• 990
  sosyal medya paylaşımları ve galatasaray'lı isimlere yakınlık göstermesi ile galatasaray'a gelmek istediğini ortaya koyan futbolcu.
  ben başakşehir takımının bu konuda profesyonel dünyanın umulmadık bariyerleriniden biri olacağını sanmıyorum.

  lakin 2020-21 sezonu ara transfer döneminde transferi öncelikli olan oyuncu mudur? ondan emin değilim.

  evet irfancan takıma katılırsa 8 numara diye tabir ettiğimiz sağ veya sol iç olarak takıma çok şey katabilir. hatta ilk 11'imizin vazgeçilmezleri arasına girebilir. bundan asla şüphem yok.

  ama irfancan'ın takıma katılması demek belhanda, feghouli, emre kılınç, emre akbaba gibi oyunculardan en az 2'sinin yedek olacağı anlamına da gelir. yedek bekleyen oyunculara bu kadar maaş ödemek normal olur mu?

  uzun sözün kısası irfan gelecekse şayet belhanda gönderilmelidir.
 • 992
  takımımızın ihtiyacı olan ve alınması elzem olan başakşehir top tepicisi.
  sorun şurada ki bu oyuncuya niçin avrupadan teklif veya teklifler gelmiyor? diagne sürecini fena halde hatırlatıyor. o zamanda herkes alınamaz, çok pahalı, en az 15m , avrupadan talipleri var, çin’e gidecek vs yazıp duruyordu. sonunda 10 küsür milyon euro bayıldık aldık. tabi ozan gitmeseydi alamayacaktık ayrı bir konu. şimdi irfan için mümkünatı yok gibi cümleleri okuyoruz. bence biz bir şekilde irfanı alacağız, hissiyatım o yönde ancak irfanı takımımızda görmeyi çok istememe rağmen avrupadan doğru düzgün teklif gelmemesi de beni ayrı düşündürüyor.
  umarım takımımıza faydası tartışılmayacak boyutta olurda diagne’nin bize yaptığı tuhaf psikolojik etkiyi yaşatmaz.
 • 993
  italyan usulü bir teklifle transferi bitireceğimizi düşünüyordum. basına da yansımış. irfan'ın bonservisinin tamamını değil yarısını alarak 12-13 milyon avroluk ücreti 7-8 'e kadar düşürebiliriz gibi duruyor (sonraki satıştan % 50 yani). bir de emre akbaba dedikodusu var. keşke 5 milyon avro + emre akbaba karşılığında bu işi bitirebilsek.
 • 997
  tek atımlık kurşunu kendisine harcarsak alınabilecek oyuncu. maicon, telles falan derken 2, 3 milyon civarinda artıda olmamız gerek. başkan 9 milyon limitimiz var, birde sponsor adayımız var dedi. konuşulan 30 milyon sponsorluk. etti 40 milyon tl. 4.5 milyon euro civarı. 2, 3 milyon kiralama bedeli , 750 bin euro irfan' a, seneye olmak uzere 4-5 milyon bandinda zorunlu satin alma opsiyonu ve sonraki satis karindan %20 ile bu transfer biter. dengeleri değiştirip değer mi bu transfere ona da fatih hoca karar verecek. ama bu şartlarda kötü bir sakatlık olmaz ise kesin zarar ettirmez, kar ise olası.
 • 1003
  alacağız diye ödüm kopan oyuncu. kontratını bitirip gelse elbette itiraz etmem ama, bizim bu çocuğu kazık yemeden almamız mümkün değil.
  kazık dediğim de zaten benim için 3 milyondan fazlası kazıktır.

  tutup şimdi 5-10 milyon bayılacaklar, akıl alır iş değil yahu. büyük takımda olmama ihtimali çok yüksek bu tip transferlerin, ezberlemedik mi artık!
 • 1004
  eğer ki oyuncu da çok istiyorsa mevcut şartlarımızı da göz önüne alınca sonraki satıştan verilecek payı mümkün olduğunca arttıralım. böylece tahminen 1.5 yıl irfan can gibi bir isimden faydalanmış oluruz. bu süreçte kritik lig şampiyonlukları için etkili bir hamle yapmış oluruz. sonrasında da becerip iyi bir bonservis geliri elde edebilirsek başakşehir şu anki kaybını telafi etmiş olur.

  başakşehir bunu neden yapsın ki? oyuncu eğer gitme isteğini bariz olarak belli ediyorsa ve izin verilmediği takdirde takımda huzursuzluk başlatacaksa bu da esneme payını yaratacak faktör olabilir.

