• 568
  galatasaray'a gelen her 10 numara önce hagi, ardından da sneijder ve lincolnle kıyaslanıyor. kaderleri bu.

  ianis'in ise özel bir durumu var, babası hagi zaten. beklentiler de kıyaslamalar da babasına göre yapılır.

  bu da oyuncuya yapılacak en kötü şeylerden biridir. çünkü; ianis hagi, babasıyla pek de benzemeyen bir oyuncu. doğru yapılanma ve iyi bir takımda, değerli bir parça olabilir. uygun maliyetlerle transfer edilmesi de düşünülebilir. ama ne şimdi, ne de ileride asla ve asla gheorghe hagi kadar büyük ve iyi bir oyuncu olamayacak. bunu kendisi de, babası da biliyordur. bizim taraftar da bilse ve kabullense iyi olur. o seviye çok başka bir seviye malum. yazık olur.
 • 569
  2020-2021 sezonunda glasgow rangers formasıyla 6 gol 9 asistlik bir performans sergilemiştir.

  gerard ile birlikte iyi futbol oynayan rangers iskoçya ligini şampiyon tamamlamıştır.

  2020-2021 sezonunda uefa avrupa kupası elemelerinde de bizimle karşılaşıp, bizi 2-1 yenerek elemişlerdir.

  iskoçya ligini çok fazla izlemedim, ama bizle oynadıkları eleme maçından önce ve bizimle oynadıkları maça bakılırsa gerard'ın hagi'den isteyip de aldığı şeylerle bizim isteyeceğimiz şeyler arasında paralellik var.

  öncelikle iki ayağını da kullanabiliyor. bu görünenden çok daha önemli bir özellik. çünkü iki ayağını da kullanan oyuncular oyunu iki tarafa da açabilecek mental özellikleri oluyor. yani top ayağına geldiğinde sadece tek tarafa dönmüyor, görüş açısını daraltmıyor. bir orta sahada olması gereken en önemli özelliklerden birisi bu. bizde sol iç pozisyonunda oynayan emre kılınç ve ömer bayram'ın en büyük eksiklikleri sahanın sadece sol tarafını görmeleri. buna göre pozisyon alıp buna göre oyun açmaları.

  hagi'nin diğer iyi özelliği ise, half spacelere koşu atabilen ya da bu koşuları atanlara boşluk oluşturabilen bir oyuncu. bu da bizim sık sık denediğimiz ve istediğimiz bir konu.

  eğer orta sahamıza 2021-2022 sezonunda gedson fernandes katılırsa yanında oynayacak 3. kişinin hagi olması bizim için gayet iyi olabilir. emre akbaba'dan istenen half space kullanma, bağlantı oluşturma gibi saha için işleri yapabilecek seviyesi mevcut. fakat yanında stabil ve dönen toplara baskı yapamayan bir oyuncu olursa hagi'nin olması o kadar işimize gelmeyebilir.

  kendisinin gelmesini yıllardır istiyorum.

  fakat kendisi gelirse de kesinlikle babasıyla kıyaslanmaması onun yaptıklarını yapması beklenmemeli.

  hagi bizim için 1 taneydi. onun yaptıklarını dünyada sadece o yapabilirdi. onun yaptığının bile yapması neredeyse imkansız. kendi imkanlarıyla çoğalsaydı ya klonlansaydı belki olabilirdi ama ne yazık ki o teknoloji henüz gelişmedi. :(
 • 571
  kadromuzun şu anki halinde rahatlıkla ilk 11'e yazılabilecek oyuncudur. makul ücretlerle takıma katılmasını isterdim ancak geçen sezon glasgow rangers'ta 2784 dakika yani neredeyse 31 tam maç forma giymiş ve 120 dakikada bir skora etki etmiş (8 gol, 15 asist). yani bize makul ücretlerle bırakmayacakları belli olduğu için takımımıza katılmasını pek mümkün görmüyorum.

  keşke zamanında genk'ten biz alsaydık...
 • 572
  transfermarkt'a göre piyasa değeri 6 milyon euro olan futbolcu. kendisi bir röportajında "galatasaray'a hayır diyemem." demiş mazinin hatrına. bu demek değildir ki rangers bize bu adamı bedavaya verecek. üstelik gayet de verimli geçirdiği bir sezondan sonra. olası bir transferde şartlar nasıl olgunlaşacak merak ediyorum doğrusu. biz bu kadar bonservisler ödeyebilecek miyiz?

  ayrıca kendisinin ikinci uyruğu türk olarak görünüyor türkiye'de doğduğu için. fakat romanya milli takımı ile 16 tane maça çıkmış 2018 yılından itibaren. yine de yerli statüsünde sayılma ihtimali var mı merak ettim. bilgisi olan suserlar yeşillendirebilir. *

  edit: morgoth'un söylediğine göre türk statüsünde oynayamıyormuş.
 • 573
  bizim için pahalı ve statik kalacak oyuncu.

  ianis'in babasıyla alakası yok oyun stili olarak, daha statik, şutör bir oyuncu ve duran top kullanıyor. kariyerinin tek iyi istatistiklerini yaptığı iskoçya ligi de bence kıstas olmamalı.

  zaten istenilen bedel de yüksek olacaktır. açıkçası rangers'tan bir oyuncu alacak olsam o oyuncunun da joe aribo olmasını isterdim.
Altyapı çalışmaları sebebiyle birtakım hatalarla karşılaşılması muhtemel. En kısa sürede hatalar giderilecektir!