• 444
  başakşehir'de 128 maçta 13 gol 13 asist yapmış futbolcu. yerden yere vurduğumuz (ki pandemiden sonraki performansında çok haklıyız) ömer bayram 63 maçta 2 gol atıp 16 asist yapmıştır.

  istatistikler elbette tek başına yeterli değil. ve ben irfan can'ın ömer'den daha iyi olduğunu zaten düşünüyorum. ama öyle aman aman büyük bir futbolcu değil. hele 10 milyon euro verilecek bir futbolcu hiç değil. iyi bir anadolu topçusunun bir tık üstünde, büyük takım topçusunun bir tık altında bir futbolcu. diagne ile kafa kafaya takasından ise açık ara zararlı çıkarız gibi görünüyor.
 • 446
  crivelli + irfancan karşılığında diagne + babel'i vermek bizim açımızdan en olumlu senaryo olacaktır. tabi babel'i istemiyorlarsa yerine 2 milyon € civarı bir para verilebilir. hem diagne'nin yerini crivelli ile doldurmuş oluruz ki ben kendisini çok beğeniyorum, hem de orta sahaya irfancan ile takviye yapmış oluruz ki kendisini beğenmiyorum ama sonuçta fatih hoca beğeniyor. bonus olarak babel şuanda sadece kadroya yük oluyor ve kadroda yeri yok ve mecburiyetten kendisini oynatmaktan kurtuluruz. bir bonus daha, 2 yüksek maaşlı oyuncuyu gönderip daha makul maaşlarla kadroyu daha dengeli hale getirmiş oluruz. ama başakşehir'in buna yanaşma ihtimalini çok düşük görüyorum.
 • 447
  kendisiyle diagne takası normal bir zamanda makul karşılanabilirdi ama şu an kabul edilemez.

  bu cagne'nin müthiş olmasından dolayı değil tabii ki.

  evet cagne 20-21 sezonunda güzel işler yapacak gibi ama asıl önemli olan şu an yalnızca 2 tane santrforumuzun oluşu.

  falcao'ya nazar değmesin ama geçen sene hâlâ akıllarda, müzmin sakat gibi bir şeydi. allah vermesin yarın sakatlansa, cagne de olmasa kimi koyacağız, necati ateş'i mi?

  benzer durum marcao için de geçerli, iddia edilen 15 milyon euro çok güzel bir miktar tamam ama şurada 2 haftadan az kalmış transfer bitimine, sen kimi bulacaksın, bulsan bile ne zamana uyum sağlıyacak?

  irfan ve crivelli karşılığında trampa ise mümkün değil. bu fikir iddia olarak dahi mevcut değil ki başakçılar da salak değil herhalde.

  şu an için bize gelmesi pek mümkün görünmeyen yetenekli topçu.
 • 448
  ben bu saatten sonra başakşehir'de messi olsa para verip almam.

  adamlar uçurumdan aşağı gidiyor.

  geçen sezonki oyundan eser yok. hatta pandemi sonrası oyunları bile yok. futbolcular senelerdir şampiyonluk bekliyordu ve arzuladıkları o şampiyonluğa sonunda ulaştılar. artık hedef kalmadı.

  eğer ki bu arkadaş bize gelmek istiyorsa babel + şener/sekidika ile takas yapabiliriz.

