• 2315
  25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor maçı özelinde bence olması gereken ilk 11 şudur: muslera - linnes, luyindama, donk, taşdemir - seri, nzonzi - emre mor, jimmy, babel - diagne.

  sağ ve sol beklerin kendilerine gelmeleri için bir uyarı olması açısından ikisini de değiştirmemiz gerekiyor. değişmeyecek biliyorum ama. belhanda yokken orada selçuk inan'ı oynatıp tempo kaybetmektense, jimmy ortaya çekilip en azından şut tehdidi ve adam eksiltme yetenekleri kullanılabilir. emre mor tercihi de feghouli'nin %100 hazır olmadığını düşünerek yapılacak bir tercih olurdu.

  sanmıyorum ama olur da bu kadroyla çıkarsak çok daha hızlı bir takım görürüz. defansif olarak sıkıntılı görünse de rakibin hücum gücü düşük olduğu için o sıkıntı baş ağrıtmaz.

  inşallah güzel oyunla 3 puanı alırız.

  onurhank ve wes we can'e teşekkürler uyarıları için. marcao'nun cezayı unuttum bir an.
 • 2322
  muslera
  mariano-luyindama-marcao (donk)-nagatomo
  nzonzi-seri
  emre mor-feghouli-babel
  falcao (diagne)

  bu onbir’in sezon boyunca oynaması gerektiğini düşünüyorum.

  mariano yerine linnes olabilir.

  konyaspor maçına özel marcao yerine donk, falcao yerine diagne oynamalı.

  belhanda gerçekten alıcısı varsa 10 m ve üzeri bir rakama gönderilebilir. gönderilmese de feghouli ile birlikte değişimli ya da son yarım saatte değişen varyasyonlarla oynatılmalı. şampiyonlar ligi ve lig artı ziraat türkiye kupası çok maçlarımız olacak. tek başlarına bütün maçları kaldırmaları mümkün değil. bu nedenle şampiyonlar ligi ve ligin baba maçlarında feghouli ilk onbir oynar, ligin diğer maçları ve ziraat türkiye kupasında belhanda ilk onbir oynar. skora göre son yarım saatleri birlikte de oynarlar. böylece hem diri kalırlar hem de skor yaparlar.

  kanatlarda çok hızlı bir futbolcuya her zaman ihtiyacımız var. çünkü rakip pres uyguladığında uzun toplarla çıkmak şart ve bu da ancak hızlı bir kanat oyuncusu ile olur. elimizdeki en hızlı oyuncu emre mor. o nedenle sağ kanatta mutlak oynamalı. henüz tam hazır olmadığını biliyorum ama her maç kendisini geliştirmek ve defolarından kurtulmak için ısrarla oynatılması gerektiğine inanıyorum. hata yapacaktır, yaptığı zaman da desteğe devam etmeliyiz. tıpkı ozan kabak’a verdiğimiz destek gibi emre mor’a da uzun bir süre (belki de bir sezon boyunca) destek vermeliyiz. çünkü hata yapsa bile kazandıracakları da olacaktır. oynadıkça hataları azalacak, kazandıracakları artacak, böylece galatasaray bir yıldız kazanacak.

  feghouli cezayir milli takımında on numara oynuyor. son afrika kupasında da çok başarılıydı on numarada. bu nedenle on numarada oynatırsak, ceza alanından şut, derin pas, kilit pas ve çarpraz orta sayımız oldukça artacaktır. feghouli ile birlikte on numarayı götürmeliler. gerektiğinde son yarım saatlerde birlikte de oynayabilirler.

  oyunun skor olarak sıkıştığı durumlarda, babel ikinci santrafor olarak falcao’nun yanına atılıp 4-4-2’ye dönülebilir. bu durumda belhanda, feghouli, emre mor onların arkasındaki üçlü, nzonzi ve seri ise orta saha merkezi parselleyebilir. tabi haliyle defansta bir bekten feragat etmeliyiz. hangi bekten feragat edeceğimize rakibin hücum gücüne göre karar vermeliyiz. ben üçlü defansı asla tasvip etmiyorum. o nedenle rakibin zayıf olduğu hücum kanadından bir beki eksiltmeyi daha verimli buluyorum. çünkü bu durumda üçlü defansa dönmek için oyuna üçüncü bir stoper almak zorunda kalmıyorsunuz. oyunda üç stoper demek, orta sahayı ihmal etmek anlamına geliyor kanaatimce.

  yine diagne’nin gönderilmesini de tasvip edenlerden değilim. üç kulvarda mücadele edeceğimize göre sadece falcao ve babel ve hatta adem büyük yeterli olmaz. özellikle hava toplarına hakim bir santrafora maç içinde çok ihtiyacımız olabilir. bu nedenle, hava toplarına etkin olarak çıkabilecek, falcao’ya top indirebilecek bir santrafor çok işimize yarar.

  babel, feghouli, mariano, nagatomo ve emre mor’un sık sık orta yapacağını düşünürsek diagne bizim için kilitleri açıcı bir çilingir olabilir.

  emre mor’un sıfıra inip geriye çıkaracağı toplarda falcao, feghouli, babel ve belhanda hazır olmalı.

  adem ve jimmy durmaz kesinlikle iyi birer hamle oyuncusu olacaklar. yine genç yunus ve atalay ile gökay güney’de takımı zenginleştirici rol oynayabilirler.

  kısacası takımın omurgası çok iyi oluşturuldu bu sezon. umarım ve dilerim hayal ettiğimiz başarılara kavuşuruz. özellikle de avrupa’da.

  not: bu onbir hemen ilk maçta mucizeler yaratmayacaktır. tam verim alabilmek için asgari yedi maç bu formasyonla oynamaları gerekir.

  (bkz: 25 ağustos 2019 galatasaray konyaspor maçı)
 • 2326
  mentalitemiz yok. bir sistemimiz de yok. dün de yazdığım gibi 4-4-2 ve 4-4-1-1 sistemini denememiz gerek bence.

  nando - mariano, luyi, donk, naga - jimmy, nzonzi, seri, babel - feghouli, diagne. 4-4-1-1 dizilişi.

  feghouli hazır gelmedi, sakatlığı da var. kanatta şu an dökülecek diye düşünüyorum. en azından diagne'nin arkasında kalırsa ikinci forvet gibi daha iyi olabilir. çok kez indirilen boş topları kovalayıp gol attı feghouli. ikinci yarı da jimmy çıkar, mor girer oraya. feghouli hazır olsa kendi mevkisine geçer, babel onun yerine geçer.