  eğer ki net bir şekilde irfan can takımdan ayrılmak yönünde tavır aldıysa ben yine de en yüksek olasılık olarak yurt dışına satışına öncelik verileceğini düşünüyorum. düşük bir şansımız varsa da bunu değerlendirmek için denemekten vazgeçmemeliyiz.

  ancak bizim son transfer dönemlerindeki en büyük hatamız; tek bir isme odaklanıp dünyada kalan son oyuncuymuş gibi hal ve hareket içerisine giriyor olmamız. umarım bir gün bizim de b planımız, c planımız olur.
 • 1007
  sonraki satıştan yüksek pay verme fikri iyidir. bana kalırsa irfan bu saatten sonra avrupa'ya zor transfer olur. şu an zaten 25 yaşında. arkadaşlarıyla beraber 1-2 sezon burada oynayıp şampiyon olduktan sonra zaten yaşı 30'a yaklaşacak. hem avrupalıların ilgisi azalacak hem de arkadaşlarıyla kurduğu düzenini bozmak istemeyecek. bundan dolayı 13-14 milyon + düşük paydansa 7-8 milyon + yüksek pay daha mantıklı.
 • 1008
  çok ama çok beğendiğim, izlerken keyif aldığım, keşke bizde olsa dediğim futbolculardan bir tanesi. bence kalite ve yetenek noktasında tartışılacak bir yanı yok.

  tek korkum; mesut özil transferi sonrası üzerindeki baskıyı iyiden iyiye hissedecek olan yönetimin çılgın teklifler yapması.

  herkes yazıyor madem benim de teklifim şöyle olurdu: 5 milyon euro + emre akbaba + yunus akgün + sonraki satıştan %30 veya %40 pay.

  bence makul.
 • 1010
  çok ama çok iyi futbolcu, şu an en iyi türk ortasahalardan biri kesinlikle. ancak benim belirtmek istediğim bir kaç farklı nokta var.

  öncelikle irfan can’a avrupa’dan bir teklif gelmediğini düşünüyorum, gelseydi bize gelmek için bu kadar çok can atmazdı (eğri oturup doğru konuşalım, avrupa’dan teklif gelirse; hem ülke futbolunun hem ülkenin şu anki iklimi sebebiyle avrupa’ya gidersin).

  bazı geçerli sebepleri olduğunu düşünüyorum bu durumun. öncelikle irfan can’ın savunma yardımı kısıtlı, çok güçlü bir oyuncu değil. ikili mücadelelerde zorlandığı bir gerçek. top çalma istatistikleri maçtan maça çok değişiklik gösteriyor. oyun içinde de kaybolma huyu var kendisinin. (işbu analizleri bu sezon çokça kez izlediğim ibfk maçlarından ve whoscored’dan ilham alarak yaptım.

  oyunun hücum yönünde çok ideal bir oyuncu. hızlı, pas menzili ve kabiliyeti yüksek, etrafında hızlı dönüyor.
  ancak avrupa’nın 5 büyük liginde belirli bir seviyenin üstündeki takımlarda oynamak için sadece hücum meziyetleri yeterli olmuyor artık.

  oyun iyice fiziksel bir kisveye büründü ve böyle ufak zaaflar büyük sorun yaşatabiliyor oyunculara ve takımlara.

  gelelim bütün bunları anlatmamın sebebine. ben buraya niçin çıktım, nasıl çıktım?*

  irfan can’ın takımımıza katılması durumunda iki senaryomuz var.

  1) irfan can bu özelliklerini sürdürecek, süper lig için çok yeterli ancak avrupa için yetersiz olan savunması ve oyun içi devamlılığıyla uzun süre takımımızda oynayıp büyük katkılar verecek. henüz 25 yaşında. en azından 7-8 yıl ligimizde yüksek seviyede futbol oynayabilir. (daha da fazla oynaması yüksek ihtimal)

  7 sene oynadığını varsayalım. kendisini 14 milyon euroya transfer etmiş olsak bile basit bir matematikle irfan can’dan alacağımız 7 senelik katkı için her yıl maaş + prim + bonus + 2 milyon euro vermiş olacağız. (evet evet, sen ekonomi ve finans bilen kardeşim, sen esnaf abim, sen beyaz yakalı hocam gel buraya. bana kızma; enflasyonu, döviz kurunu, faizi işin içine dahil etmedim diye. ben de biliyorum big mac endeksi, ben de biliyorum 1+i üzeri n’i. ama basit matematik dedim. kızma, lütfen. hadi yoksayalım biraz iktisadı)

