• 2652
  fernando muslera*

  omar elabdellaoui - christian luyindama - marcao teixeira - marcelo saracchi*

  taylan antalyalı - oghenekaro etebo
  jesse sekidika - emre akbaba* - muhammed kerem aktürkoğlu

  mbaye diagne

  fatih öztürk, okan kocuk, ryan donk, emin bayram, martin linnes, süleyman luş, ömer bayram, younes belhanda, arda turan, emre kılınç, oğulcan çağlayan, ali yavuz kol da yedekler.

  feghouli, babel ve falcao kadro dışı. ahmet, şener, emre taşdemir ve jimmy de ilk fırsatta satılacaklar.
 • 2653
  https://galatasaray11.com/e/1y4m6wky
  saracchi sakatlıktan dönene kadar böyle bir üçlü savunma yapılsa iyi olur diye düşünüyorum. çünkü linnes sol bekteyken hücumda sıkıntı çekiyoruz. ömer ve emre taşdemirin de savunması çok sıkıntılı. defanstaki üçlünün hücum aksiyonlarına katkı vermesi şart; verecek kapasiteleri var. emre kılınç ve belhanda ön bölgede pres başlatan oyuncular olabilir, kanatlar, taylan ve etebo prese katkı verecek tipte oyuncular. her ne kadar falcao formsuz görünse de ben böyle bir yapıda diagneye göre daha efektif olacağını tahmin ediyorum.
  ligin geneli için olmasa bile orta saha rotasyonu darlığında ve saracchi yokken denenebilir.
 • 2658
  muslera, emre akbaba ve sarrachi'nin form tuttuklarını varsayarak; bana göre ideal olan dizliş ve 11 şöyle oluyor:

  ------------------------muslera------------------------

  omar--------luyindama--------marcao-------sarrachi

  --------------taylan------------etebo--------------------

  ------emre k.---------akbaba-------------arda---------

  -----------------------diagne------------------------
 • 2659
  https://i.galatasaray11.com/wnr2k49v.jpg

  4-1-4-1 aşkımız malum. söz konusu dizilişte şu 11 en azından iş yapar. ağır olarak arda ve nispeten diagne var kalanlar da yeter dinamizmi dengelemek için. arada ömer sol ayaklı olduğundan etebo ile değişmeli oynar işte. sakatlık olursa da kim olursa olsun donk'u koyarız oynar. yapacak bir şey yok.

  satmayın almayın bir şey becerebildiğiniz de yok zaten.

  yemin ediyorum azılı belhanda düşmanıyım ama kalsın diye dua ediyorum. soso'yu kessek kafi işte anamızın ligi için.
 • 2660
  https://galatasaray11.com/e/3vkdm1jy

  elimizde olan kadroya en uygun gördüğüm formasyon 4-2-3-1.

  bu takımın en büyük sorunlarından bir tanesi hücumda belhanda-feghouli ikilisi ve arda olmadığında babel'in ayağına bakması. öncelikle şunu belirteyim; belhanda ve feghouli'yi kesinlikle sahada görmek istemiyorum. hoca bu konuda çok büyük bir hata yapıyor. yetmezmiş gibi de emre kılınç'ı sol açıkta verimi çok yüksek olmasına rağmen garip pozisyonlarda oynatıyoruz.

  büyük tartışmalardan sonra arda'yı kadromuza kattık. hoca belirli bir sistemde oynamak isteyen bir takım yaratıyorsa arda yerine yapboz gibi durmadan oyuncu değişikliği yapmamalıyız. arda klasik on numara pozisyonunda rahatlıkla oynayabilecek, rakip oyuncuları oyundan düşürebilecek, ince paslarla kanatları besleyebilecek bir oyuncu ve ritmini yakaladığında şut tehditi de olacaktır. nitekim arda oyundan düştüğünde, yorulduğunda veya takım yenik duruma düştüğünde kenardan hamle yapma şansınız da var bu durumda. yenik duruma düştüğünüzde diagne veya babel'le forveti ikileyebilirsiniz (4-4-2), orta sahanız düştüğünde ömer'i oyuna katarak 4-3-2-1 formasyonunda oynayabilirsiniz, veya sakatlıktan döndükten sonra emre akbaba'yla false nine oynayabilirsiniz. bu nedenle klasik 10 numaraya dönüşü çok önemli buluyorum, arda'yı kanatta harcamanın bir anlamı yok.

