• 169
  premier league takımlarının yabancı sınırı gibi ahmakça bir fikir yerine altyapı ve tesisleşmeye oluk oluk para akıtması neticesinde, 2018 dünya kupası'na olmasa da sonraki turnuvalara damgasını vuracağını düşündüğüm -ve emin olduğum- takım. alttan gerçekten olağanüstü bir jenerasyon geliyor ki turnuvalarda aldıkları sonuçlar da bunu kanıtlar nitelikte:

  2017 u17 dünya kupası: şampiyon
  2017 u17 avrupa şampiyonası: finalist
  2017 u19 avrupa şampiyonası: şampiyon
  2017 u20 dünya kupası: şampiyon
  2017 u21 avrupa şampiyonası: yarı finalist
 • 170
  bence,yıllardır beklenen başarıya yakalamama sebepleri ingiltere liginin ve oynadıkları bir sürü kupa maçları üzerine avrupa maçları gelince bu adamlar dağılıyorlar. yani en kötüsünden 60 maç oynayanı var ve bu adamlar yıllardır bu tempoda. bayramlarda, tatillerde sürekli maç yapıyorlar. sezon sonu artık yorgunluk mu? isteksizlik mi? bir şekilde dağılıp gidiyorlar yoksa bazı şampiyonalarda cidden çok güzel kadroları vardı en azından yarı final veya final oynamaları gerekiyordu.
 • 171
  federasyonun milli takımı, dünya kupasını, avrupa şampiyonasını çok salladığını düşünmüyorum. bu takımı yakın dönemde sam allardyce yönetti yahu. gerçi yönetemedi, orası da ayrı komik. ama puan rekoru kırmıştır ingiltere ile. 3 puan ortalaması müthiş...

  ingilizler de bu turnuvaları pek sallamıyordur. tuttukları takımlar kim olursa olsun tempolu top oynuyor, sürekli heyecan verici transferler v.s. yapıyor. yani ben galatasaray iyiyse zaten milli takımı sallamam. kötüyse, hiç sallamam takımıma odaklanırım. ingiliz bir arkadaşıma sormuştum, takımların genç oyuncularını gönderip maç yaptırması daha faydalı demişti mesela.
 • 172
  muhtemelen 2018 dünya kupasında da nal toplayacak olan milli takım. adamların ligleri o kadar popüler ki, en dandik takımlarının bile kadrosunu tüm dünya biliyor ki, doğal olarak ne şampiyonlar ligi, ne avrupa şampiyonası, ne dünya kupasını çok önemsemiyorlar. milli takımları top mop oynamıyor zaten, turnuvada kısa sürede elenir giderler. çeyrek final görürlerse şükretmek lazım.
 • 173
  son yıllardaki başarısızlığı kadro uyumu, yorgunluk ve cenabetlikle açıklanabilir.

  adamların bir ara merkez orta sahası gerrard-lampard idi. ikisi de takımlarının bayrak adamları, tartışılmaz isimler ama yan yana uyumsuzlar çünkü rolleri paylaşamıyorlar. bir xavi-iniesta olamıyorlar. bir de rooney, scholes, beckham'i ekleyin bunların üzerine. hepsi uzun atan topçular. inceci, çalımcı veya topa sahip olacağın oyuncular değil. yani kağıt üzerinde takım çok güçlü ama çok uyumsuzlar. ayrıca bu iskelette kaliteli bir açık oyuncusu olmadı. bu iskelette iyi bir kaleci hiçbir zaman olmadı. iyi bir striker bulamadılar. adamlar defoe-crouch-carroll ile oynadı yahu.

  ikinci faktör dünyanın en tempolu ligi ingiltere ligi iken milli takımlarının turnuvada temposuz kalması, geberik oynaması. ben de bunu yoğun maç trafiğine bağlıyorum. yıllardır fa cup maçlarında takımlar berabere kalınca uzatmaya geçmeyip maçı bir daha oynatıyorlar. tüm teknik direktörler, oyuncular bundan şikayetçi ama sonuç yok. neden? çünkü ingiltere tamamen gelenek ülkesi. anayasa yazmaya bile gerek görmeyen milletten ne bekliyorsunuz ki.

  üçüncü faktör de cenabetlik. mesela kura şansı bu adamlarda asla olmaz. maç penaltılara kalırsa kesin elenirler. top 1 metre kale içine düşer, hakem golü vermez falan. kritik bir maçta takımın yıldızı alakasız bir tekme atar kırmızı görür. say say bitmez, olaylar olaylar... bu adamlar harbiden cenabet.

  şimdi bakıyorum kadrolarına. gerçekten genç ve yetenekli bir kadro var. takımı tottenham-liverpool temelinde kurmaları da fena olmaz. makus talihlerini yenebilirler mi göreceğiz. ama dünya kupasını sallamıyorlar falan hikaye. asıl sallamayanı sallamayacaksın. zamanında capello'ya rekor maaş verenler de bunlar. dünya kupasına en çok turist seyirci götüren de bunlar. çok istiyorlar ama olmayınca olmuyor.