  başka türlü beş kuruş kazandırılmaz bu kulübe şu aşamada. bir de adamların sattığın kadar al cezası var. neden yok yere güçlendirelim rakibi yani.
 • 451
  benim kendisini referans aldığım iki maç var.
  ikisi de avrupa şampiyonası elemelerindeki fransa maçları
  bu iki maçta 170 dakika sahada kaldı ve dünyanın en pahalı orta saha oyuncularına karşı gayet iyiydi.
  yaşı 25... en az 6-7 sene üst seviyede kalabilir fiziksel olarak, tabii kendine iyi bakar, iyi çalışırsa...
  yani kağıt üzerinde galatasaray için faydalı bir transfer olabilir.
  maliyet konusuna gelince...
  birebir mbaye diagne ile transfer edilmesi çok doğru olmaz
  çünkü digne her ne kadar eleştirmiş bir oyuncu olsa da, ciddi bir skorer olduğu yadsınamaz.
  oynadığı süreye göre gol istatistiği üst seviye bir oyuncu.
  başakşehir bugün diagne gibi bir oyuncu almaya kalksa avrupa'da kapıyı 15'den aşağı açmazlar.
  biz de zaten 13 vermiştik zamanında...
  irfan can + 5 milyon euro = diagne formülü olabilir...
 • 452
  irfan can tu kaka yapılacak bir oyuncu değil.
  - çalışkanlığı var.
  - hızı var.
  - temiz ayağı var.
  - topla dripling yapıyor.
  - takım oyuncusu
  - uzun şutu var.
  - ikili mücadeleden kaçmıyor.vs..
  ha bu üstteki özelliklerin bazılarını orta bazılarını ortanın üstü bazılarını ise gayet iyi yapıyor.
  bizde bu form grafigini daha üste çıkartabilir, yaşı da gayet uygun buna.
  asıl sorun bizim şu an oyuncuya öyle aman aman ihtiyacımızın olmaması. daha doğrusu ihtiyaç olup / olmamasından ziyade o kadar parayı verecek durumda değiliz ya da diagne gibi bir oyuncu ile takas edemeyiz. çünkü bu sefer forvet eksikliği oluşmakta. 50 maça falcao ile yola çıkamayız.
  keşke elde çıkartılacak bir oyuncumuz olsa idi böylelikle 3 4 milyon euro verip sezon son da 4 milyon euro falan ya da 5 verip oyuncuyu takıma kazandırırdık. ama şu an bize lüks olacak futbolcudur.
 • 454
  aktif türk orta sahalar içinde en iyi ilk üç içerisindedir kendisi. irfan'ı takımda görmek isterim ama mbaye diagne takası ile değil. ilk defa forvet açısından güçlü olduğumuz bir dönemde değil. ayrıca şu an için bizim orta sahada aranan kanın irfan olduğunu düşünmüyorum. hepsinden bağımsız hangi takıma giderse gitsin faydalı olacaktır.
 • 455
  atalay (kiralık) , şener, jimmy durmaz 3lüsüne karşılık alınabilir.
  takımın önemli parçalarinı vermeye gerek yok, başakşehir pandemi ve iktidarın 10 senelik maddi desteğiyle ancak şampiyon olan bir takım.
  artık adebayour, demba ba, crivelli vs vs üst düzey topçulari tutucak milyon euro bağışlar gelmeyecek.
  günden güne ya eriyecek ya da acilen satılacak (pandemi sayesinde şampiyon olup pandemi yüzünden satılamamaları da hayatın cilvesi) .

  bekleyip görmek en güzeli olacak.

  ek: yunus yazmışım ama adana demirspora gitmiş, kiralık olarak atalay verilebilir gelişmesi için, toshunpasa ya duzeltme icin teşekkürler

  ek2: renktaşlar burada ince bir ironi var, ciddiye alip yazan dostlar için yazıyorum ^^
 • 457
  hakkında pazarlık ustası taraftarımızın takıma katılması için harikulade fikirler sunduğu orta saha.
  şener'i, jimmy'yi, babel'i verelim, feghouli'nin maaşının yarısını başakşehir ödesin ama feghouli yine de bizde kalsın, belhanda'nın sözleşmesindeki bonusları da başakşehir ödesin, belhanda bizle sözleşme uzatsın, irfan can bize 5 yıllık imza atsın ama ilk 3 sene maaşını başakşehir ödesin, bir de crivelli'yi de bonservisiyle verip 10 milyon euro da nakit versinler. şey şey unutmuşum bir de duvar dibine de dom... öğhmm pardon.
 • 458
  yetenekli bir oyuncu. bana kalırsa onun transferi ikinci bir selçuk inan vurgunu anlamına da gelebilir. ancak pahalı.

  transferin son günlerine giderek yaklaşıyoruz. lig başladı, avrupa macerasına adım attık* ve hatta milli takım arası bile geldi çattı. takımda eksik olan noktalarımız var hala ve en önceliklisi orta saha. o kısma da katılıyorum. ama pahalı.