  orta sahada taylan-etebo tercihinde bulundum. 1 ekim 2020 rangers galatasaray maçı ve 27 eylül 2020 galatasaray fenerbahçe maçı gösterdi ki etebo topla hızlı çıkabilen veya pasla oyunu hızlandırabilen bir oyuncu. hoca her ne kadar regista ihtiyacını vurgulasa da bu ikili orta sahayı rahatlıkla götürecektir, bence ideal bir ikili.

  gelelim emre kılınç ve kerem'i kanatlarda değerlendirme meselesine. hocanın artık belhanda, babel ve feghouli'den vazgeçmesi şart. hoca, pas oyunu oynayarak kanatların yaptığı koşularla tehdit yaratmak istiyor. kağıt üzerinde çok mantıklı, fakat, bunu koşmadan oynamak isteyen oyuncularla yapmanız mümkün değil. hoca 96-2000 arasında birçok oyuncu çıkardı ve bu kadro tarihe geçti. avrupa'nın baş altı takımları da 2020 yılında bunu yaparak başarılı oluyor. özümüze dönmeli ve elimizde olan malzemeden en iyisini almalıyız. kerem olmazsa oğulcan veya sekidika olur, yeter ki deneyelim.

  şampiyonluğun şampiyonlar ligi gruplarına direk katılım sağlamadığı bir durumda artık isimlere bağlı kalmanın, maddiyatı düşünmenin anlamı yok. uefa avrupa ligi'nde mücadele edebilecek veya şampiyonlar ligi'nde play-off'taki rakibini zorlayabilecek bir takım yaratmamız lazım.

  şu anki durumun tek sorumlusu kesinlikle hoca değil. olmadı, elimizde para yoktu. belhanda ve feghouli'yi o almadı, falcao hiçbir zaman ilk tercihi değildi. yaptığı saracchi, omar, luyindama ve marcao hamleleri tutmuş gözüküyor. taylan'ı da kazandı. yapılması gereken tek şey senelerdir takımın hücum opsiyonlarını elinde tutan oyunculara bonservisini bile önemsemeden bir daha forma yüzü göstermemek. 96'ya dön hocam, 96'ya.

  edit: falcao meselesini unutmuşum. falcao şu anda sevimli hayalet casper. fakat, topu 18'e getiremiyorsanız, falcao'yu günah keçisi ilan edemezsiniz. yukarıda bahsettiğim diziliş ve takımla bir daha deneyerek falcao ve diagne arasında bir tercih yapmak en mantıklısı gibi gözüküyor. babel'i elimizden çıkaramayacağımız ortada. 3. forvet olarak elimizde tutmak, bir iki gol yaparsa diye beklemekten başka bir çaremizin olduğunu da düşünmüyorum.
 • 2663
  fatih terim biraz tüketim mantığından vazgeçip elinde ne varsa onu kullanmaya niyetlenirse hiç transfer yapmadan(feghouli'yle falcao'yu serbest bıraksan bile) 4-4-2 oynayacak yeterli alternatifli bir kadromuz var aslında. sadece belhanda satılıp yerine bir orta saha alınsa yeterli.

  muslera(okan, fatih)

  omar(linnes, şener), luyindama(donk), marcao(emin), saracchi(emre taşdemir, linnes)

  emre kılınç(sekidika), taylan(arda), etebo(ömer), oğulcan(kerem aktürkoğlu)

  diagne(babel), emre akbaba(ali yavuz kol)

  kanatlarda emre kılınç harici gelişi güzel yerleştirdim. sekidika, oğulcan, kerem veya ali yavuz kol'dan hangisi forma rekabetinde öndeyse o oynasın.