  2) irfan can takımımızda eksik yönlerini hoca tedrisatında geliştirecek ve avrupaya transfer olacak. büyük ihtimalle de 14 milyon eurodan yüksek bir fiyata. her türlü kara geçeceğiz (abi, yoksayalım iktisadı demiştim. bakma öyle. lütfen)

  yani sözün özü, kendisinin transferi bence her açıdan kulübümüz için ekonomik ve sportif anlamda faydalı olacaktır.
 • 1011
  irfan can için 6-7 m euro üzerinde kesinlikle ödeme yapılmamalı. vermiyorsa başakşehir turşusunu kursun. yeter artık sağa sola para saçtığımız.

  evet irfan can iyi futbolcu ama göksel gümüşdağ’a ağız eğilmesine asla tahammül edemiyorum. adama bak gelmiş türkiye’ye futbolu getiren galatasaray’a hendek atlatmaya çalışıyor. göksel gibileri şunu bir kez daha kafalarına soksunlar, galatasaray aslan’dır, aslanlarla aşık atılmaz. atmaya kalkanların sonu felaket olur. şöyle bir hikaye vardır.

  aslan, kurt ve tilki bir gün ava çıkarlar. bir tavşan, bir keçi bir de ceylan avlarlar. avları bir araya toplayınca aslan kurta döner ve paylaştır bakalım der. kurt hemen, sen ormanlar kıralısın ceylan senin hakkın. keçi bana düşer, tavşan da şu kılıksız tilkinin olsun der. der ama bu paylaştırma kurt’un sonu olur. aslan pençesini vurduğu gibi yere serer kurtu. hemen ardından tilkiye döner ve hadi sen paylaştır bakalım der. tilki şöyle paylaştırır. efendim şu tavşan sizin sabah kahvaltınız olsun, keçi öğlen yemeğiniz, ceylan da akşam yemeğiniz. benim gibi biçareye de sizden artanlar yeter deyince aferin sana der ve sorar; sen bu aklı kimden aldın? tilki cevap verir; şurda yatan kurt’tan efendim.

  göksel gümüşdağ kurta değil daha çok tilkiye benziyor.:) tilkiye benziyor da yaptıkları hain kurtu andırıyor. böyle giderse sonu da kurt gibi olabilir. galatasaray ile oynanmaz kardeşim, oy-nan-maz.
 • 1012
  iyiden iyiye dönüp dolaşıp bize gireceğini düşünmeye başladım.

  irfan can'ı çok istediğimi daha önce yazmıştım bu başlıkta. gelirse takıma seviye atlatacağını da düşünüyorum. ama diagne transferindeki keşmekeşe doğru hızla ilerliyor. bir yerlerden albayrak çıkıp daha sonra galatasaray'dan almak üzere başakşehir'e 6 milyon euro verecek sanki. o dönem de dünya üzerindeki tek forvet diagne gibi gözü karartıp ne var ne yok saldırmıştık.

  irfan can olursa harika olur olmazsa da olmaz. alternatifini bulun onu almaya çalışın diyeceğim ama alternatifini hoca bulsa da yönetim anca çay içmeye gider elindeki 9 milyon lirayla. o yüzden alternatifiyle de uğraşmayın, masadan efendi gibi kalkın. bu transferin galatasaray çıkarları doğrultusunda gerçekleşme olasılığı bu yönetimin harcı değil, gündemi meşgul etmesin yok yere.
 • 1013
  her transfer döneminde olduğu gibi yine bir oyuncu üzerine çok fazla odaklanıldı, baskı oluştu ve imkanlar zorlanıyor.

  başıma bir şey gelmeyecekse, konuşulan rakamlar çerçevesinde* takımımıza katılmasının büyük bir yanlış olacağı kanaatindeyim. daha yazın 2000 doğumlu ismaila coulibaly'i 1.9 milyon euro'ya elimizden kaçırdık ve şu aralar milan'a transferi gündemde. irfancan 95 doğumlu, bu demek oluyor ki 2 sene içinde verim alıp satamazsak ödediğimiz bonservisin üzerine bir rakama satış imkanı çok zor gözüküyor.

  maalesef bu mali şartlarda bu riskin alınmasına sıcak bakamıyorum. hocanın ve scout ekibinin coulibaly gibi birçok ismi bulduğu ve istediği konuşuluyor, bir tane irfancan denemektense bu tarz 3 ya da 4 transfer çok daha mantıklı geliyor.