapacağınız toplulugun göz önünde olması gerekir. bizde siyahilere ırkçılık yok demek kendini kandırmak olur. etrafında görüp rahatsız oldugun suriyelilerin sayısı kadar sayıyı iri yarı izbandut gibi siyahiler olarak degistirirsen, toplumda ırkçılık var mı yok mu daha net görürsün. her millet irkcidir. bunun.toplumsal olarak ortaya çıkması için, sosyal ve kültürel olarak tehdit altında olduğunu hissetmen gerekir. humanistlikte çığır açan kuzey avrupa ülkelerine.nufuslarinin yüzde 20 si kadar herhangi bir ırkı koy ve gorunurluklerini arttır o zaman humanistlik yapabilirler mi gorurum.
 • 283
  neredeyse nüfusunun yarısı çocuğunun evleneceği kişiye ırkı yüzünden karşı çıkabilen bir ülkede, yani türkiyede vardır. türkiyede ırkçılık yok diyince ırkçılık olmuyor olsa ben de söyleyim, türkiyede ırkçılık yok. bitti mi ırkçılık? bitmedi. sözlükte bile var yahu.

  adam yiyen orta saha tanımı bile bence ırkçılıktır da, hadi onu geçiyorum. burada futbolcumuza vahabi köpeği de dendi, ırkı yüzünden çirkin yakıştırmalarda da bulunuldu. inkar etmektense sorunu teşhis edip tedavi etmek daha sağlıklı. ırkçılık hastalıktır. ve türkiye de hastadır.
 • 286
  türkiye'de bırakın ırkçılığı memleketçilik bile var. kendi seçemediği irkını, memleketini üstün gören çok insan var. öyle içine işlemiş insanların var olduğunun bile farkında değil. yok deyince memleket güzelleşmiş, gelişmiş olmuyor. anadolu'da doğmuş biri olarak söylüyorum her zaman '' biz ve diğerleri'' zihniyeti var ülkemizde.
  eğri oturup doğru konuşmak lazım.
  ha hangi ülkede ırkçılık yoktur desen cevabım da yok. bence her ülkede ırkçılık var. dünyanın ve insanların gerçeği maalesef.
 • 288
  evrensel genel geçerlere gore en aşağılık davranislardan biridir. ancak buna ragmen bu asagilik davranisi yapanlar, ironik bir sekilde buyuklenme pesinde kosmaktadir.

  ha bir de bazilari, ulkemizde ozellikle zenci/siyahi insanlara soylem konusunda gereksiz duyar kasmaktadirlar. zenci demek asagilamakmis da siyahi demek daha dogruymus gibi bir sacmalik icine girenler cokca turedi. şoyle ki;

  bilindigi uzere anadoluda kullandığımız türkce, osmanli devletinin hakim bulundugu topraklardan dolayi, çok fazla arapca ve farsca kelimeye buyur etmistir. gunluk dilde de bak bu turkce diye yemin edebilecegimiz bircok kelimenin arapca ya da farsca kokenli oldugunu gorunce sasirmaktayiz hala. onemli olan dili duzgun kullanabilmek.

  zenci = siyahi denklem budur.

  gereksiz duyar yapıldığını görüyorum. sacmalamayın! yok zenci diyerek aşağiliyormuşuz.

  zenc: kara - arapça
  siyah: kara - farsça
  kara: öz türkçedir.

  sonuna i ekle; aitlik amaçlı.

  zenci = siyahi (kara olan)

  hani buralarda zenci demek asagilamaktir dusuncesine sahip entryler gorursem agzina kurekle vurabilirim.

  deginmeden gecemeyecegim;
  ayni mesele yine aslinda son yillarda bilimadamı/biliminsanı meselesinde de anti-cinsiyetcilik soslu duyarla önümüze sunuldu.

  adam kelimesi de mesela arapca. ve sozlukteki ilk anlami insan demek. aç tdk'yı bak. yani bilimadamı diyince, biliminsanı demis oluyorsunuz bir yerde. ama bizim aklı evvel, etki alani genis birtakım beyaz turk bozmasi vatandaslarimiz bu meseleyi ortaya attiginda, kimse sorgulamadi. nedir ne degildir demedi. hemen atladi. medya hurrra reyting kaygisiyla elinde tuzlukla kosturdu her zamanki gibi. hatta tüsiad bile iş insanları seklinde zorlama bir tabir üreterek adini degistirdi. zenci siyahi meselesi de ayni sekilde oldu. kimse kelimenin kokenini anlamini sorgulamadi. zenci derken hicbir zaman bir asagilama olmadigini tarih bilinciyle goremedi. ayni sey bilimadamı meselesinde de oyle, hicbir zaman kadin-erkek ayrimi yapilarak soylenmedi. kodlarimizda yok bir kere. dilimizde yok lan ayrim. muzekker-muennes yani eril-dişil ayrımi olan bir dilimiz yok bizim. osmanli zamaninda da zenci insanlar gayet de saygideger konumlarda bulunuyorlardi tarihte arastirabilirsiniz.

  ha ulkenin irkcilik kodlarina gelirsek, bizde irkciliktan ziyade memleketcilik var. kurt-turk ayrimi falan sonradan gelisen bir durum. yine ornegin, elazigli bir turk, elazigli bir kürdü sececegine elazigli bir türkü secer ama disari gittiginde urfalı bir turk yerine elazigli kürdü tercih eder is yapmak/yaptirmak icin. cokca görüyorum gittigim gordugum yerlerde. mesele komple memleketcilik.

  futbolda, sporda da birkac kendini bilmez ozenti dangalak haric, "ama o zenci" ama o beyaz ama o turk gibi bir ayrima gidildigini gormedim. tek mesele burada yerli-yabanci ayrimi var o da sovenizm soslu rantcilik meselesinden ileri geliyor.

  neyse cok konu disina ciktim buraya kadar okuduysanız demek ki ilginizi cekmis. yani mesele bundan ibaret. karsi argumanlari olanlar buyursunlar tartisalim.

  dedigim gibi, dili kullanmak onemli, her söylediğin sey irkcilik, cinsiyetcilik gibi algilanmamali.

  edit; imla.