  şu kadro mükemmel mi? değil. ama türkiye'de hiç bir kadro bu kadrodan daha iyi değil!

  gayet alternatifli bir kadro ve maliyeti ciddi anlam düşük. şampiyon olamasan da kar edersin bu kadroyla.

  tabi mükemmeli arıyorsan kanat da istersin, orta saha da istersin, forvet de istersin, o da yetmez sol bek ve stopere de birer yedek istersin! ama artık mükemmeli aramayı bırakmak zorundayız. elimizde tavuk eti varsa tavuk etli yemek yapıcaz, şarap soslu bonfile peşinde koşmıycaz.
 • 2665
  hayalimdeki 11:
  muslera
  omar-luyindama-marcao-saracchi
  taylan
  scout sol iç-scout sağ iç (mümkünse mads frokjaer-jensen)
  visca tipi kanat arif erdem'in 25 yaş genç ve fetöcü olmayan versiyonu
  hakan şükür'ün 25 yaş genç ve fetöcü olmayan versiyonu

  şu anki kadromuzda beklerimiz birbirini dengeliyor, stoperlerimiz birbirini tamamlıyor. ancak ön taraf ciddi sorun. 4-1-4-1'de ısrar edilmesi gerektiği düşüncesindeyim, yazdığım oyuncularla hücum yönünü müthiş oynayabileceğimiz bir formasyon.

  burada göz önünde bulundurmamız gereken şeyler şu. orta sahalarımızın hem pres, hem top kullanma açısından çok iyi oyuncular olması şart. taylan olumlu sinyaller verdiği için yazdım ama belki daha da iyisi gerek. ama özellikle sol iç ve sağ iç çok önemli. bu adamlar taş gibi topçu olmalı. yeni nesil okan-emre-suat 3'lüsünü kurmalıyız.

  kanatlar da birbirini ve beklerini tamamlamalı. bir kanadımızın visca gibi oyun aklı yüksek olması çok önemli. böyle bir kanat oyuncusu, bindirme yapmayı seven omar'ı da bol bol ödüllendirebilir. iyi bir feghouli orayı doldururdu ama maalesef artık "iyi bir feghouli" yok. diğer kanadımız da mutlaka gole yakın, ceza sahasına girmeyi seven, pas becerisi ve pres gücü yüksek bir oyuncu olmalı. yani tam olarak arif'in 25 yaş genç hali :) tabii öyle bir adamı almak 30-40 milyon euro ama marcao nasıl geliştiyse biz de bir scout transferi bulup geliştirebiliriz. hatta doğru gelişimle ali yavuz kol cuk oturur bu role ama daha alacak çok yolu var şimdilik. sol kanada bu yapıyı kurarsak saracchi-x ikilisi bize hiç yaşanmamış hazlar yaşatacaktır*.

  forvetimizin de hem havadan, hem yerden çok iyi olması, pres gücünün yüksek olması, pas becerisinin yüksek olması ve fena olmayan bir bitiriciliği olması gerekiyor. elbette bir hakan şükür bulmak zor, ama mesela isteyince alexander sörloth bulunabiliyor trabzon'un gösterdiği üzere.

  fatih hoca'nın da hayalindeki takımın az buçuk bu olduğu kanaatindeyim. gelecek senelerdeki olası başarımızın ve başarısızlığımızın bu yapıya benzer bir yapıyı kurup kuramamamıza bağlı olduğu kanaatindeyim. dediğim yapıyı kurmak zor değil, sadece oyuncu satmayı başarıp (özellikle diagne'den iyi para gelebilir, marcao ve luyi'yi iyi paraya satıp daha ucuza muadillerini bularak da kaynak yaratabiliriz.) biraz da bonserviste eksiye düşerek rahatça kurarsın bu yapıyı. basit bir hesapla;

  diagne 8-luyindama 15-marcao 18 ve yeni marcao-luyindama ikilisi yine 12 dersek 29 milyon euro artıya geçiyoruz. saracchi yahut muadili dahil 6 futbolcu var almamız gereken. 6 milyon da ekstra bütçe koysak (zaten ffp'nin bitişinin bu yüzden anlamı var, bir zahmet biraz eksiye düşelim*.)
  35 milyon euro'ya 6 futbolcu rahat alırsın. çok pahalıya alacaksan 35'e 5 futbolcu alırsın 1 oyuncuyu da kiralarsın 1 sene sonra düşünürsün o mevkiyi.

  umarım bu yapıyı kurmayı becerebiliriz.