• 78
  türk basketbolunun gelmiş geçmiş en iyi şutörlerinden, şutör skorerlerinden biri, belki de birincisi.

  erman kunter'in oyunculuk yıllarında son 2 sezonu hariç portakalda vitamindim, haliyle nasıl bir atıcıydı bilemiyorum fakat eski topraklar kunter'in de iyi bir şutör olduğunu söyler. skorerliğine laf yok zaten, adam bir maçta 153 atmış, daha ne olsun. kunter'in haricinde harun erdenay da ülke basketbolunun en üst düzey birkaç şutöründen, şutör skorerinden biriydi. kutluay kadar olmasa da erdenay'ı da hem kanlı canlı hem de ekran başında çokça kez seyretme imkanı buldum. çok naif, yumuşacık bir bileği vardı, aynı zamanda çok da estetikti. son olarak da serkan erdoğan şutör skorer akımını devam ettiren isim oldu türk basketbolunda. özellikle tau ceramica forması giydiği dönem avrupa basketbolunun en iyilerinden biri olmuştu pozisyonunda.

  kutluay salt atıcı rolüyle erdenay'ın da, erdoğan'ın da önünde bir isim. her şeyden önce oyunculuk kariyeri kıyası olan isimlerin önünde. başarıları ve istatistikleriyle öne çıkıyor.

  https://www.basketball-reference.com/...rahim-kutluay-1.html

  2000 öncesi istatistiklerine yer verilmemiş burada ancak efes pilsen formasıyla 15 küsüratlı bir sayı ortalaması tutturduğundan, öncesinde fenerbahçe formasıyla yine benzer ortalamalarda gezindiğinden eminim. bu ortalamaları salt atıcı rolüyle kastığını da belirtmek gerekir. kariyer 3 sayı yüzdesi de sanıyorum %40'ların üstünde ki bu yüzde oldukça iyi bir yüzde.

  iyi oyunculuğunun yanında tipiyle de bir adım öne çıkıyordu, bu da bir gerçek. özellikle genç kızlar için o dönem basketbolu takip etme nedenlerinden biriydi. mesela benzer şey sanıyorum şu an cedi osman ve furkan korkmaz ikilisi adına geçerli. oyunculuk kariyerini noktaladıktan sonra magazin haberlerinde kendisine sıkça rastlandığı için, adı bir dönem akp'yle yan yana geldiği için bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. gerçi kendisi sonraki yıllarda akp'nin vekillik teklifini reddetmişti. işin magazinel kısmı ise şahsen zerre umrumda değil benim. yüz kızartıcı bir suç durumu olmadığı sürece beni ilgilendirmiyor açıkçası. tüm bunlarla beraber darüşşafaka'daki yöneticilik kariyeri de biraz sıkıntılıydı. özellikle yerli oyunculara bağladığı yüksek meblağlı maaşlar sebebiyle eleştirilerin hedefindeydi. yalnız işin bu kısmı da biraz soru işaretli, ferit şahenk'in olana bitene fazlaca karıştığı, dolayısıyla basketbolun dışında bazı şeylerin de dönmüş olabileceği söylenmişti o dönem için. kısacası kutluay'ı tek başına sorumlu tutmak doğru olmayabilir, bilemiyorum.

  türk basketbolunda bir süredir atıcı kıtlığı yaşanıyor. bilhassa furkan'ın milli takım kadrosunda olamadığı zamanlarda buğrahan tuncer'le melih mahmutoğlu'na mahkumuz. bence ikisi de iyi atıcılar lakin en üst seviyede değiller ve özellikle mahmutoğlu oldukça istikrarsız olabiliyor. haliyle kutluay gibi bir isme sahip olsaydık birçok açıdan elimiz kuvvetli olurdu gibime geliyor. en ihtiyacımız olan profil.

  son olarak, nba'de kalıcı olamayacağı barizdi ki kendisi de risk aldığını ifade etmişti yıllar sonra. fizik olarak nba için yetersizdi. dolayısıyla kısanın da kısası seattle supersonics kariyerinin ardından avrupa'ya dönmüştü.

  ne top oynamıştı be: https://youtu.be/QUS9GhBfJ4o

  https://youtu.be/ncVW9aRTjeI