• 1
  öncelikle tanım vermek gerekirse galatasaray'ın yakın dönemde ilgilendiği iki oyuncunun karşılaştırılmasıdır. birisini transfer ettik diğeri ise ciddi derecede gündemimizde olan bir isim.

  sözlükte ve sosyal medyada irfan can transferine soğuk bakanların genel olarak örnek verdiği transfer izlenimlerim ve gördüklerim kadarıyla emre akbaba. irfan can transferini eğer oyuncu bizi ciddi şekilde istiyor ve hocamız da diretiyorsa kesinlikle yapılması taraftarıyım tabii ki uygun zeminlerde. bu yüzden bu iki oyuncuyu istatistik yönünden karşılaştırma gereği hissettim. emre akbaba ve irfan can transferlerinin neden farklı olduğunu göstermek istedim diyebilirim aslında.

  emre akbaba 1992 doğumlu. galatasaray'a imza attığındaki yaşı 26 idi. 26 yaşına kadar sadece 73 süper lig maçında 6015 dakika görev alıp 20 gol 16 asistlik performans göstermiş. türkiye kupası ve milli takımda 180 dakika oynadığı hazırlık maçları dışında üst düzey müsabakası yok maalesef.

  irfan can kahveci ise 1995 doğumlu. galatasaray'a imza atarsa bu ay içinde yaşı 25. 25 yaşına kadar 186 süper lig maçında 12442 dakika görev alıp 21 gol 22 asistlik performans göstermiş. ayrıca milli takımda 17 maçta yaklaşık 1000 dakika süre almış. ek olarak avrupa ligi ve şampiyonlar ligi'nde 22 maçta 1800 dakikayı aşkın forma giymiş.

  ben sırf bu istatistiklerin bu iki oyuncu transferinin ne kadar farklı olduğunu göstermeye yettiğini düşünüyorum. bir tarafta neredeyse 25 yaşına kadar süper lig deneyimi olmayan emre akbaba ; oynadığı 1 tam iyi sezonu sayesinde transfer yaptı bize. diğer tarafta irfan can kahveci ise 20 yaşından beri süper lig'de düzenli oynayıp sürekli aşama kaydederek sonunda şampiyon takımın en kilit parçalarından biri oldu. ayrıca milli takımda ciddi süreler aldı bunun devamı olarak euro 2020 için as kadroda olması çok muhtemel.

  uzun lafın kısası irfan can transferi ile emre akbaba transferini 180 derece zıt olmasa da epey bir farklı görüyorum. çünkü oyuncuların geçmişleri ve performansları birbirinden çok farklı. umarım irfan can'ı düzgün maliyetlerle kadromuza katıp şampiyonluk yolunda önemli bir koz elde ederiz.

  dipnot olarak kaynak tabii ki de transfermarkt.