• 1
    1 temmuz 2007 ve 5 nisan 2008 arasında sürmüş dönemdir.

    başarısız geçen 2006-2007 sezonu sonunda özhan canaydın yönetimi, adnan polat'ın da büyük katkıları sonucu ikinci kez teknik direktörlük görevine karl-heinz feldkamp'ı getirmişti. feldkamp o dönemde bizle çalışmayı kabul ettiğinde tam 73 yaşındaydı. bu durum, basında ve kamuoyunda önemli tepkilere neden oldu.

    bu 9 ay 5 gün, veya gün hesabıyla 280 gün süren dönemde galatasaray, ligde oynadığı 28 maçta 18 galibiyet, 7 beraberlik ve 3 mağlubiyet alarak 61 puan toplamıştı. avrupa'da ise uefa kupası'nda önelemelerde slaven koprivinca ve sion'u eleyerek gruplara kalıyordu. gruplarda inişli çıkışlı, istikrarsız bir performans gösteren takımımız, son maçta evinde iddiasız austria wien karşısında 0-0 berabere kalmasına rağmen önündeki panionios'un da liderliği garantilemiş olan bordeaux'a 2-0 öne geçmesine rağmen bunu koruyamayıp 2-3 kaybetmesi sonucu 3. olarak gruptan çıkma hakkı kazanıyordu. 3. turda ise bayer leverkusen ile eşleşen takımımız, ilk maç çok iyi oynamasına, pozisyonlar bulmasına rağmen bunları skora dönüştüremedi ve maç 0-0 sona erdi. ikinci maçta ise galatasaray tarihi'nin en kötü avrupa maçlarından birisi oynandı, bayer leverkusen galatasaray'ı ikna edici bir oyunla 5-1 yenerek kupanın dışına itti. türkiye kupası'nda ise, çeyrek finalde fenerbahçe ile eşleşip, dışardaki maçta yine çok iyi oynayıp pozisyonlar da bulup 0-0 berabere kalmamıza rağmen içerdeki olaylı, kartların havaya uçuştuğu maçta son dakikada ümit karan'ın attığı golle fenerbahçe'yi kupanın dışına itmiştik. galatasaray'ın namağlup tamamladığı 1985-1986 sezonu dışında lige başlarken yaptığı en uzun namağlup serisi, bu dönem içindedir. (ligin ilk 14 haftası namağluptuk, 15. haftada fenerbahçe'ye 2-0 kaybedip serimiz bozulmuştu.)

    yukardaki bilgiler dışında, bu dönem, lincoln ile feldkamp'ın yaşadığı sorunlar, içerdeki beşiktaş derbisinden önce ani bir kararla hem onu hem de hakan şükür'ü kadro dışı bırakması, brezilyalı futbolcunun disiplin problemleri ve feldkamp'ın sık sık yaşadığı sağlık sorunları ile de öne çıkmıştır. çoğu zaman genç kadrolarla, hem de bu formayı ilk kez giyen oyuncularla yarattığı yapılanma, onlardan aldığı verim ve disiplinden taviz vermeyişi kamuoyu tarafından da büyük takdir görmüştür. kendisi bazı sebeplerden ötürü ayrılmasına rağmen, kalan 6 maçını da kazanarak şampiyon olacak takımın çekirdeğini iyi kurmuştur. bu anlamda da katkıları yadsınamaz. nitekim kendisinin de 1-0 kazanılan fenerbahçe derbisi'ni tribünden başkanla ve eski başkanlarla izlemesi ve maç sonundaki sevinci de kulüple arasında pek de bir sorun olmadığı şeklinde yorumlanabilir.