• 2804
  https://i.galatasaray11.com/5y6k4wqn.jpg

  tercihe ve rakibe göre sağ içe arda turan, taylan yerine etebo, sağ kanada da oğulcan gelebilir. onyekuru’yu form grafiğini dikkate alınca hamle oyuncusu olarak kullanmak daha makul duruyor. bize karşı gol arayan rakiplere karşı 65’ten sonra oyuna alınması hem rakibi tedirgin ederken bizim de enerjik bir kanat forvetimizin olması hanemize artı yazar.
 • 2808
  boş bir kağıt açıp şıkır şıkır on bir dizmeyi elhamdülillah çok severim. genel anlamda yapılan on birlere de eğer denk gelirsem on basıp geçerim. ama ideal on bire inanmam. o nasıl oluyorsa artık.

  aslında ben, idealin kendisine inanmıyorum sanırım. ideal ne ki? haytalık edip kelimeyi anlamazlıktan gelebilirseniz bir çok yere de çekebiliyorsunuz. mesela kelimeyi idea'ya dair olan anlamında kullanırsanız ideasyonal, ideatif veya ütopik gibi anlamlara doğru gidebilirsiniz. oysa ideal bazen standardı da karşılayabiliyor. standart ve ütopik gibi zıt kutupları aynı kelime nasıl karşılayabilir? karşılar aslında. türkçemizin güzelliği...

  gittikçe saçmalıyorum. neyse olaya döneyim.

  sonra şöyle bir soru çıkıyor ortaya:
  hangi takımın hangi oyununa karşı hangi ideal on bir?

  ideal on bir dediğiniz size özgü bir şey. kafanızda o on birin nasıl oynayacağını siz hayal etmişsinizdir. fakat alelade biri bu idealliğin nasıl seyredeceğini pek kestiremez. aslında bu on birin nasıl oynayabileceğini hayal etmek de güzel olabilir.

  bizim meslekte, başkasının kodunu okumak zorunda kaldığınız birçok zaman vardır. cehennem gibi bir şeydir. bir de dokümantasyonu yapılmamışsa ki çok nadir yapılır bu. çünkü yazan, "ben yazdım, çalışıyor" diye bakar. ki yazmışsa da onun aklında apaçık olan dokümantasyon aslında hiç de öyle değildir. ona çok açık gelir. bazı yerleri atlar. iki metot arasındaki bağlantıyı kurmaz. çünkü onun aklında onlar zaten bağlantılıdır ve bu apaçık ortadadır. anlayabilirseniz anlayın hâli hakimdir çoğu zaman dokümantasyonlar anlayacağınız.

  ideal on birler de bana öyle geliyor.

  tamam da yani, bu ideal on birin ideal oyunu ne olacak?

  açıklamalı on birler daha çok yazıldığında ortaya çok güzel teknik analizlere dayanan on birler çıkacağını düşünmekteyim açıkçası bu başlıktan. belki bir süre sonra yaklaşıma göre ideal on birler alt kategorilere falan ayrılacak.

  # galatasaray futbol takımı ideal on biri

  *** ercan taner'in sesiyle ve tonlamasıyla ***

  kalede muslera,
  savunmada ...

  ## ideal on bir standartta ve ütopyada muslera ile başlar.
 • 2809
  https://galatasaray11.com/e/5y6k4xqn

  orta sahada mücadele gücü yüksek gedson ile taylan’dan vaz geçmemeliyiz. orta sahaya hala belhanda’yı yazanları anlayamıyorum. on nunara mevkiinde artık feghouli oynamalı.

  onyekuru iki hafta dinlendirilmeli. iki hafta sonra daha diri dönebilir. yerinde oynayacak emre kılınç sol içte de takıma faydalı olacaktır.

  arda turan’ın ilk onbir oynaması büyük sıkıntı yaratıyor. hem ağır hem savunması çok zayıf. son yirmi dakikalarda faydası dokunabilir.

  yedlin-kerem ikilisini alanya sporla oynadığımız kupa maçının ikinci yarısında gördük. mükemmel oynadılar ve o kanattan iki gol bulduk, iki gol de kaçırdık. fatih hoca antrenmanlarda denese bu ikiliyi büyük fayda sağlarız diye düşünüyorum.

  maç içinde gerekirse emre kılınç ile kerem yer değiştirebilir. çünkü ikisi de her iki kanatta oynama alışkanlığına sahip.

  falcao’nun ilk onbir çıkması çok zor. çünkü o zaman 4-4-2’ye dönme zorunluluğu doğar ve orta sahada bir eksiliriz. ancak maçın skoruna göre son yarım saatlerde bu sistemi denemek hiç de yanlış olmaz.

  donk, etebo, arda, onyekuru, emre akbaba, falcao, halil dervişoğlu, babel ve oğulcan harika bir kulübe oluşturuyor. belhanda’nın artık takımdan kesilmesi gerektiğine inanıyorum. sözleşme de uzatılmamalı. (1.5 m euro bile çoktur kendisine)

  tabi ben mücadele gücü yüksek, hızlı tek pas oynayan, uzaktan şutlar atabilen bir kadro istiyorum. sağdan ve soldan ortalar yapan, sıfıra inip pozisyon yaratan ve de hava toplarında etkili olan bir kadro. yavaş yan paslarla uykumu getiren bir oyun istemiyorum. ikinci üçüncü bölgede hücum pres yapan takım istiyorum. rakibi direnç kazanmadan çökerten kadro istiyorum. kendisi için değil takım için oynayan oyuncular istiyorum.

  o nedenlerle ben böyle kadro şeysi kurdum.
 • 2810
  https://i.galatasaray11.com/8n78d74y.jpg

  süper ligin çok matah bir lig olmadığını hepimi görüyoruz. o yüzden fantezi aramaya gerek yok. bu ligin iyi bir forvetin varsa eğer tek dizilişi vardır o da 4-2-3-1. çok şükür iyi bir forvetimiz var kanatlarimizda gayet hızlı,çevik ve ahlaklı.
  he belki itiraz eden olur ortasaha defansif değil diye ama defansif halinide gördük. 3 ortasahalı halini de. emre taylan ikilisi gayet yeterli. ayakları temiz ve mücadele güçleri yüksek.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!