• 2
  an itibariyle adaylar turnuvasını kazanmayı bitime henüz 1 maç daha varken garantiledi ve 2023 dünya satranç şampiyonası'nda magnus carlsen'in rakibi oldu. 2021 dünya satranç şampiyonası'nda yaşadığı hezimetin rövanşını almak isteyecektir ancak işi yine çok zor olacak (tabii magnus carlsen maçı oynamayıp unvanını devretme kararı almazsa, öyle bir durum olursa şampiyonanın finali nepo ile adaylar turnuvası 2.si arasında oynanacak).
 • 3
  2022 candidates turnuvasının 1.likle bitireceği garantilenen büyükusta, dota hayranı.
  magnus'a karşı oynadıgı şampiyonluk maçından sonra kimse tekrar kazanmasını beklemiyordu ilginç şekilde daha ilk kez bu seviyede turnuvaya cıkan alireza bile daha favori görünüyordu. ki bu durum cok saçmaydı, aylarca şampiyonluk maçı için hazırlık yapmış bir oyuncunun birçoğu adaylar turnuvasına 2 3 ay kala belirlenmiş rakiplerinden daha hazır olacağı barizdi.

  magnus'un hemen şimdi ayak üstü verdiği bir röportajı izledim. alireza gelmezse oynamam finali diyordu ama röportajda "we'll see" deyip gülüyor. bence ian bu kadar domine edince carlsen'e de tekrar bir iştah geldi. sonuçta tüm top oyuncuları domine etmiş birini tekrar süpürürse işi iyi şova döker. ian'ın bu performansının diğer maça olan heyecanı da arttırdıgını düşünüyordum. çünkü böyle bir oyuncuya cok büyük saygısızlıklar edildi şampiyonluk maçından sonra. tekrar ian gelirse büyük rezalet olacagı falan yazılıyordu. adam kazandı abi, en iyi rakip o demek ki ne rezaleti? ki magnus'a karşı da başta çok iyi giderken sonra tek mağlubiyetten beri mental blok oluştu ve iyice saldı maçları.

  bakalım ufukta ve bir rövanş görünüyor. açıkçası naka magnus eşleşmesi isterdim, sözlükte de belki naka rapid blitz'e taşırsa kazanabilir başka kimse magnus'tan alamaz şampiyonluğu diye satrançsever arkadaşlara muhabbetlerimizde söylerdim. ama ian'ın bu hali izleyici olarak bir açlık yarattı bende de.
App Store'dan indirin Google Play'den alın