  transferin ekonomik yükünü hafifletmek adına mbaye diagne ile takası yönünde dedikodular internet aleminde dolaşıyor. benim de bu konuda oyuncunun pahalı olması dışında fikirlerim var. mesela nedir o fikirlerden birisi? oyuncunun pahalı olması yetmiyormuş gibi kasamız da boş.*

  evet acilinden bir orta saha ihtiyacımız var ancak bu aciliyet oyunun daha çok defansif kısmı ile ilgili. evet irfan can 4231 dizilişinde merkez 2'linin biri olarak oynayabilir ancak onu muhtemelen çoğunlukla kullanacağımız 433 dizilişinde defansif kısma yazabileceğimizden şüpheliyim. daha çok hücumcu kısma uygun bir oyuncu. ve bizim orası için kullanabileceğimiz emre kılınç, belhanda, ömer bayram ve arda turan gibi oyuncularımız zaten var. hatta etebo da yüksek pres gücü olan ancak oyunun hücum kısmını da oynayabilen bir oyuncu ki derin oyun kuruculu sistemde onu oyun kurucunun önüne koymak da önemli bir alternatif. bizim orta saha transferi yapacaksak taylan antalyalı ile rotasyona girecek bir oyuncuya daha çok ihtiyacımız olduğu kesin. üstelik en acil, en birincil ihtiyacı karşılamayan bir futbolcu için elimizdeki önemli bir forveti de başka takıma gönderiyor olmak bir yerden alıp diğer yere vermek gibi. nicelik olarak ihtiyacın da bir azalma meydana gelmiyor. eğer ikinci forvet için sadece babel'e güveniliyorsa yandık ki ne yandık.

  şu takas işi haziran ya da temmuz'da tamamen halledilmiş, imzalar atılmış olsaydı müthiş bir aksanla good deal deyip sözlüğe bile ses kaydı atabilirdim. ancak şu aşamada çok da uygun bir transfer değil gibi. sezona orta saha eksiğiyle başlamak da forvet eksiğiyle başlamak da aynı derecede kumar benim için. ha ama ortada başka bir plan varsa o zaman gerçekten iyi bir transfer olabilir. nedir o başka anlaşma? irfan ile diagne'yi kafa kafaya, ya da ona çok yakın değere takas edersiniz, belhanda'yı ya da babel'i satarsınız (irfan'ın gelip orta sahaya yerleşmesiyle ya orta sahada irfan - emre ikilisi oluşur ya da irfan - belhanda ve bu durumda emre sol kanada geçer), oradan gelecek parayla da ikinci bir forvet alırsınız takıma. ya da marcao için öyle bir teklif vardır ki masada ondan gelecek parayla marcao tadında hem bir stoper hem de forvet transferi yapabilecek durumdasınızdır. işte o zaman mbaye diagne - irfan can takasının bizim için bir anlamı olur.

  bilemiyorum, her türlü kafamı karıştıran ve tam olarak yesn't tadında bir transfer. buradan pitbull6'ya da selam göndermiş olayım. onun ilgili entrysi için bkz: #2982798.
 • 459
  herkesin aksine çok beğendiğimi söyleyemeyeceğim futbolcu. kötü demiyorum tabi sadece biraz abartıldığını düşünüyorum ama tabi yerli oyuncular arasında en iyilerden biri olduğu kesin. hoca takımda görmek istiyor gibi, maç öncesi sarılmaları falan da bana acaba mı lan dedirtti çünkü kaç kere maç yaptık ben daha önce gelip sarıldığını hatırlamıyorum, yanlışım varsa düzeltin lütfen. eğer hoca transferini istiyorsa belhanda'dan gelecek para ile transferi denenebilir. belki de diagne + babel takası yapılabilir. yedek santraforumuzu veremeyiz demeyin, güzel bir takas olmasının yanında galatasaray çok rahat kiralık bir yedek santrafor bulur. ki takımda ali yavuz ve oğulcan da var. transferi gerçekleşirse umarım oyunuyla beni yanıltır, şaşırtır.
 • 461
  zaman zaman büyük maçlarda kaybolan kumaşı iyi futbolcu.

  fener taraftarı olmasını hesaba katmadan yazacağım, zira profesyonel olduğunu varsayiyorum irfan'ın.

  diagne'yle kafa kafaya takasını istediğim oyuncudur. neden?

  -fatih terim'le parıl parıl parlayacak bir yeteneğe sahip. adam eksiltebilen, şut tehdidi olan, pası ortalama üzeri olan bu arkadaşın tek eksiği görevinin iyi tanımlanmamış olması. fatih terim adam eder geyiği yapmayacağım. disiplinsiz bir tip sayılmaz irfan, görev adamı olarak büyük işler yapabilecek bir futbolcu. fatih terim'in sözüm ona adam ettiği futbolculara bakalım, hepsi yetenekli ama eski takımlarında görev tanımı olmayan, salt yetenekleriyle iş yapan adamlardı. engin ve kazım buna örnek gösterilebilir. bu listeye fatih hoca'yla çalıştığı halde önce verimsiz sonra verimli olan oyuncuları da katabiliriz. mesela donk, ömer bayram, gary rodrigues.

  bu adamlar önce hocaya saygı duymalıydı, yapabileceklerini görecek hocaya rastlamamış, gözden düşmüşlerdi. fatih terim'in en iyi yaptığı işlerden biri yeteneği doğru kullanılmamış adama doğru görevi vermektir, ve buradan ikinci maddeye geçiyoruz.

  -irfan'ın yeteneği nedir? aslında irfan bizim alanya'dan alırken emre akbaba'nın olduğunu sandığımız futbolcu. emre bir yardımcı forvet, fakat biz ondan yeri gelince 433'ün sol içinde yeri gelince 4231'deki 3'ün ortasında oynamasını bekledik.

  irfan hızlı, irfan'ın çevre kontrolü iyi, irfan şutör, irfan'ın top tekniği çok iyi, irfan'ın defansif meziyetleri vasat üstü.

  kısacası 433'te şu an hocanın emre kılınç'ı oynattığı role cuk oturacak bir profili var. emre kılınç'tan memnun olmadığım anlaşılmasın, emre çok faydalı bir futbolcu, ama irfan'la aynı rolde oynarsa irfan ağır basar, ona şüphe yok.

  yani irfan'ı alırsan arda-emre-irfan rotasyonuyla hem sol kanadı hem 433'ün sol içini kapatmış olacaksın.

  -üçüncü argüman: yaşı ve para kazandırma potansiyeli. şimdi bakmadım ama irfan'ın 25 yaşını doldurmamış olduğunu hatırlıyorum. bu sene 30 olacak diagne'yle takasında kafadan yaş faktörüyle kardayız. şampiyonlar ligi'nde oynayacağı tek bir iyi maçla başakşehir'e ekstradan milyonlar kazandırabilecek bir adam irfan. çünkü bu tip çok yönlü merkez orta saha oyuncuları para ediyor. doğru ellerde irfan da para edecek. abarttığımı düşünenler olacaktır ama irfan iyi işlenirse 20+ milyonlara transfer yapabilecek çapta bir adam. bunun en güzel örneği cenk tosun.

  öte yandan diagne bu sezona ne kadar iyi başlarsa başlasın, yaşı kemale ermeye yakın. bu saatten sonra ona verdiğimiz 13 milyonu çıkarma ihtimalimiz yok.

  transferin son günlerinde ikinci forvetimizi vermemeliyiz diyenleri anlıyorum. bizim bu sözlükte yazdıklarımızla veya sosyal medyada taraftarın yazdıklarıyla oyuncu değerini düşürdüğümüze yönelik bir algı var. ben bu algıyı hiç anlamadım. kulüplerin transferden sorumlu çalışanlarının taraftar bu adam hakkında ne demiş diye baktıklarını sanmıyorum. türkiye içinden pahalı satış yapmada bir numaralı faktör bağlantılar. yoksa sen ben sözlükte bir futbolcuyu gömerek onun satış fiyatına etki edemeyiz.

  öte yandan ben bu mecraya fikirlerimi yazmak için geliyorum. yazdıklarım galatasaray'a zarar vermemeli, zaten veremez de. burası bir ifade platformu. o yüzden diagne=irfan+crivelli+5 milyon falan demeye lüzum görmüyorum ki bunu söyleyen arkadaşlar da inanmıyordur muhtemelen söylediklerine. diagne irfan takasından net karlı çıkarız. haberler gerçek mi değil mi bilmiyorum ama başakşehir'in diagne'ye bizim de irfan'a ihtiyacımız var. genel tabloda daha karlı tarafın biz olacağımıza şüphem yok.